live

Українці масово не платять за газ: у чому справа?

Фото: ZIK

Кількість отримувачів субсидій скоротилася удвічі, порівняно з минулим опалювальним періодом. Це, а також зростання вартості газу, спричинило кризу неплатежів за газ серед населення. Зокрема, на Львівщині понад 500 тис. домогосподарств (загалом в області 800 тис.) боргують за газ. Загальна сума боргу сягнула 2,7 млрд грн. Це найбільше за всі попередні роки.

Про це йшлося 19 лютого на прес-конференції у Львівському прес-клубі.

Право на субсидії втратили близько 50% сімей

Начальник відділу житлових субсидій, пільг та соцгарантій департаменту соціального захисту населення ЛОДА Василь Гельбич каже: кількість субсидіантів станом на 1 січня 2019 року у Львівській області зменшилася удвічі. За підсумками минулого опалювального періоду (до травня 2018 року) житлову субсидію в області отримували майже 460 тис. сімей (56% домогосподарств області), станом на 1 січня 2019 року – близько 200 тис. родин.

«Це пов’язано з тим, що з 1 травня 2018 року було внесено низку серйозних змін щодо призначення субсидій, – пояснює посадовець. – Зокрема, запроваджені норми щодо обмеження за площею помешкання (120 кв. м опалювальної площі для квартири, 200 кв м для житлового будинку), наявності автомобіля, термін випуску якого становить менше ніж п’ять років; наявності члена сім’ї, який ніде офіційно не працює і не сплачує єдиний соціальний внесок; якщо один із членів сім’ї перебуває неофіційно за кордоном; наявність протермінованої заборгованості на суму понад 340 грн. Ці норми зменшили кількість отримувачів субсидій до майже 200 тис. cімей на 1 січня 2019 року. Також вплинуло і те, що тепер враховуються доходи чоловіка і дружини – не залежно від місця реєстрації. Ця норма досить болісно вдарила по мешканцях».

В.Гельбич нагадав, що з 1 січня 2019 року почала діяти нова схема надання субсидії – монетизована. Практично усі заявники, які наново подали заяви і декларації після 1 січня будуть отримувати субсидію не в звичній формі через інформацію у платіжках, а грошима на спецрахунок в «Ощадбанку». Наразі інформації про те, що хтось отримав субсидію по-новому, немає.

На сьогодні процедура оформлення субсидії виглядає так: «Людина звертається до органів соцзахисту, подає заяву та декларацію. У заяві обов’язково має бути зазначений номер мобільного телефону, на нього будуть приходити усі важливі СМС-повідомлення. Соцзахист здійснює перевірку та отримання інформації, необхідної для призначення субсидії, подає дані до Мінсоцполітики, яке перевіряє справу отримувача субсидії та скидає кошти на «Ощадбанк». «Ощадбанк» відкриває спецрахунок і за договорами із надавачами послуг перераховує ці кошти. Людям приходять лише СМС-повідомлення, скільки потрібно доплатити за комунальні послуги», – пояснює В.Гельбич.

Окрім того, наприкінці січня цього року Уряд започаткував ще один механізм призначення субсидій – готівкою, який передбачає отримання субсидії на руки, без спецрахунків в «Ощадбанку». Цей механізм охопить тих субсидіантів, які подали заяви до 1 січня і отримують субсидію з початку опалювального періоду – з жовтня 2018 року. До цих отримувачів надійдуть живі кошти, зокрема, пенсіонерам разом із пенсіями. Наприкінці травня Уряд проаналізує ці дві моделі й визначиться, яка краща. Тим, хто зекономить на енергоносіях, обіцяють у червні видати субсидії грошима на руки.

За даними соцзахисту, вже у березні отримати субсидії готівкою на Львівщині зможуть близько 190 тис. родин. «За безготівковою формою, через спецрахунки в «Ощадбанку», є близько 7,5 тис. звернень, з яких близько 2 тис. вже скеровано до Мінсоцполітики. До кінця лютого мали би надійти кошти на рахунки в «Ощадбанку», – каже В.Гельбич. При цьому він пояснює, що механізм тільки почав діяти, тому можливі «технічні питання».

Щодо отримувачів субсидії на тверде паливо, пояснюють у соцзахисті, механізм не змінився. Вона призначається домогосподарствам, здебільшого у сільській місцевості, які не мають газопостачання. Ці субсидіанти, як і раніше, отримають кошти живими грошима. Зокрема, тим, хто написав заяви у січні, гроші на тверде паливо обіцяють у березні-травні.

Боржникам відрізатимуть газ

Газопостачальники б’ють на сполох. Начальник відділу розрахунків ТОВ «Львівгаз збут» Ольга Чабан повідомила: станом на 1 лютого 2019 року споживачі Львівської області заборгували за природний газ понад 2,7 млрд грн. Основними причинами неплатежів називають: скорочення кількості субсидіантів серед населення та подорожчання вартості газу.

«Кількість субсидіантів у поточному опалювальному періоді зменшилася на 54%, порівняно з минулим опалювальним періодом. Змінилися правила нарахування субсидії, змінилися соціальні норми при нарахуванні субсидії. Це напряму впливає на зростання заборгованості. Якщо раніше заборгованість сягала 1-1,5 млрд грн, то на сьогодні це вже 2,7 млрд грн, – каже О.Чабан. – Кількість боржників може і надалі зростати, адже змінився порядок надання субсидії з січня 2019 року. Бюджетні кошти на рахунки субсидіантів буде зараховувати «Ощадбанк». Нова система розрахунків може призвести до затримки отримання коштів надавачам послуг, у тому числі «Львівгаз збуту». Тому може виникати і технічна заборгованість, яка у наступному періоді може бути погашена через систему «Ощадбанку».

Через неплатежі населення, наголошує О.Чабан, «Львівгаз збут» не зможе вчасно розрахуватися із постачальником газу – НАК «Нафтогазом України» – за спожитий населенням газ та замовити необхідні обсяги для подальшого забезпечення газом споживачів.

Відтак споживачів, які не платять за газ, спочатку письмово листом попереджають. Далі їм загрожує відключення від газопостачання. Найбільше боржників у Львівській області є у Дрогобицькому, Пустомитівському районах та у Львові. Лише у січні 6 тис. боржників попередили про припинення газопостачання у разі несплати за спожитий газ. Станом на 1 лютого відключено 40 тис. споживачів. Ця кількість постійно змінюється.

Відтак у «Львівгаз збуті» нагадують про можливість розтермінування заборгованості. «У разі труднощів з погашенням заборгованості чи складної ситуації у родині, споживачі можуть укласти з постачальником договір на розтермінування заборгованості, надавши потрібні документи», – каже О.Чабан.

При цьому родини, які отримують субсидію, як правило, не мають заборгованості за газ. «Серед боржників – 12-13% субсидіантів. Споживачі навчені: якщо ти є боржником, субсидія припиняється», – пояснює О.Чабан. Найбільше боргують ті, хто субсидії не має.

Для стягнення боргів, зазначають у «Львівгаз збуті» колекторські компанії не залучаються. Компанія подає позов про примусове стягнення, відповідно за рішенням суду залучається виконавча служба.

Монетизації субсидій, зазначає О.Чабан, газопостачальники наразі не відчули: «На жаль, ми ще монетизації не відчули. Ми подали інформацію в «Ощадбанк», але на сьогодні кошти ще не надійшли. Ще жодної оплати до нас не надійшло від «Ощадбанку». Вона також висловила сподівання, що мешканці, які у березні отримають субсидії готівкою на руки, розумітимуть, що це кошти на комунальні послуги, а не на проживання. І лише в тому випадку, якщо є зекономлена субсидія, її можна буде використати на власні потреби.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...