Горбатюк пояснив, чому Януковича досі не оголосили у міжнародний розшук

ZIK

У 2014 році в Україні було запроваджено процедуру спеціального досудового розслідування, так званого, заочного. Саме воно дало можливість заочно засудити людину, а також подати конкретну особу у міжнародний розшук через Інтерпол. Але не тільки Віктор Янукович, а і високопосадовці та правоохоронці включно з «беркутівцями», не потрапили у ці списки через формулювання Інтерполу, яке зазначало, що таке рішення може бути політичним переслідуванням.

Про це в ефірі програми «Гра у класику» на телеканалі ZIK розповів керівник спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.

«Генпрокурор Юрій Луценко, коли у 2016 році прийшов на свою посаду, сказав про те, що його головним завданням є притягти до відповідальності Януковича. Звісно, він сказав це іншими словами і я з цього приводу робив йому зауваження щодо формулювання «посадити Януковча». Адже така особа як він має процесуальні повноваження», – сказав Горбатюк.

Відповідно, за його словами, упродовж всієї каденції червоною лінією було саме те, що немає інтересу до нижчих ланок. Наприклад, щоб притягти до відповідальності виконавців та очистити правоохоронну систему.  

«Мова йшла виключно про організаторів. Знову ж таки, на шкоду цим розслідуванням стосовно виконавців середньої ланки. Звісно, доказів на сьогоднішній день достатньо для повідомлення про підозру Януковичу і іншим особам. Тому було повідомлено про підозру в організації злочинної протидії протестним акціям, давання вказівок на перевищення своїх службових повноважень правоохоронцям, вчинення побиттів, в тому числі і організація вчинення розстрілів», – зазначив він.

Він розповів, що наступним етапом має бути завершення досудового розслідування, коли прокурор вважає, що доказів достатньо для складання обвинувального акту. Але таке рішення ще не ухвалено, хоча прокурори висловлюють свою готовність його ухвалювати. Є й інша частина, яка не пов’язана з волею прокурора і відображена у процесуальному документі. Йдеться про можливість завершення розслідування стосовно особи, яка перебуває в розшуку.

«Для цього у 2014 році була введена процедура спеціального досудового розслідування, так званого, заочного. Вона на загальних підставах може застосовуватися лише тоді, коли повідомлено про підозру, оголошено розшук, зокрема, і міжнародний, який судова практика цих років пов’язує виключно з перебуванням в базах Інтерполу. Але це не тільки Янукович, а й високопосадовці, і правоохоронці, включно з «беркутівцями», окрім «тітушок». Інтерпол відмовляє в оголошенні їх в міжнародний розшук. Вони наводять фразу, що це відбулося на етапі зміни влади і тому можуть бути ознаки політичної складової, політичних переслідувань», – прокоментував він.

Тому, прокурор зазначив, що аби вирішити цю проблему, у 2016 році було ухвалено рішення щодо особливого розслідування. Саме воно мало дати можливість розпочинати заочне досудове розслідування, якщо особа перебуває у розшуку понад шість місяців або перебуває закордоном.

«Власне, цим і скористалися у провадженнях щодо держради. Але документ був дійсний  до 27 листопада 2018 року, тобто до початку діяльності ДБР. І тому зараз неможливо з точки зору неупередженості та об’єктивності розслідування ухвалювати законодавчий акт, який діє певний період часу. Бо цим документом законодавець говорить, що хоче притягти до відповідальності тільки певних осіб і цього вже буде достатньо для того, щоб Європейський суд сказав, що розслідування не відбувалося в неупереджених умовах і тому може ухвалити рішення про визнання вироку незаконним», – сказав Горбатюк.

Нагадаємо, 5 років тому, в Україні розпочався найтрагічніший етап Революції Гідності, з нагоди чого у Києві відбувся поминальний молебень за Героями Небесної Сотні, а у Львові була організована акція «Ангели пам’яті» під гаслом «Їх смерть не була марною». З приводу річниці події Ірина Геращенко заявила, що мусимо зробити ще дуже багато, аби перемогла Україна, а не антимайдан.

Loading...