Новини » Політика 18 лютого, 2019, 17:29
Ярослав Грицак: На Заході будування електростанцій не потребувало ГУЛАГів

Часто говорять, що комунізм привів до швидкої індустріалізації. І це правда. Комунізм зробив з України індустріальну модерну націю, освічену націю. Крім того, цей режим об’єднав усю Україну. Але річ у тім, що на Заході ці процеси відбувалися й без комунізму. Соціальні ліфти для сільської молоді в Італії та Іспанії діяли краще, ніж в Україні. На Заході будування електростанцій не потребувало ГУЛАГів.

Про це в інтерв’ю «Громадському» заявив історик Ярослав Грицак.

Від додав, що комунізм усюди був гальмівною силою. Радянська індустріалізація давала швидкі ефекти, але досягала цього величезним напруженням і розтратою людських сил. Для довшої мети ця форма була нежиттєздатною. В результаті це призвело до розпаду Радянського Союзу.

«Тобто за винятком збирання українських земель та творення української держави я заслуги комунізму не бачу. Але навіть якщо говорити про це «збирання українських земель»: СРСР робив це не тому, що любив Україну, а тому, що розумів важливість української карти. Бо без українських земель СРСР відчував загрозу своєму існуванню. Тому слід чітко сказати: комунізм – це шлях, який ніколи не має повторитися, це глухий кут», – вважає історик.

Відповідаючи на питання, чи є зараз найкраща епоха української історії, Ярослав Грицак зазначив:

«Я не знаю, чи в найкращу – бо я не знаю, як це міряти. Але я скажу інше: нещодавно я усвідомив, як сильно змінилася країна за останні 10 років. Це інша країна. Спосіб думання, спосіб дискусій, які ми ведемо, середовища, які постали – це цілком інша країна. Книжки, які перекладаються зараз: класика світової економіки, світової історії – не могли бути перекладені ще 8-10 років тому. Видно, що українці шукають відповіді. Рівень дискусії дуже високий. І якщо люди шукають відповідей, є високі шанси, що вони її знайдуть.

Я не знаю, чи це найкращі часи, але те, що вони цікаві, це точно. Це знову часи дуже великого шансу. Але є такий жарт, що Україна ніколи не упустить можливості упустити можливість. Нехай це звучить наївно і занадто оптимістично, але я цього не боюся – я думаю, що Україна приречена на успіх. Тільки це питання часу. Але чим пізніше цей час приходить, тим більшу ціну ми маємо платити».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-22 16:08 :17