Новини » Суспільство 18 лютого, 2019, 21:59
«Старі» сперматозоїди дають більш здорове потомство, – біологи

Експерименти на акваріумних рибках показали, що чим пізніше сперматозоїд запліднить яйцеклітину, тим здоровішою виросте потомство.

Виробництво статевих клітин (гамет) у жінок і чоловіків суттєво різняться. Перші вже з’являються на світ з певним числом яйцеклітин (ооцитів), які протягом життя частково «витрачаються», а частково гинуть. Чоловіки ж виробляють сперматозоїди протягом усього періоду статевої зрілості, з кожною еяколяцією викидаючи їх десятками мільйонів, щоб наступного разу їх місце зайняли нові мільйони.

Однак якщо сперматозоїди зберігаються довше і запліднюють яйцеклітину пізніше, потомство може бути більш здоровим. До такого висновку прийшли біологи, які поставили експерименти з рибками даніо-реріо. Команда, яка працювала під керівництвом Саймона Іммлера (Simone Immler), представила свої результати в статті, опублікованій в журналі Evolution Letters, пише naked-science.

«Один самець може виробляти тисячі і мільйони сперматозоїдів для кожної еякуляції, і лише одиниці з них виживуть і запліднять яйцеклітину. До сих пір вважалося не надто важливим, який саме з сперматозоїдів досягне цього. Однак ми показали, що існують значні відмінності між різними гаметами і їх впливом на потомство», – розповів професор Уппсальского університету Саймон Іммлер.

У лабораторних умовах учені провели забір статевих клітин у самок і самців рибок даніо. Сперматозоїди розділили на дві групи – «молоді» і більш «старі» – і провели штучне запліднення ікри. Потомство вирощувалося протягом двох років, і автори стежили за станом рибок в двох групах.

Виявилося, що нащадки «старих» сперматозоїдів відрізнялися в цілому кращій фізичній формою, досягали великих розмірів і жили довше, ніж їх побратими, що народилися від сперматозоїдів «молодих».

«Цей несподіваний висновок вказує на важливість механізмів селекції сперматозоїдів, їх вплив на стан наступних поколінь», – додав професор Іммлер.

Тепер його команда планує з’ясувати, які саме відмінності між тими та іншими сперматозоїдами можуть відповідати за ці ефекти.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 13:53 :14