Новини » Суспільство 17 лютого, 2019, 12:35
Нацслужба здоров’я тільки за січень перевела в медзаклади 2,5 мільярди грн
ZIK
ZIK

Після оголошеної медреформи у галузі справді відбулась низка системних змін: впровадження телемедицини, «електронної черги», програми «Доступні ліки». Зарплати ж самих медиків зараз значно відрізняються по всій країні – від 8 і до 15-17 тисяч гривень, та лікарі розповідають: порівняно із попередніми роками сума окладу зросла на 30%.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового інформаційно-аналітичного тижневика «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Киянка Валентина розповідає: новою медреформою не задоволена, бо тепер до лікаря потрібно довго йти, або добиратись громадським транспортом.

«Ми викликали швидку, та нам сказали, що лікуватимуть по телефону, або треба збити температуру і приїхати до них. Я вважаю, що це не дуже. Це не правильно», – переконана Валентина.

Самі ж лікарі пояснюють: усе дуже індивідуально.

«Виклики додому ніхто не скасовува. Вони в нас є і люди викликають лікаря додому. Але вони залишають свій номер і я потім передзвонюю, я взнаю, що сталося, коли та температура з’явилася. Ми домовляємося, чи я до них приходжу сьогодні, завтра, чи я не приходжу взагалі», – розповідає сімейний лікар Валентина Набокова.

До того ж не всі пацієнти вважають відмову лікаря приходити додому неподобством.

«У світі ніде немає такого, щоб медики приходили додому. Ми просто до такого звикли, нас розбалували», – наголошує киянка Наталя Грицак.

«Жива» та «електронна» черги поділилися

Тепер, аби потрапити на приймання до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, треба записатися в онлайн-чергу. У більшості амбулаторій є сайт і там це можна зробити.

«Я активно користуюсь інтренетом при записі на прийом. Раніше медогляд можна було проходити 2-3 тижні. Тепер ж можу пройти все це за тиждень, розставляючи чергу так, як мені зручно», – наголошує Наталя Грицак.

Утім, якщо ви не встигли записатися або вже місць нема, у всіх поліклініках досі є години приймання в так званій «живій черзі».

«Тобто, зараз прийом поділений – півприйому – перша половина по електронній черзі, друга половина прийому – жива черга. Якщо в цей момент запису немає, то я приймаю», – розповідає сімейний лікар Ірина Корнієнко.

Водночас, кияни скаржаться: важко записатись на прийом до вузькопрофільних спеціалістів. У міністерстві ж підкреслюють: аби потрапити до такого фахівця – лора, окуліста, невропатолога тощо – треба обов’язково брати направлення у сімейного лікаря. Бо надалі, якщо ви оминете свого терапевта чи педіатра, доведеться платити за послуги такого лікаря.

А ще медики наголошують, що чимало питань можна заладнати на первинній ланці і не турбувати цим вузькопрофільних фахівців.

«Так має бути. Навіщо завантажувати вузького фахівця. Там – люди зі складною патологією, неврологічною, їм треба багато приділити уваги. Натомість йдуть зі звичайним радикулітом, який і я чудово пролікую», –каже один із терапевтів.

Медики додають: те, що, часом, на прийом до вузькопрофільного фахівця потрібно чекати тиждень і більше – не наслідок реформи, а нестача кадрів.

Зарплати зросли на 30%

Зараз зарплати медиків по всій країні значно відрізняються, хтось отримує 8 тисяч гривень, хтось – 15, у столиці трапляються зарплати й по 17 тисяч. До реформи ж медики отримували ставку – не залежно, чи подобаються вони пацієнтам.

Натомість тепер розмір зарплатні лікарів залежить від керівників медичних закладів – як вони розпоряджаються грішми, що надходять із Національної служби здоров’я, і, звичайно, від того, скільки у медика підписаних із пацієнтами декларацій. Бо саме за них і перераховують гроші медзакладу.

«Кошти ідуть за пацієнтом, але не тільки в заклад, а й за лікарем, за добрим лікарем. Тому ми нагадуємо керівникам медзакладів, аби вони не забували створювати гідні умови роботи, гідні заробітні плати для своїх лікарів», – підкреслює речниця Національної служби здоров’я України Інга Ткаченко.

За минулий рік Нацслужба здоров’я переказала в медичні заклади за підписаними деклараціями 3,5 мільярди гривень. Цього року – лише за перший місяць відправили вже 2,5 мільярди.

«У мене зарплата збільшилась, мабуть, відсотків на 30», –каже педіатр Ольга Гриценко.

«Доступні ліки»

Ще один плюс медреформи – запровадження програми «Доступні ліки». Це понад 250 препаратів для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом другого типу. Частина з переліку – дармові, частина – за невелику доплату. Відпускають ці медикаменти в аптеках за рецептом лікаря.

Та є дві програми, за якими можна отримати медикаменти. «Доступні ліки», яку фінансує Служба здоров’я, і друга, яка діяла раніше, а тепер – паралельно з «Доступними ліками». Цю програму фінансують із місцевих бюджетів, тож вже питання до місцевої влади, чому не профінансували ці препарати.

«Швидка» – не таксі

Та, мабуть найбільшим жахіттям для українців стало нововведення щодо «швидких», люди боялись, що такі машини більше не приїжджатимуть. Та це виявилось ще одним міфом. Згідно з реформою екстреної медицини, «швидкі» перестають бути так званими таксі, як їх називали самі лікарі. Бо часто доводилось відвозити до лікарні просто дуже сп’янілу особу, або приїхати поміряти бабусі тиск. Міністерство чітко реґламентувало перелік випадків, на які «швидка» зобов’язана виїздити, а на які – ні.

Так, «швидка» повинна приїхати, якщо ви травмовані, у вас – запаморочення чи судоми, ви отруїлися або вас покусали тварини.

Під час виклику вас обов’язково мають розпитати телефоном, що сталося і тоді лікар ухвалить рішення, чи відправляти бригаду. Наприклад, кажуть самі лікарі, якщо в дитини температура вища за 39 градусів і запаморочення, або у хворого – серцевий напад, це виклик екстрений і до такого пацієнта бригада має прибувати за 10 хвилин.

Водночас, на температуру в дитини 38 градусів, має реаґувати педіатр, а вміти її збивати повинні самі батьки.

Нагадаємо, 5 лютого Окружний адміністративний суд Києва тимчасово заборонив Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я. Уляна Супрун розповіла, які саме обов’язки не може тепер виконувати.

Кабінет Міністрів України оскаржив це рішення.

14 лютого Окружний адміністративний суд Києва вирішив скасувати попереднє рішення, яке забороняло Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я.

Ірина Коваленко, «Перші про головне. Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-16 09:14 :41