Новини » Суспільство 15 лютого, 2019, 21:51
Вшанування Майдану має нагадати українцям, як дорого ми заплатили за можливості змін, – В’ятрович
ZIK
ZIK

Відповідно до соціологічних опитувань, більш як половина українців вважає, що Революція Гідності об’єднала державу. Експерти ж наголошують: ті трагічні події мають нагадувати українцям, якою дорогою ціною далось те, що маємо зараз.

Про це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Учасник Революції Гідності Валерій п’ять років тому став одним із першим, хто розбив намет на Майдані. Чоловік згадує: там йому прострелили ногу, гумова куля застрягла, тож довелось пережити кілька операцій. Чоловік очолював комендатуру в Будинку профспілок. Каже: виходив на протести, бо вірив, що життя має змінитися на краще, але розчарувався.

«Люди не отримали відповідей від сьогоднішньої влади», – вважає Валерій.

Згадує про події 2014–го і Міністр культури Євген Нищук. Під час Революції Гідності він закликав людей об’єднуватися. Каже: найбільше вразила самопожертва українців, а найтяжче було витримати нічні штурми. Люди трималися до останнього.

«Було неймовірне відчуття, коли люди, попри ризик, попри небезпеку, таксисти проявили солідарність – везли людей на майдан безкоштовно. Люди проривалися крізь всі бар’єри, і збільшувалася кількість людей до ранку», – пригадує Нищук.

Протести прокотилися й регіонами. Одними з перших консолідувалися харків’яни. На підтримку євроінтеграції вийшли спочатку до сотні людей, та за кілька днів їх уже було кілька тисяч. Найсміливіші поїхали до столиці. Під час розстрілів загинуло троє. Сьогодні харків’яни зізнаються: сподівалися, що наслідки Революції Гідності будуть більш значущими.

«Не знаю, що можна назвати із хороших результатів. Звичайно правильно, що нам дали безвіз», – вважає харків’янин Сергій Бурдейний.

Активно підтримували Майдан і тернополяни. Нині досягнутим невдоволені, та певні: Революція Гідності таки об’єднала людей.

«Об’єднала, але люди залишились розчарованими. Вийшло, що ніби боролися-боролися, а в результаті отримали, як ще гірше», – каже одна з мешканок Тернополя.

Та відповідно до соціологічних даних, в тому, що Революція Гідності об’єднала Україну, переконана майже половина наших співвітчизників. Лише 38% українців пристали на думку, що Євромайдан призвів до розколу.

Фахівці підкреслюють: події п’ятирічної давнини, передусім, були усвідомленням боротьби за свої права та незалежність держави. А також – за євроінтеграційний курс і протест проти засилля олігархії. Найбільше ж підтримували Майдан на заході та в центрі країни.

«Результати наших досліджень показали: що вищою була освіта респондента, то більше він підтримував Майдан. Що більший був дохід респондента, то більше він підтримував Майдан», – підкреслює керівниця Українського центру вивчення громадської думки Наталя Зайцева-Чіпак.

Події, які відбувалися в країні п’ять років тому, вже стали історією. Утім, експерти кажуть, що тепер ми мусимо зробити з них висновки.

«Сподіваюся, що це пригадування Майдану протверезить українців. Це пригадування того, як дорого ми заплатили за можливості змін, які маємо», – вважає директор Інституту Національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Героїв Небесної Сотні щороку згадують 20 лютого. Цьогоріч у п’яту річницю розстрілів на Майдані загиблих ушанують процесією та молебнем.

Як повідомлялось раніше, музикант Святослав Вакарчук наголошував: через п’ять років після Майдану значна частина українців вболіває за долю держави та розуміє всю важливість виборів.

Вікторія Козуб, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-23 14:40 :48