live
Новини » Політика 85

Влада має обмежені можливості підкупу виборців на місцях, – експерти

ZIK

На відміну від попередніх виборчих кампаній, зараз основна влада не має тотального контролю над адмінресурсом. Навпаки – склад більшості обласних рад становлять опозиційні сили. Тому мережі підкупу голосів на місцях можуть формувати саме їх представники. Такі можливості зокрема є у Тимошенко та Вілкула.

Про це під час круглого столу «Загрози та виклики виборчого процесу-2019» розповів керівник політико-правових програм ГО «Український центр суспільного розвитку» політолог Ігор Рейтерович.

Без тотального адмінресурсу

Він наголосив: на відміну від майже всіх попередніх передвиборчих кампаній, нинішня влада не має тотального контролю над адмінресурсом. Адже в нас парламентсько-президентська держава, та відбулись процеси децентралізації, тож лідерами на місцях стали саме голови громад.

«Серед нинішніх основних політичних гравців у жодного немає монополії на цей ресурс. До того ж, якщо подивитись на склад обласних рад, у 15 із 22 більшість складають представники опозиційних сил», – переконаний Рейтерович.

Окрім того він зазначив: зараз велика частина областей просто поділена між різними політичними силами.

«Це можуть бути опозиційні сили, що мають своїх кандидатів та є конкурентними одне одному», – зауважив експерт.

Тож, на його думку, це означає, що мережі з підкупу голосів можуть формувати і представники, які називають себе опозиціонерами.

«Якщо говорити про першу трійку, стовідсотково такі можливості є у Юлії Тимошенко, є багато повідомлень від ЗМІ, що ця робота ведеться. Це можуть робити і представники, умовно, «біло-синього» табору, в першу чергу – Вілкул. Адже ті олігархи, що їх спонсорують, контролюють міста та райони», – розповів політолог.

Він підкреслив: на виборах ОТГ уже були пов’язані з цим проблеми: деякі призначення відбувались не з точки зору інтересів місцевої громади, а олігархів, які контролюють підприємства, розміщені на цих територіях. Тож, на відміну від попередніх років, парламентські політсили зрозуміли важливість ресурсу депутатів на місцях, який можна буде використати як на президентській, так і на парламентській кампаніях.

Правоохоронці у грі

У свою чергу політтехнолог, експерт ГО «Український центр суспільного розвитку» Юрій Подорожній підкреслив: під час виборчої кампанії досить активно починають використовувати правоохоронні органи.

«Мені надіслали документ, де в одному з районів начальник районної поліції звернувся з офіційним листом до головного лікаря, щоб той надіслав список, хто із медиків в якій партії перебуває», – розповів Подорожній.

Він зазначив: «неспокійні повідомлення» приходять із різних регіонів – Дніпра, Чернігова чи Львова.

«Для керівників правоохоронних органів, які в нас є політичними фігурами, уже почалась парламентська кампанія, тому вони активним чином проводитимуть підготовку до парламентських виборів, починаючи вже з цього періоду. Тож для законодавців і суспільства важливо прописати певні процедури, яким чином правоохоронні органи мають бути застосовані в передвиборчій кампанії», – вважає Подорожній.

Акцент на соцмережах

Окрім того, експерт з інформаційних та іміджевих технологій ГО «Український центр суспільного розвитку» Тетяна Іллюк зазначила, що цьогорічна передвиборча кампанія буде «дуже цікавою» в інформаційному плані. Адже щонайменше 90% ЗМІ піддаються «чітким політичним впливам» і впливають на суспільну думку. Та змінюються і канали донесення інформації – тепер це Інтернет та соцмережі.

«Крім того, зараз є проблема з першоджерелами. Якщо раніше це були інформагентства чи офіційні джерела, зараз тиражується багато фейків, які йдуть через соціальні мережі», – розповіла Іллюк.

Вона зауважила: такі методи дуже сильно використовують якраз опозиційні сили.

«Тут протидіяти достатньо важко, адже потрібно, в першу чергу, підсилювати медіаграмотність населення. Це найбільш ефективний засіб», – вважає Іллюк.

Вона зазначила: зараз у суспільстві панують депресивні настрої, тож «прокачувати» інформаційні кампанії набагато легше.

«Що стосується маніпуляцій, то в нас з’явився новий клас політтехнологів. Якщо раніше ми говорили про засилля російських політтехнологів, їх методи не завжди були прийнятними для українського суспільства. Зараз у нас вони вже більше адаптовані під нашу специфіку та місцевість, результати є ефективними», – розповіла Тетяна Іллюк.

 

Loading...
Loading...
Loading...