Новини » Політика 15 лютого, 2019, 11:59
Метрові бюлетені і переповнені комісії: виклики в організації виборів-2019
Голосування на виборах в Україні. Фото: УНІАН
Голосування на виборах в Україні. Фото: УНІАН

Рекордна кількість кандидатів на цьогорічних президентських виборах тягне за собою рекордну кількість членів виборчих комісій. А це означає не тільки збільшення витрат на вибори, а й низку організаційних викликів.

Реєстрація кандидатів завершилась 8 лютого – за крісло Президента позмагаються 44 претенденти. Ці вибори стали рекордними за кількістю кандидатів. Так, у 1991 році на посаду глави держави балотувались шестеро кандидатів, у 2004 їх було 26, а в 2014 – 23.

Центральній виборчій комісії навіть довелося майже на 10 млн грн збільшити видатки на підготовку та проведення виборів, адже у раніше затвердженому кошторисі було передбачено видатки із розрахунку на 25 кандидатів.

«Перенаселеність» виборчих комісій

Також у ЦВК приблизно підрахували, що «армія» членів виборчих комісій може становити 1,3 млн людей, оскільки всі кандидати мають право подати по одному представнику до кожної окружної та дільничної комісії.

Екс-заступник голови ЦВК Андрій Магера каже, що понад 80% видатків на проведення президентських виборів пов’язані з оплатою праці членів виборчих комісій. Робота кожного члена виборчої комісії у день голосування і в наступний день під час підрахунку голосів виборців має бути оплачена. Крім того, є члени комісій, які працюють на постійній основі, і, відповідно, отримують зарплату, поки триває виборчий процес.

«Але побачимо, яка ситуація буде насправді і чи всі кандидати подадуть кандидатури своїх представників до виборчих комісій. Але, за моїми спостереженнями, абсолютна більшість кандидатів, які зареєстровані ЦВК, по-суті, є технічними. І мета їхньої реєстрації якраз полягала в тому, щоб за допомогою їхніх подань включати в комісії людей, які б працювали на користь основних кандидатів», – зазначив він.

Із досвіду роботи у ЦВК Андрій Магера знає, що така «перенаселеність» виборчих комісій може спричинити певні проблеми в їхній роботі: «Наприклад, на президентських виборах у 2004 році в одному з округів Львівської області до складу виборчої комісії входило понад 40 людей – справа в тому, що тоді кожен із кандидатів мав право внести дві кандидатури до комісії. Загалом така велика чисельність привносить певний хаос і дезорганізацію в роботу комісії, тому що зібрати таку велику кількість людей для проведення засідань складно. Проблема кворуму нікуди не зникає. Тому це створює великі виклики для самої Центральної виборчої комісії як організатора виборчого процесу».

При цьому він додає: практика роботи окружних виборчих комісій на парламентських і президентських виборах і територіальних комісій на місцевих показує, що оптимальною кількістю членів такої комісії є від 12 до 18 людей. Водночас дільнична комісія може мати більше членів, якщо ця дільниця велика.

«І тому на парламентських і місцевих виборах максимальна численність складу комісій є обмежена законом. Це означає, що коли кандидатур подається більше, ніж потрібно, проводять жеребкування. На президентських виборах цього не передбачено, тобто включаються всі кандидатури без винятку. Тому я думаю, що на майбутнє, очевидно, в закон про вибори Президента треба буде вносити зміни і роботи верхню планку для максимального кількісного складу оружної і дільничної виборчих комісій», – каже він.

Голова Комітету виборців України Олексій Кошель погоджується, що велика кількість кандидатів може утруднювати роботу виборчих комісій. Але в реальності, на його думку, далеко не всі із зареєстрованих кандидатів будуть пропонувати своїх представників до складу комісій:

«Ні для кого не секрет, що традиційно впродовж десятків років кандидати і політичні партії дофінансовують роботу своїх членів у комісіях, попри їхні заяви, що в них працюють виключно на волонтерських засадах. Так, доплати – це незаконно, вони можуть кваліфікуватися як підкуп виборців. Але я думаю, що ця традиційна практика збережеться достатньо масово. У 90% випадків волонтерів ми не побачимо, адже робота члена комісій – це фактично робота цілу добу і більше. По-друге, ця робота пов’язана з певними ризиками і постійними звинуваченнями в порушенні виборчого законодавства. Тому дуже складно знайти волонтерів, які б погодились добровільно брати участь у цьому, і тому робота комісій буде пов’язана із традиційними доплатами. Відповідно, я не думаю, що більшість кандидатів фінансово спроможні здійснити такі виплати, а отже, настільки велику чисельність членів комісій ми не побачимо».

Кандидатів може поменшати?

Також Олексій Кошель не бачить особливих проблем в тому, що на цих виборах бюлетень виявиться доволі довгим. На його думку, дезорієнтувати виборців це не повинно.

«Ми маємо прецедент 205-го округу в Чернігові, коли у списку було близько 90 кандидатів (на проміжних виборах в 2015 р.). Але ми побачили, що до якихось серйозних утруднень це не призвело. Тобто так, багато виборців змушені були просити про допомогу позичити окуляри, скаржились на те, що через дрібний шрифт складно було щось прочитати на бюлетені, але зараз ми маємо 44 кандидати і не думаю, що це призведе до будь-яких проблем з друком бюлетенів, зі шрифтами чи інших проблем», – сказав він.

Також варто враховувати, що зареєстровані кандидати у президенти можуть до 7 березня подати заяву до ЦВК і зняти свої кандидатури. Кошель переконаний, що знайдеться кілька таких, хто скористається цим правом, не заважаючи на те, що вони вже не зможуть повернути грошову заставу.

«До прикладу, зараз іде дискусія щодо об’єднання окремих претендентів на президентський пост навколо кандидатури Гриценка. Думаю, що такі процеси можуть відбуватися. Також не забуваймо, що окремі кандидати, які є аутсайдерами рейтингів, можуть зробити показовий красивий вчинок і зняти кандидатуру на підтримку когось із фаворитів. Щодо рейтингів, то вони дуже швидко змінюються, і тому опиратися треба не лише на них, а на наявність сильних команд на всеукраїнському рівні, на фактор досвідченості цих команд і на те, наскільки активно політики ведуть виборчу кампанію», – зазначив голова КВУ.

Інші виклики виборчої кампанії

Метровий бюлетень і непомірно роздуті виборчі комісії – не єдині виклики цієї виборчої кампанії. Серед таких експерти називають, зокрема, загрозу російського втручання у проведення виборів.

Андрій Магера вважає, що Центральна виборча комісія з відповідними українськими спецслужбами повинна буде вжити всіх заходів, аби максимально захистити сервер ЦВК від зовнішніх атак, а також забезпечити безперебійний зв’язок між окружними виборчими комісіями, адже ОВК передаватимуть за допомогою інформаційною системи «Вибори» попередню інформацію про підсумки голосування у відповідних територіальних округах.

«Думаю, що ЦВК над цим уже працює. З інформації, яка подається у ЗМІ, відомо, що була створена відповідна робоча група з представників різних відомств, які мають координувати свою роботу з цього питання», – каже він.

Серед інших проблемних організаційних питань цієї кампанії, на його думку, – голосування внутрішньо переміщених осіб і трудових мігрантів. На сьогодні іншої формули їхньої участі у виборах, ніж зміна місця голосування не існує. Тому такі особи повинні завчасно звернутися до органів ведення Державного реєстру виборців із заявою про зміну місця голосування. Вона має бути подана не пізніше, ніж 25 березня.

«І, звісно, події на сході України теж мають вплив на перебіг виборчого процесу, як і на виборах 2014 року. Це означає, що не всі окружні виборчі комісії будуть працювати», – констатує Андрій Магера.

Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-28 17:28 :40