Новини » Суспільство 15 лютого, 2019, 16:05
Лейтенант ЗСУ про домагання керівника: Він казав, щоб я роздягалася і обслуговувала його
ZIK
ZIK

Лейтенант Збройних Сил Валерія Сікал, яка не захотіла більш терпіти зневагу і сексуальні домагання, написала відповідну заяву на начальника.

Чому у ЗСУ України відбуваються такі випадки та як захиститися дівчатам у війську від сексуальних  домагань – тему досліджувала програма військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Валерія Сікал: Він пропонував випробувати на міцність диван

«Він говорив до мене: «Лягай, роздягайся. Ти маєш мене обслуговувати,обслуговувати богатиря». Казав, щоб я не спала зі своїм чоловіком, не думала вагітніти від нього, а він сам зробить мені дитину», – пригадує лейтенант ЗСУ Валерія Сікал.

Валерія називає ім’я полковника – це  Віктор Іванів. В минулому – командир військової частини 2985. Це артилерійські військові склади під Новобогданівкою, які горіли у 2004-му, 2005-му і 2006-му роках. Тепер він командир військової частини 1358. Це арсенал боєприпасів біля села Цвітоха, на Хмельниччині, де й служила Валерія.

«Він пропонував випробувати на міцність мій диван. Прецедентів – мільйон. Неодноразово він намагався за руки зловити, силоміць притиснути до себе, погладити за ноги, лізти до інтимних місць», – говорить Валерія Сікал.

Вона каже: постійно йому відмовляла, за це він її принижував у присутності інших військових, нижчих за званням. Окремо згадує ще один випадок.

«Віктор Іванів викликав мене до себе у кабінет, де був генерал. Запропонував випити за день народження генерала. Я відмовилася. Далі він сказав, що мушу привітати генерала. Я привітала – побажала щастя-здоров’я. Полковник почав кричати на мене: «Як ти генерала вітаєш?! Його треба задовольнити! Ставай раком»», – розповідає Валерія Сікал.

Чоловік Вікторії: Я провів власне розслідування

Валерія не знає, що то був за генерал. Утім, про ще одного в цій історії розказує її чоловік  – Олексій.

«Я проводив власне розслідування. Деякі дівчата, за спеціальними вказівками Іваніва, їдуть у Київ. Цей полковник замішений у серйозних поруках, де свою роль грають і генерали», – зазначає чоловік Валерії Сікал Олексій Вдовиченко.

У Вінниці Валерії Сікал та її чоловікові Олексію допомагає активіст і журналіст Віталій Павловський. Саме він сприяв розголосу у ЗМІ та із заявами до правоохоронних органів.

«У Вінницькому відділку поліції вже є документи Валерії, свідчення і пояснення. Також маємо кількох свідків, які обіцяють свідчити», – коментує активіст і журналіст Віталій Павловський.

Валерія після переведення в іншу військову частину почувається значно комфортніше. Втім зізнається, що припустилася великої помилки, що мовчала про домагання майже рік.

«Раджу дівчатам не мовчати, а підіймати тему. Самостійно пережити такі ситуації – дуже важко. Зараз у старій частині лишилися дівчата. Вони розказують про такі самі ситуації. Майже всім  він пропонував хорошу кар’єру за секс», – наголошує лейтенант ЗСУ Валерія Сікал.

Окрім Валерії, щонайменше восьмеро дівчат із цієї військової частини уже написали заяви в поліцію.

«Як тільки заходиш до нього у кабінет, він каже: «Сідай на коліно, розповідай як мене любиш». Неодноразово пропонував, щоб стала, наприклад, його коханкою», – пригадує військовослужбовець Ірина.

Віктор Іванів, якого звинувачує Валерія,  спілкуватися із журналістами телеканалу ZIK відмовився. Він заявив, що поки триває слідство, коментувати нічого не буде.

Як у парламенті коментують сексуальні домагання військових?

Бій за справедливість Валерії Сікал триває досі. Вона заявила про домагання свого командира на всю країну, як наслідок – про неї почули у парламенті.

«Ми звернулися до Генштабу, Міністерства оборони України і попросили прокоментувати історію Валерії. Також нам важливо знати кількість схожих випадків», – наголошує нардеп Ірина Суслова.

Також депутат зазначає, що було ухвалено закон «Про рівні права і можливості жінок і чоловіків» при проходженні військової служби в ЗСУ та інших військових формуваннях.

«Необхідно, щоб у всіх були рівні права. Адже кількість жінок в армії – зростатиме, вони зможуть бути і генералами», – підкреслює Ірина Суслова.

За даними Генштабу, в ЗСУ служить 25 тисяч жінок-військовослужбовців. Із них понад три тисячі — офіцери. Жінок-полковників в українській армії – лише сімдесят.

«Небагато випадків фіксують, бо мало-хто звертається… Незважаючи на це, було створено гарячу лінію при Міноборони, куди можуть звернутися як чоловіки так і жінки», – каже нардеп Ірина Суслова.

Про кількість домагань у війську Генштаб – нічого не знає

Сам фігурант справи Віктор Іванів давати коментарі навідріз відмовився. В управлінні зв’язків з громадськістю ЗСУ повідомили, що за 2018 рік скарг щодо командира військової частини А-1358 на адресу Головного управління Військової служби правопорядку, крім скарги лейтенанта В. Сікал, не надходило.

Втім, у військовій службі правопорядку наголосили, що полковник Іванів В.І. застосовує авторитарний стиль керівництва щодо підлеглих. Також він використовує у спілкуванні жарти на сексуальні теми, що не завжди позитивно сприймається жінками-військовослужбовцями. 

Протягом 2018 року Головним управлінням Військової служби правопорядку у ЗСУ обліковано п’ять випадків відкриття кримінального проваджень за статтею 154 ККУ.

До слова, Індія очолила рейтинг найбільш небезпечних країн для жінок. Про це свідчать дані дослідження Thomson Reuters Foundation.

Країни визначалися за такими критеріями: охорона здоров’я, сексуальні домагання, дискримінація, культурні традиції і «торгівля людьми».

Найнебезпечніші країни світу для жінок за версією Thomson Reuters Foundation: 1. Індія; 2. Афганістан; 3. Сирія;  4. Сомалі; 5. Саудівська Аравія; 6. Пакистан; 7. Демократична Республіка Конго; 8. Ємен; 9. Нігерія; 10. США.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-16 10:27 :15