Новини » Суспільство 14 лютого, 2019, 10:56
Сьогодні – День усіх закоханих
Фото: pixabay.com
Фото: pixabay.com

Сьогодні у багатьох країнах світу відзначають найромантичніше свято року – День усіх закоханих, покровителем яких вважається св. Валентин.

За легендою, християнський священик Валентин жив за часів імператора Клавдія II (268-270 ). Імператор нібито вважав, що сім’я заважає військовим воювати за імперію і заборонив солдатам одружуватися. Валентин, попри заборону, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його арештували й ув’язнили під охороною офіцера, у якого була сліпа прийомна донька. Священик вилікував її, а опісля навернув на християнство батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого.

Однак, як зазначають дослідники, серед мучеників щонайменше троє мали ім’я Валентин.

Один із них був священиком і лікарем у Римі, другий – єпископом у Терні у центральній Італії, третій жив у Єгипті приблизно у 100–153 роках. Останній був одним із кандидатів на пост єпископа Риму, у своїх проповідях акцентував на цінностях шлюбу як втілення християнської любові.

Римський Валентин загинув 269 року (часи імператора Клавдія II), тернійський – у 197 р., натомість про обставини часу і смерті єгипетського святого не має достеменних даних. Римські святі були поховані на одному цвинтарі – поблизу сучасних воріт Порта дель Пополо у Римі, які тепер часто називають «воротами св. Валентина»). Останки першого св. Валентина (римського священика і лікаря) згодом зберігалися в одній із церков Рима. 1836 року Папа Римський Григорій XVI передав останки церкві в Дубліні, де вони зберігаються досі. Останки другого Валентина нині перебувають у базиліці св. Валентина в Терні – місті, де він колись був єпископом.

Довгий час вважалося, що День св. Валентина у християнські часи замінив собою язичницьке свято луперкалій – на честь римської богині шлюбу, сім’ї Юнони і бога Фавна, який відзначався щороку 15 лютого. Однак сучасні дослідники спростували такі припущення.

У Західній та Південній Європі це свято набуло популярності після XV століття. За переказом, винахід «валентинки» приписують герцогу Орлеанському Шарлю. 1415 року, перебуваючи в англійському полоні після битви під Азенкуром, він нібито надсилав із лондонської в’язниці віршовані любовні послання своїй дружині. Одна з тодішніх «валентинок» нині зберігається в Британському Музеї. Британці натомість наполягають, що до популяризації у Європі свята спричинився письменник і поет Вальтер Скотт (1771-1832). У США свято відзначають з 1777 року.

Цікаво, що у Римо-католицькій церкві св. Валентин офіційно вважається не покровителем закоханих, а покровителем людей, які страждають на нервові захворювання: ікони часто зображують Валентина в одязі священика або єпископа, який оздоровлює юнака від епілепсії. За церковними переказами, на могилі св. Валентина один юнак, хворий на епілепсію, довго молився – і видужав.

У 1969 року покровитель закоханих був вилучений із церковного календаря Римо-католицької церкви, оскільки його історичність є сумнівною.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-24 01:56 :50