live

На Рівненщині вже двоє померлих від кору, кількість хворих зростає: епідемія чи спалах?

Фото з відкритих джерел

За підсумками минулого тижня фахівці Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України» зафіксували на Рівненщині захворювання на кір у 247 осіб. Загалом з початку року зареєстровано 1636 хворих (141,1 випадка на 100 тисяч населення), з них – 1096 (70%) діти. Коли порівняти недавню статистику, то можна зробити висновок, що динаміка захворювання прогресує.

Так, за січень 2019 року зареєстровано 1337 випадків (115,3 випадка на 100 тисяч населення), це на 45% більше, ніж було зареєстровано у грудні 2018 року. Для порівняння: за весь минулий рік у регіоні було зафіксовано 3002 випадки захворювання на кір (найвищий показник за останні 37 років). Як стверджують санепідеміологи, найвища захворюваність зараз спостерігаєтьсь у Гощанському, Рівненському та Радивилівському районах.

Крім того, на Рівненщині зареєстровано в 2019 році два летальних випадки від кору. Померли 49-річний чоловік з смт Квасилів Рівненського та 27-річний чоловік з Дуровицького районів.

Коли про загрозу проблеми ще донедавна говорили на рівні районів та міста Рівне, то вже під кінець тижня про неї йшлося на рівні обласної державної адміністрації. У її стінах було скликано спеціальну нараду з приводу збільшення кількості хворих на кір та пошуку шляхів, що унеможливили б подальше погіршення ситуації.

9 з 10 невакцинованих людей, які контактують із хворим, будуть заражені

Як стверджує учасник наради, начальник обласного управління охорони здоров’я Юрій Осіпчук, кір – заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто при чханні, кашлі або навіть під час розмови.

Нарада в Рівненській ОДА. Фото: Прес-служба Рівненської ОДА
Нарада в Рівненській ОДА. Фото: Прес-служба Рівненської ОДА


«Вірус може жити в повітрі та на різних поверхнях до двох годин після того, як хворий залишив приміщення. За статистикою 9 з 10 невакцинованих людей, які контактують із хворим, будуть заражені», – каже медичний чиновник.

Першочерговим кроком, як підкреслювалося під час наради, має нині статися вакцинація.

«Ситуацію із розповсюдженням кору на Рівненщині можна врегулювати вакцинацією. Варто активізувати інформування населення про актуальність імунопрофілактики для того, щоб більше було вакцинованих дітей і дорослих. Необхідно дотримуватись термінів календаря щеплень і якомога скоріше надолужити, якщо пропустили планову вакцинацію», – цитує заступницю голови Рівненської ОДА з гуманітарних питань Світлану Богатирчук-Кривко прес-служба ОДА.

Нарада в Рівненській ОДА
Нарада в Рівненській ОДА


За даними керівництва Рівненської ОДА, станом на кінець минулого тижня у Рівненській області в наявності понад 43 тисячі доз вакцини КПК (кір, краснуха, паротит). А протягом останнього тижня вакциновано більше 3 тисячі людей.

Ноу-хау по-рівненськи

У кінці січня 2019 року тема загострення захворюваності дітей на кір у Рівному обговорювалася на прес-конференції в Рівненському міськвиконкомі. У ній взяли участь представники управлінь освіти та охорони здоров’я міськвиконкому, Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України» і головний педіатр Рівного.

Причина збільшення захворюваності, на думку організаторів зустрічі з журналістами, – відмова батьків від вакцинації.

Віктор Іськів, начальник управління охорони здоров’я Рівненського міськвиконкому:

«У нас є понад 600 дітей, які відвідують організовані дитячі колективи і не мають жодного щеплення від кору і є близько 3000 дітей, які не пройшли ревакцинацію. Мова йде про те, що вакцину проти кору дітки отримують у рік та 6 років. Тобто тих 3000 дітей ревакцинацію не отримали. Тому ми активно наголошуємо, що щеплення потрібно зробити. Бо це єдиний захист від цієї хвороби».

У цій ситуації, як стверджують в управлінні освіти Рівненського міськвиконкому, єдиним виходом є переведення невакцинованих проти кору дітей на індивідуальну форму навчання без відвідування шкільних приміщень.

Інформація, оприлюднена журналістами за матеріалами прес-конференції, була неоднозначно сприйнята мешканцями обласного центру. Дехто одразу почав говорити про порушення конституційних прав, неможливість у силу зайнятості на роботі привести дитину для проведення вакцинації до лікувального закладу тощо.

Катерина Сичик, заступник начальника управління освіти Рівненського міськвиконкому:

«Це не самоціль організувати дистанційне навчання чи не приймати дітей до навчального закладу. Наше завдання – попередити батьків, провести роз’яснювальну роботу серед них і вберегти дітей від захворювання. Звичайно, мова щодо вакцинації стосовно дітей, які мають протипокази, не йде.

Батькам буде надано відповідний час, аби вони відвідали педіатра, сімейного лікаря. Тобто радикальне рішення не є самоціллю. Коли вже роз’яснювальна робота не дасть ефекту, – будемо застосовувати іншу форму навчання».

Фальсифікація вакцинації

У той же час, як підкреслювалося на прес-конференції, проконтролювати достовірність наданих батьками довідок про проходження щеплення практично неможливо. Наприкінці минулого року в області були виявлені, як стверджують спеціалісти, масові факти фальсифікації проведення вакцинації проти кору. Показовим тут є смт Квасилів Рівненського району, де було виявлено 136 дітей хворих на кір. Є й понад десяток фактів захворювання на цю недугу в інших організованих дитячих колективах.

Роман Сафонов, керівник Державної установи «Рівненський лабораторний центр МОЗ України:

Роман Сафонов керівник ДУ «Рівненський лабораторний центр МОЗ України». Фото з відкритих джерел
Роман Сафонов керівник ДУ «Рівненський лабораторний центр МОЗ України». Фото з відкритих джерел


«Коли епідеміологи проаналізували стан щеплення – досить гарні цифри: понад 95% школярів вакциновані. Ця ситуація говорить лише про одне – масові факти фальсифікації надання довідок про щеплення. Серед захворілих – майже 60% не щеплені або не мали чергового щеплення проти кору. Тобто 40%, які називають себе щепленими, захворіли. Чи є це реальним? Є безліч наукових досліджень і спостережень, де доведено, що максимальний відсоток відсутності, так званої, імунної відповіді, це до 5%. Таким чином відмінусуємо від 40 відсотків нещеплених ці 5 і ми отримаємо близько третини дітей, які фіктивно щеплені. Хочу зазначити, що ці факти можуть мати наслідки, такі як порушення кримінальних справ проти батьків і медиків, які не усвідомлюють цієї ситуації. Проте, маю зазначити, що позиція Міністерства охорони здоров’я наразі така, що якщо є позначки відповідні у карті щеплень, ніяких у період епідемії кору претензій не буде. Бо мета одна – найскоріше проведення відповідних протиепідемічних заходів».

Вакцинувати треба не лише дітей

Як стверджують спеціалісти Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України», вирішення проблеми боротьби із захворюваністю на кір не обмежується лише вакцинацією школярів. За даними фахівців установи, у регіоні в переважній більшості кір виявлено в людей віком 20-35 років. Це люди, які отримали щеплення в 90-х роках.

Віктор Мороз, завідувач відділу ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр»:

«Коли ми пригадаємо 90-ті роки, то в нас частим було таке явище, як відключення електроенергії. А для зберігання вакцин потрібний певний температурний режим. Коли нема електроенергії, холодильник, де зберігається вакцина проти кору відключений, тож і умови холодового ланцюгу не дотримувалися. Також у 90-ті роки в нас було близько 15 відсотків ФАПів, які мали зіпсовані холодильники. Це теж могло негативно вплинути на зберігання і якість вакцини і на показник захворюваності, який маємо на сьогодні».

Віктор Мороз, завідуючий відділіом ДУ «Рівненський лабораторний центр МОЗ України». Фото з відкритих джерел
Віктор Мороз, завідуючий відділіом ДУ «Рівненський лабораторний центр МОЗ України». Фото з відкритих джерел


Тобто, робити прогнози за таких обставин – справа невдячна. Ніхто не знає як можуть розвиватися події.

Так все-таки епідемія чи спалах кору?

У приватних розмовах спеціалісти стверджують, що в області давно вирує епідемія кору. Тільки офіційно це поки не визнається. Кажуть, що порушувати питання про епідемію відповідно до чинного законодавства має головний Державний санітарний лікар України. А ця інституція у 2016 році була ліквідована. Тож за існуючих умов усі процесуальні питання має врегулювати Кабмін.

Чимало батьків, з якими вдалося поспілкуватися, взагалі не довіряють імпортним вакцинам. Кажуть, що завезені вони в Україну через інтереси певних осіб, наближених до бюджетних грошей. А вітчизняних вакцин у державі не продукують. Та й інформації з приводу ефективності використання імпортованих вакцин там, за кордоном, у нас також не видно.

Петро Хромих
для IA ZIK

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...