Новини » Суспільство 13 лютого, 2019, 20:22
«Перехресна міграція»: скільки суддівських посад є вакантними в Україні
ZIK
ZIK

Сьогодні в судах загальної юрисдикції відкритими є близько 2,5 тисячі вакансій. Так, деякі районні та міськрайонні суди досі не мають жодного судді, і доступ до правосуддя громадян у цих місцях – обмежений.

Це зауважив адвокат, член правління Асоціації правників України Андрій Вишневський в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK.

На думку експерта, судді залежні тоді, коли в їхньому минулому можна знайти вчинки і дії, за які можна притягнути до юридичної відповідальності. Але тут значення мають не імена, а сама система, де діє кругова порука і взаємозалежність.

«Судова система, як і всі інституції, має три складники – структуру, процедуру та людей. Так, зі структурою наразі все нормально – після внесення змін до Конституції та прийняття пакету законів судова система з чотирирівневої стала трирівневою, Верховному Суду повернули владу, яка була забрана за час правління Януковича в 2010 році як помста за рішення щодо президентських виборів у 2004-2005 роках.

Прокуратура зайняла своє місце в системі правосуддя, позбувшись функцій загального нагляду та слідства. Адвокатурі теж виділили своє місце в розділі правосуддя Конституції», – проаналізував пан Вишневський.

Тобто, пояснює адвокат, структурно система більш-менш відповідає найкращим світовим практикам і стандартам. Що ж до процедур, то вони теж зазнали змін через прийняті нові процесуальні кодекси, в яких змінилися принципи судочинства – зник принцип законності, а ключовим став принцип верховенства права.

«Але для того, щоб все це втілити в життя, потрібно вирішити кадрові проблеми, які були в 2001-му, в 2010-му роках і залишаються сьогодні. У кадровому наповненні страждає не тільки кількість, а і якість. Адже відбувається перехресна міграція між органами прокуратури, судами та адвокатурою, тоді як люди, так само, як і етичні стандарти, не змінюються», – констатував член правління Асоціації правників України.

Якщо звернутися до статистики, зауважує експерт, то близько 2,5 тисячі вакансій у судах загальної юрисдикції є відкритими.

«Деякі районні та міськрайонні суди досі не мають жодного судді, тобто доступ до правосуддя громадян у цих місцях є обмеженим. Одна з причини браку кадрів – звільнення частини суддів ще перед проходженням атестації, щоб не відповідати на незручні питання. Але не менш важлива проблема – якість юридичної освіти, – підкреслив Андрій Вишневський.

Нагадаємо, за підсумками кваліфікаційного оцінювання прес-служба Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) повідомила, що 419 суддів місцевих та апеляційних судів (21%) не змогли підтвердити відповідність посаді, яку обіймають.

Провідні громадські організації, які займаються реформами у сфері правосуддя, закликали кандидатів на посаду Президента України надати свої пропозиції щодо вирішення ключових питань реформи.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 20:58 :06