Новини » Суспільство 13 лютого, 2019, 15:00
Моральний універсалізм: Вчені визначили сім правил характерних для більшості культур
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Всі війни і конфлікти, які переслідують людську цивілізацію протягом століть, можуть змусити деяких людей задуматися про те, що всьому виною – постійні зіткнення непримиренних культур. Однак нове дослідження може спростувати цю тезу. Співробітники Оксфордського університету в своїй новій роботі виявили разючі і оптимістичні докази зворотного: всі культури насправді пов’язані спільним моральним кодексом семи різних загальних правил і моделей поведінки.

Результати цієї роботи опубліковані в журналі Current Anthropology, пише naked-science.

Звернувшись до бази даних про міжкультурні варіації під назвою «Файли області людських відносин» (Human Relations Area Files, HRAF, організовано Йєльським університетом), команда дослідників під керівництвом Олівера Скотта Каррі (Oliver Scott Curry) зайнялася вивченням розвитку моралі в людських культурах. Для цього вони сканували докази семи дискретних моральних форм поведінки з понад 600 тисяч слів етнографічних звітів. Ці спільні дії і правила – це пропонований універсальний моральний кодекс. Там є такі пункти: допомога сім’ї, допомога своїй громаді, взаємність, хоробрість, підпорядкування начальству (повагу), поділ спірних ресурсів (справедливість) і повагу попереднього володіння (права власності).

Під час дослідження вчені виявили, що ці сім правил однаково визнавалися в різних досліджених культурах і ніколи не сприймалися як морально погані. Крім того, ці види поведінки спостерігалися в більшості культур і з однаковою частотою в різних регіонах.

Крім цього, універсальний моральний кодекс автоматично засуджує протилежні моделі поведінки: нехтування родичами, зрада своєї групи, відсутність взаємодопомоги, боягузтво, неповага, несправедливість і злодійство.

З 962 спостережень за цими принципами було виявлено лише один виняток серед чуукського суспільства в Мікронезії: за словами вчених, у цьому суспільстві відкрито красти у інших не засуджується, оскільки така поведінка демонструє домінування людини і свідчить про те, що його не лякає агресія та сила інших. Водночас дослідники зазначають, що ця риса може бути трактована як особлива форма хоробрості.

Чи не кожне суспільство однаково оцінює або визначає пріоритети цих соціальних норм, але той факт, що вони однозначно вважаються позитивними і дотримуються в настільки різних суспільствах, має велике значення для підтримки концепції морального універсалізму в протилежність моральному релятивізму.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-25 21:48 :40