Новини » Світ 12 лютого, 2019, 10:39
Афганістан і Дональд Трамп: як завершується вічна війна?
Американські військові в Афганістані. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Американські військові в Афганістані. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Лише відмовившись від своїх початкових намірів Америки, Трамп може закінчити війну в Афганістані.

Президент Дональд Трамп заявив у своєму щорічному посланні, що «великі нації не ведуть безкінечних воєн». Це ще раз стало підтвердженням його планів вийти з Афганістану. Питання тепер полягає у тому, чи погодяться таліби та їхні пакистанські спонсори на часткову перемогу, або ж вони чекатимуть на закінчення окупації, а потім відновлять свій цілковитий контроль над країною.

Про можливий розвиток подій в Афганістані – у видання The Atlantic.

Розумні гроші – за останнім.

Трамп – не перший американський президент, який намагається завершити «вічну війну». Президент Барак Обама пообіцяв завершити війну в Іраку, і зробив це. Проте супротивники Америки скористалися можливістю відновити конфлікт, і Обама змушений був повернутися.

Трамп добре усвідомлює політичний ризик повторення в Афганістані помилки Обами в Іраку. У нещодавньому інтерв’ю він зізнався: «Ми в Афганістані тому, що практично кожен експерт, з яким я спілкувався, стверджує: якщо ми не підемо туди, то вони прийдуть сюди».

Закінчити війну – це виклик. Навіть, у тому випадку, коли переможець повністю розгромлює суперника, доведення конфлікту до задовільного кінця є проблематичним. Президент Авраам Лінкольн та його генерали Улісс Грант та навіть Вільям Шерман намагалися застосовувати політику примирення щодо переможеної Конфедерації, щоб зменшити опір повстанців. Генерали Джордж Маршалл, Дуайт Ейзенхауер та Омар Бредлі були стурбовані тим, що німецькі «вовчі зграї» перешкоджатимуть встановленню миру після Другої світової війни, так само, як іракські повстанці робили усе можливе, щоб перешкодити встановленню миру на американських умовах в Іраку.

Війни закінчуються тоді, коли переможені приймають результат. Ось що мають на увазі політики, коли кажуть, що немає військового рішення. В офіційному документі Державний департамент зауважив: «Президент Трамп чітко дав зрозуміти, що лише одна військова сила не припинить війни». Пентагон також визнав другорядну роль військової сили, заявивши у березні 2018 року, що його метою є «досягнення політичного примирення, а не військова перемога».

Ворог, іншими словами, отримує право голосу. І це змушує Сполучені Штати поступатися своїми політичними цілями.

Переговорні умови включають у себе виведення всіх іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців в обмін на зобов’язання талібів не дозволити терористичним атакам вийти за межі Афганістану. Проте, насправді, таліби ніколи не впливали на Аль-Каїду, та за ці 17 років відчули вартість утримання терористичних груп. Відмовитися від цього в обмін на те, що Сполучені Штати покинуть територію країни, для них вигідна угода.

Сполучені Штати чітко дають зрозуміти, що готові відмовитися від того, чого так прагнули на початку: Афганістану, який не підконтрольний талібами. Вони готові покинути афганські сили, які так довго боролися за краще майбутнє для своєї країни, оплакувати їхні втрати, в обмін на обіцянку не мати жодних терористичних атак.

Колишній посол США в Афганістані Раян Крокер виступає проти повної капітуляції Сполучених Штатів. Проте, для чого талібам погоджуватися на щось менше? Вони контролюють більшість географічних районів країни. Сім кандидатів у депутати було вбито, двох викрадено, а вибори були відкладені на три роки через насильство. Більш ніж 100 країн беруть участь в афганістанській місії; всі, окрім Пакистану, швидше за все, вийдуть з конфлікту, якщо це зроблять Сполучені Штати.

В інтересах талібів дотриматися своїх умов угоди, адже це дасть змогу позбутися сил коаліції та відновити контроль над країною, і це в інтересах США, тому що президент хоче звести нанівець свої зобов’язання. Найбільшими невдахами у такому разі будуть афганці, які вірили у світле майбутнє та були впевнені, що Сполучені Штати підтримуватимуть їх. Адже війна в Афганістані не завершиться з виходом США. Вона закінчися лише тоді, коли цих сміливих хоробрих людей вб’ють або вони здадуться.

Найбільш відомий теоретик війни ХХ ст., Томас Шеллінг, писав: «Примус – це справа війни». Війни закінчуються тоді, коли одну сторону знищують, або ж, коли одна або обидві сторони конфлікту відмовляються від своїх цілей. Сполучені Штати, у випадку з Афганістаном, відмовляються від своїх цілей, і афганський уряд, ймовірно, буде знищений талібами. Так, Трамп припинить найдовшу війну Америки, проте і американці, й афганці заплатять дуже високу ціну за те, чого вдалося досягти.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-17 09:21 :18