Новини » Світ 11 лютого, 2019, 9:49
У Берліні відбулася прем’єра стрічки про британського свідка Голодомору

На Берлінському кінофестивалі відбулася прем’єра фільму польської режисерки Аґнешки Холланд «Містер Джонс».

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Ґарет Джонс (1905–1935) був амбітним молодим журналістом з Уельсу. Він опублікував декілька гучних репортажів, взяв інтерв’ю у Гітлера, працював радником прем’єр-міністра Великої Британії Ллойд Джорджа. У 1933 році під час поїздки в СРСР йому вдалося обдурити супровід і побувати в українських селах, де люди помирали від голоду.

Повернувшись до Європи, Джонс опублікував перший репортаж про Голодомор. Він розповів про те, що це штучний голод, організований за наказом Сталіна, і свідчив про загибель мільйонів українців. Однак заява Джонса була сприйнята зі скепсисом. Одні не могли повірити, що в СРСР відбувається катастрофа таких масштабів, інші знали, але свідомо приховували інформацію. Волтер Дюранті, кореспондент «Нью-Йорк Таймс» у Москві, лауреат Пулітцерівської премії, таємно працював на Сталіна і використовував свій вплив, щоб виставити Джонса брехуном.

У фільмі «Містер Джонс» показана розкішне, декадентське життя, яке під наглядом радянських спецслужб ведуть у Москві Дюранті та інші лояльні Сталіну іноземці, а страшна вбогість і розпач охопленої голодом України. Свідчення Джонса надихнули Джорджа Орвелла написати повість «Колгосп тварин», уривки з якої звучать у фільмі. У 1935 році Ґарет Джонс загинув за нез’ясованих обставин. За однією з версій, він був убитий агентами Сталіна.

Також у стрічці поєднуються реальні події з вигадкою: так, наприклад, у Москві вбивають іншого американського журналіста, Пола Клеба, що збирає відомості про Голодомор, – прозорий натяк на вбивство Пола Хлєбнікова в 2004 році.

Роль Ґарета Джонса зіграв Джеймс Нортон. Польському режисеру Агнешці Холланд (народилася 1948 року) принесли популярність картини «Європа, Європа» (1991), «Повне затемнення» (1995), «У темряві» (2011), «Слід звіра» (2017).

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 07:59 :50