Новини » Економіка 6 лютого, 2019, 10:47
Важливе випробування біткойну
Bitcoin. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Bitcoin. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Вже понад рік ринки криптовалют переживають нелегкий час. Біткойн, лідер криптовалют, 17 грудня 2017 року досяг свого піку у $20 089 17. Проте, відтоді його курс впав так само стрімко, як і зріс. Курс біткойна зараз приблизно $3500, що на 88% нижче рекордних цін 2017 року.

Тим часом, алгоритм роботи криптовалют все більше ускладнює майнерам створення наступних біткойнів. Видобуток біткойну може втратити свій економічний сенс, якщо вартість електроенергії буде вищою за вартість самої цифрової валюти. Про це – у статті у виданні International Business Times.

Для багатьох майнерів переломний момент вже минув. Для інших він прийде у найближчому майбутньому. Що ж буде з ринком біткойну, якщо навіть найбільші та найефективніші майнери не зможуть окупити створення нових цифрових жетонів?

Найбільш очевидний результат: занепад

Згідно з новим звітом банківського холдингу J.P. Morgan, середня собівартість одного біткойн-жетону становила приблизно $4060 у четвертому кварталі 2018 року. Ці витрати базуються на використанні найбільш ефективних криптовалютних мікросхем, доступних сьогодні. Існує великий розрив між найвищими та найнижчими виробничими витратами, здебільшого через доступ майнерів до дешевої електроенергії або ж її відсутності.

На цьому етапі прибутковість видобутку біткойну обмежується майже виключно китайськими операторами, які уклали угоди про постачання електроенергії з місцевими підприємствами. Майнери у таких країнах як Ісландія та Чехія продовжують збільшувати видобуток біткойнів, сподіваючись заробити на майбутньому підйомі їхньої вартості. Наразі ці майнери не можуть звести кінці з кінцями. Ті, хто не мають запасу капіталу, не зможуть довго втриматися на плаву, та змушені будуть вийти з цього жорсткого бізнесу.

Якщо ціни на біткойн продовжуватимуть падати, то логічним завершенням всієї цієї саги буде обвал цін. Коли припиниться видобуток, стане неможливо торгувати, обмінювати або іншим чином використовувати криптовалюту. Іншими словами, у такому випадку біткойн справді став би нікчемним у будь-якому сенсі цього слова.

Протилежна ситуація: початок нового буму

Припустимо, що слабкі гравці покинуть ринок та залишать видобуток біткойну майже повністю у руках китайських експертів з ефективності. Ставки щойно створених біткойн-жетонів сповільняться, проте не зупиняться. Люди та/або підприємства і надалі продовжать вбачати цінність цифрових жетонів та продовжать використовувати їх для переміщення грошових коштів по всьому світу.

За економічною теорією попиту та пропозиції, вартість дефіцитного ресурсу повинна зрости. У такому разі є можливість для чергового буму криптовалюти.

Саме на це сподіваються ісландські та чеські майнери. Економічно невигідні біткойн-жетони, які вони створюють сьогодні, можуть коштувати мільйони або мільярди у майбутньому, коли ціни на біткойни сягнуть $20,000 або більше.

Великий тест

Таким чином, біткойн рухається або, можливо, перебуває на шляху до важливого випробування.

Криптовалюта повинна довести свою справжню цінність – для того, щоб і надалі існувати. Якщо цього не станеться, то дуже швидко її ціна досягне нуля. Натомість, у випадку успіху може відбутися черговий величезний стрибок.

Майте на увазі, що, загалом, ринок криптовалют тримається не лише на біткойні. Провідна криптовалюта може відігравати головну роль через певну комбінацію технічної майстерності та її встановлені масштаби, або ж, вона може вийти з обігу та бути замінена на іншу цифрову валюту, технічні та економічні основи якої матимуть більше сенсу у довгостроковій перспективі.

Таким чином, ми або зараз спостерігаємо за цифровою валютою, яка вмирає, або, можливо, на ще один, черговий період її занепаду та піднесення. Проте кожен спад може також стати останнім. Наступні кілька місяців повинні продемонструвати нам, переживе біткойн цей період спаду чи ні. У будь-якому випадку, його ціни повинні зробити ще один великий крок. Важко спрогнозувати, підуть вони вгору чи вниз.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 13:05 :42