Новини » Політика 5 лютого, 2019, 16:00
Ракова пухлина, або Що криється за ідеєю Медведчука про автономію Донбасу
Окуповані Росією території Донецької та Луганської областей. Джерело: 5.ua
Окуповані Росією території Донецької та Луганської областей. Джерело: 5.ua

На з’їзді «Опозиційної платформи «За життя» кандидатом у президенти України висунули Юрія Бойка, та головною фігурою на цьому «святі» виявився не він, а кум Путіна Віктор Медведчук. Саме він оголосив про свій «мирний план», який передбачає закріплення у Конституції автономного статусу Донбасу.

«Автономний регіон Донбас», за задумом Медведчука, мав би мати свій парламент, уряд й інші органи влади, а також право вето на зовнішньополітичні рішення України. За яких умов цей сценарій має шанси реалізуватися, які його можливі наслідки і чому така ініціатива була оприлюднена саме зараз – Інформагенція ZIK зібрала думки журналістів і політологів, які жили і працювали тривалий час на Донбасі і яких по праву можна вважати експертами з питань цього регіону.

Світлана Єременко, виконавчий директор Інституту демократії ім. Пилипа Орлика: «Донбас перетвориться на ракову пухлину з метастазами»

– Ідея про автономію Донбасу, висунута Віктором Медведчуком на з’їзді партії «Опозиційна платформа – За життя», – не нова. Це давня мрія Москви і проросійських сил. Згадаймо з’їзд у Сєверодонецьку у 2004 році. Тоді також проросійськи налаштовані делегати, які підтримували Януковича, пропонували створити автономію, започаткувати окрему республіку або відразу приєднатися до Росії. Тобто кум Путіна Медведчук продовжує відпрацьовувати свої «срібники», а перефарбовані регіонали й інші агенти Кремля, які зараз гордо називають себе «опозицією», немов папуги повторюють ці ідеї. Тепер мета Москви – запхати в Україну розграбовані, бідні, з жахливою екологією і зруйнованою інфраструктурою квазіреспубліки.

На мою думку, повністю дискредитований як політик Медведчук, роль якого в обміні українських полонених, як бачимо, переоцінена, взагалі не має права озвучувати будь-які ідеї щодо мирного врегулювання на Донбасі.

Що ж до автономії… То вважаю, що ця ідея шкідлива як для України, так і для українського Донбасу і просто згубна для населення окупованих територій.

Перш за все, автономія базується на культурній чи етнічній відмінності. А які у нас культурні та етнічні відмінності з населенням окупованих територій? Це ж абсурд! Там живуть такі ж українці, більшість з них чекають на українську армію. Але Росія завжди підтримувала ці міфи про відмінності і продовжує це робити, бо так легше насаджувати «русский мир».

Фактично Медведчук штовхає українську владу до переговорів з терористами. Думаю, що це неприйнятно.

Потрібно розуміти, автономія – це, перш за все, легалізація маріонеткових республік, адже вона передбачає створення парламенту, уряду, органів управління… Вибачте, з кого?! З окупантів і бандитів, які вбивають наших захисників, мирних громадян, дітей? Тобто, всі ці пушиліни, губарєви та інші російські маріонетки підуть у владу, і ми будемо змушені з ними співпрацювати, вести переговори. І що тоді? Амністія всім, чиї руки в крові, тим, хто катував наших солдат, знущався в підвалах, принижував, ґвалтував. Зрештою, тим, хто всіма фібрами душі ненавидить Україну, українців.

Нічого хорошого не отримають і жителі окупованих територій, адже Москва вже продемонструвала, що їй вони не потрібні. Утримання величезної кількості чиновників ляже на плечі простих людей. Бізнесмени не наважаться вкладати інвестиції в ці території, відкривати нові підприємства. Працездатне населення, яке турбується про майбутнє своїх дітей, як і зараз, буде тікати. Залишатимуться ті, хто не може виїхати.

У випадку реалізації медведчуківського плану Донбас перетвориться на ракову пухлину з метастазами.

Віктор Медведчук не говорить про головне: перш, ніж пропонувати і розглядати будь-які ініціативи по мирному врегулюванню на Донбасі, Росія повинна припинити війну, вивести свої війська і забрати зброю.

І тоді ми самі розберемося і вирішимо, що робити зі своєю територією і нашими громадянами.

Журналіст Денис Казанський: «План Медведчука найбільш згубний для жителів Донбасу»

– У цій пропозиції Медведчука немає нічого оригінального. Медведчук просто в черговий раз озвучив позицію Кремля, який уже не перший рік намагається впихнути в Україну свої маріонеткові квазіреспубліки під виглядом такої автономії. Путін у своїх інтерв’ю раніше вже говорив, що Донбас має стати українською Чечнею. Ось таку «чеченізацію» Донбасу й просуває тепер його український кум.

Зрозуміло, що це ніяк не відповідає національним інтересам України. Але Медведчук зі своєю партією і не розраховує на тих, кому дорогі ці інтереси. Він звертається, швидше, до антиукраїнськи налаштованих громадян – сепаратистів, федералістів, любителів «русского мира», «Новоросії» та «ЛДНР». Мовляв, плювати нам на інтереси України, головне – щоб «російський Донбас» отримав своє.

Але проблема в тому, що запропонований Медведчуком план найбільш згубний якраз для жителів Донбасу, тому що ставить хрест на перспективах регіону і прирікає його на згасання і вимирання. Легалізація «ЛДНР» в будь-якому вигляді остаточно законсервує регіон в статусі злиденної, депресивної резервації, куди ніколи не прийдуть інвестиції, де ніхто не побудує нові сучасні підприємства, звідки і далі буде виїжджати населення.

Уявімо, що в ОРДЛО дійсно створили парламент і уряд. Хто туди потрапить? Варіантів небагато: або представники нинішньої «влади» – всі ці Губарєва, Пушилін Денис Володимирович, Пасічники та інший накип, що розорив і розграбував усе, що тільки можна. Або представники старих еліт – Королевські, Курченки, Клюєви. А швидше за все – і ті, і інші.

Чи полегшить життя простим громадянам така автономія? Чи зробить ще один парламент і ще один уряд їхнє життя кращим? Ні. Тільки збільшить витрати на бюрократію. Автономія не потрібна пенсіонерам, шахтарям і студентам. Потрібна вона тільки кримінальним кланам, які мріють безроздільно правити в злиденному Бантустані (Бантустан – назва, що існувала до 1978 року для квазідержавних утворень чорного населення в ПАР та Намібії, створених у 1960-х рр. за племінною ознакою, – ред.) з покірним і мовчазним населенням. Ті, кому дійсно дорогі Донбас і Україна, не можуть погодитися з такою долею.

Єдиний шанс регіону на відновлення й оптимальний шлях до виходу з глухого кута – повернення в єдину Україну, без всяких особливих статусів, «парламентів» і «урядів». Мирне існування в єдиній країні поряд з іншими, рівними за статусом областей. Тільки так можна повернути Донбас до нормального, мирного життя. В іншому випадку він перетвориться в феодальний наділ медведчуків і вічно гнійну рану.

Політолог Кирило Сазонов: «Це перевірка, як відреагує суспільство»

– Медведчук пропонує автономний Донбас у складі України, тобто який має фактично свій парламент, свою поліцію, право вето на рішення зовнішньополітичні рішення Верховної Ради. Це те, чого якраз хотіла Росія. Але по факту в Донбасу майже все це є зараз – своя армія, своя так звана поліція, своя місцева влада. Таким чином Медведчук пропонує, що платити за це все має Україна. От і вся різниця від того, що є зараз. Тобто та ж «ДНР-ЛНР» з більш широкими правами і все це за українські гроші.

Це було озвучено, щоб перевірити реакцію суспільства. Поки що, слава Богу, більшість українців категорично проти такого рішення, хоча ідейні прихильники такого шляху, безумно, є. Це, ті, хто говорить про «мир будь-якою ціною», люди, які не розуміють, що у нас немає варіантів якогось компромісного рішення.

Такий варіант, про який говорить Медведчук, можливий у разі капітуляції України. Це умова, яку ставить Путін. І ще до комплекту – де-факто визнання Криму російським.

Тобто якщо переможуть проросійські сили,вони будуть просувати цей сценарій. Але ми пам’ятаємо, чим це закінчилось для Януковича. І я думаю, для будь-якого українського політика, яких захоче йти таким шляхом, це закінчиться приблизно так само.

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 02:58 :48