live

Масова трудова міграція українців: чи стане Україна спальним районом Європи?

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Український Держстат інформує про збільшення в Україні безробітного населення. Так, станом на початок 2019 року в державі понад 340 тисяч безробітних людей працездатного віку. І їх кількість з року в рік зростає. Все більше українців шукають кращого життя за кордоном.

Є кілька факторів, що штовхають наших громадян залишати  країну, рідних і їхати на заробітки. Перше – рівень життя в державі і рівень заробітної плати. Прожити на мінімальну зарплату важко навіть найбільш заощадливим. Друге – відкриття кордонів. За словами експертів, з часу прийняття безвізу в Україні збільшилася кількість тих, хто їде працювати в Європу.

Українців вабить заробітна плата в розмірі 600-800 євро. Це значно більше, ніж вони отримують вдома за ту саму роботу. І третє, найбільш небезпечне для України, це те, що країни ЄС лібералізують умови працевлаштування для українців. Країни Європи та навіть Америки вже давно зіштовхнулися з трудовою кризою, тому вони готові іти на різні поступки, аби привабити до себе робочу силу з інших країн.

Наразі найбільш ліберальні до українців у Польщі, Словаччині та Угорщині, про лібералізацію ринку праці для іноземців вже заговорили і в Німеччині. І якщо Німеччина широко відкриє свої двері для іноземних фахівців, це призведе до чергової кризи в тих же Польщі, Словаччині та Угорщині і вони будуть готові платити українцям ще більші суми за роботу. Та чим це може обернутися для самої України? І чи має держава шанс на розвиток економіки в таких умовах?

Ми перетворюємося в спальний район Європи, – політолог

Іван Стряпко. Фото з відкритих джерел
Іван Стряпко. Фото з відкритих джерел

«Чи буде за таких умов зростати наша економіка? Звичайно, ні, – зазначає політолог Іван Стряпко. У багатьох сферах дуже скоро ми відчуємо брак кваліфікованих кадрів. Якщо говорити про трудову міграцію, то маємо розрізняти міграцію часу 90-х років і теперішню.  У першому періоді виїжджали люди, які просто не могли знайти роботу в нас через важкі економічні часи і закриття підприємств. Але в принципі кваліфіковані робітники тоді залишалися в Україні, а от зараз відтік саме серед кваліфікованої робочої сили – їдуть лікарі, науковці та ІТ-шники. І вже скоро в цих сферах Україна стикатиметься з великим дефіцитом професійних кадрів. І чим далі, тим більше ми перетворюємося в спальний район Європи.  Для України це справжня проблема. Адже утримувати інфраструктуру навіть в тому стані, як є тепер, далі буде значно важче державі, бо знелюднюються села та  міста,  руйнується інфраструктура».

Приміром, трудова міграція на Закарпатті процвітає вже  понад  десяток років. З цієї області до сусідніх країн на заробітки виїжджали майже завжди. І якщо за українською офіційною статистикою Закарпаття мало б бути доволі депресивним регіоном, то в реальності рівень життя закарпатців є значно вищим. І вищим не тільки за офіційну статистику, а й навіть за рівень життя українців в інших регіонах. Чому? Бо статистика враховує лише офіційно працюючих, а тут багато людей їздять на заробітки, працюють не завжди легально і без офіційного працевлаштування. Вони привозять додому гроші, але статистикою вони враховуються, як населення, що не працює. Натомість, купівельна спроможність цих людей є доволі висока. Та все ж вони привозять в Україну гроші, які витрачають саме тут.

<nbsp;>

Загалом за останній рік на Закарпатті бажаючих виїхати за кордон стало в рази більше. Їдуть як молодь, так і люди середнього віку. Більше того, збільшилася і кількість студентів, які хочуть здобути фах в сусідніх Словаччині чи Угорщині. Таким чином молодь хоче залишитися в країнах ЄС на довший термін без робочої візи та офіційного працевлаштування.

А знайти підробіток для них там не проблема. Та й загалом, за словами фахівців, закарпатці готові працювати в Європі не там, де пропонують офіційне працевлаштування і соціальні гарантії, а там, де платять більше. Крім того, за останній рік збільшилася кількість бажаючих виїхати за кордон із центральної України.

Багато українців з центральної та східної України виїжджають на роботу в ЄС, – експерт з працевлаштування

<nbsp;>

«Зараз  перевагу віддають Словаччині. Бо  вона  тут, біля наших воріт, і її  протяжність займає 500 км, тому дістатися  до неї з будь-якого куточка до України можна без проблем. Тобто, в будь-який момент людина може приїхати додому, а потім знову повернутися на своє робоче місце.

У цій країні на заводі можна заробити відносно небагато 600 євро – це середня зарплата працівника. Більше заробляють медики та ІТ-фахівці. Проте, аби заробити більші гроші, треба їхати далі, ніж Словаччина. Зараз почали виїжджати на заробітки і люди з центральної та східної частин України. Це фактично не характерно було раніше для цих регіонів, а тепер люди їдуть масово», – зазначає експерт з працевлаштування за кордоном Ярослав Волошин.

Все це вже призвело до того, що на Закарпатті підприємці не можуть знайти людей на роботу, просто немає тих, хто б хотів працювати тут за гроші, які їм пропонують. А це часом не погані зарплати. Наприклад, заводи з іноземними інвестиціями готові платити початківцям заробітну плату в розмірі від 13 тисяч гривень, при цьому ще й забезпечуючи довезення на робоче місце і ряд соціальних підтримок. Та знайти охочих не просто. Тому закарпатські великі заводи вже почали запрошувати на роботу українців з інших областей. Для них вони готові навіть орендувати житло – все, аби запобігти трудовій кризі.

Щоб наповнювати бюджет в Україні, замислилися про податки для заробітчан

Такий масовий виїзд українців на роботу за кордон б’є і по податковій системі. Бо люди, які складають в державі податкову базу,  виїжджають, не сплачують тут податки, і держава не може наповнювати бюджет. І якщо ці люди таки повернуться до України, то постане питання з виплатою пенсії.

Ця проблема перед Україною стоятиме дедалі гостріше. І саме тому ми дедалі частіше чуємо, що планується в Україні певними податками обкладати заробітчан.

Щоб втримати українців, заплата має бути 650 євро, – політолог

«Глобально всі ці умови можуть призвести до деградації української держави. Зараз основна проблема – це людський капітал, який ми втрачаємо. Чи зможуть українців втримати? Це дуже важко зробити, бо тоді зарплата має бути хоча б на рівні 80% тих виплат, які зараз є у наших сусідів. Я не впевнений, що зараз держава може це зробити і що готові до цього роботодавці. Якщо в Польщі зараз середня заробітна плата складає 700-720 євро, то в Україні вона має бути 650 євро, аби населення було вмотивоване залишитися. Не думаю, що наразі в Україні це можливо», – зазначає Іван Стряпко, політолог.

Допоки ж держава й далі втрачає своїх фахівців. Українські науковці вже давно працюють на імідж іноземних держав, українських лікарів все більше раді бачити у Європі, а за юних українських винахідників та їх патенти борються розвинені країни, які вміють оцінити потенціал та готові цінувати його, даючи гарний старт, щоб згодом і для себе мати певний зист.

Тетяна ШІМОН,
для ІА ZIK

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...