Новини » Політика 5 лютого, 2019, 11:22
Айвазовська: 10% виборців в Україні готові стабільно продавати свій голос на виборах
ZIK
ZIK

На жаль, українська практика свідчить, що підкуп виборців завжди є ефективним. Бо громадяни вважають, що всі політики погані, вони вже «накралися». Тому беручи гроші від політика, відщипують собі «народне».

Про це в ефірі програми «Гра у класику» на телеканалі ZIK розповіла голова правління ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» Ольга Айвазовська.

«Підкуп виборців в Україні, на жаль, завжди ефективно впливає. Особливо там, де його багато і є мобілізована достатня кількість виборців, які б, можливо, не прийшли голосувати, якби не гроші», – сказала Айвазовська.

Вона розповіла, що зараз при невеликому розриві між топ кандидатами, які мають доступ до ресурсів, певну впізнаваність та вагу  у виборчому процесі, спокуса мотивувати підкупом є дуже високою.

«Імовірність того, що підкуп буде працювати, не є низькою. Якби у нас була практика невідворотності покарання, ми б могли відсилатись на те, що кандидат, який застосовував підкуп, сів у в’язницю або керівник його неформального штабу. Але, на жаль, штаб жодним чином не фігурує у юридичному процесі чи в законодавстві про вибори. Хоча ми всі знаємо про існування цієї структури», – прокоментувала вона.

Також вона навела приклад, як на початку 2000-х на Черкащині було масово скуплено голоси по 20 гривень.

«У 2002 році, на мою думку, пан Шуфрич скупив півокругу у місті Черкаси і отримав свій представницький мандат у Верховній раді. Навіть є дуже багато свідчень, що платили по 20 гривень. І після цього була ціла серія подібних кампаній. Очевидно, що бази даних людей досі існують і їх вже неодноразово перепродавали. Можливо, будуть застосовувати і зараз, плюс іще накопичуватимуться нові», – розповіла Айвазовська.

На її думку, такий сценарій є цілком можливим, адже мотив виборця голосувати за гроші має ознаку протесту.

«У 2015 році ми просили у Фонду демократичні ініціативи включити деякі питання у їхню анкету і серед них були такі: «Хто і за скільки готові продати свій голос і який мотив?». Мова йшла про певну розкидку суми від декількох сотень гривень і більше. Результат був таким, що 7-10 відсотків готові стабільно продавати свій голос. І на першому місці є не фінансовий мотив та економічне становище, а девальвація політиків і зневіра в цілому. Також виборці вважають, що всі політики погані, вони вже накрали, тому беручи гроші від політика, вони відщіпують собі назад – «народне». Ось така досить викривлена логіка», – зазначила голова правління ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» Ольга Айвазовська.

Нагадаємо, 3 лютого Центральна виборча комісія України завершила приймати документи від тих, хто хотів зареєструватися кандидатами на виборах президента України 31 березня 2019 року.

Також зареєстровані кандидати у президенти можуть подати заяву до ЦВК про відмову від балотування до 7 березня.

Читайте більше новин про: кандидатів у президенти

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-22 11:44 :33