Новини » Політика 4 лютого, 2019, 16:53
Луценко заявив, що за Гриценка армія втратила найбільше озброєння
ZIK
ZIK

Розкрадання української армії почалось ще задовго до періоду правління Януковича. Тоді майно збували за вдесятеро заниженими цінами способом створення так званого надлишкового озброєння і подальшого його відчуження. Найбільша хвиля такого відчуження відбулась у 2005 році. Тоді за поданням міністра оброни, збували сотні бойових літаків, самохідних гаубиць, танків та ракетних комплексів.

Про це на засіданні ТСК щодо розкрадань в армії у 2004-2017 роках, яке транслював телеканал ZIK, заявив Генеральний прокурор України Юрій Луценко.

Він наголосив: підґрунтя до зубожіння українського війська закладалось ще задовго до Януковича. Так, з 1991 року у ЗСУ було 7599 БМП та БТРів, при нинішній потребі 4500.

«Здавалось, ми мали б мати подвійний запас БМП та БТР-ів. Однак, усі пам’ятаємо, як у 2014 році шукали навіть БМП-1 для перевезення військ», – зауважив Луценко.

Мовляв, з року в рік кількість одиниць техніки все знижувалась, тому сьогодні Україна менше, ніж на половину, може покрити потреби війська у такій техніці.

«Також у 1991 році Україна мала на своїй території 6500 танків, нинішня потреба армії  – 3200. Знову бачимо трагічне роззброєння ЗСУ, що стартувало, в основному, із 2005 року і було продовжено у 2010-му», – підкреслив Генпрокурор.

Також, за його словами, у 2005-му почалось і знищення потенціалу ВМС. У 1991-му було 1380 бойових літаків, нинішня загальна потреба – 460 одиниць при наявних у 2010-2012 роках 158 літальних апаратів. Це стосується і ЗРК – на початку Незалежності їх було 2646, нинішня загальна потреба – 1430.

«Способом створення так званого надлишкового військового майна було рішення про скорочення військових частин. Відтак, якщо немає, наприклад, військової артилерійської частини, артилерійські стволи ставали, нібито, надлишковими», – пояснив Луценко.

Тож, за словами Генпрокурора, згідно постанови Кабміну від 2000 року про порядок відчуження та реалізації військового майна ЗСУ, на яку спирались усі ці роки, озброєння збували за «залишковими цінах». Таку вартість формували, відповідно до спеціальної методики, розробленої Міністерством оборони. Наприклад, на цю постанову посилався і міністр оборони 14 липня 2005 року. Там, за словами Луценка, був найбільший перелік відчуженого майна.

«Цей перелік складає цілий том листків із двох сторін. За поданням міністра оборони, надлишковими були, наприклад, усі радіоприймачі, всі парашутні системи, в тому числі, і типу ПГС-500, за які в перші дні війни усі десантники плакали гіркими сльозами. Надлишковими виявились і, наприклад, танк типу Т-72, Т-72А,Т-72АК, Т-72Б продавались сотнями», – зазначив Луценко.

Серед надлишкових, на думку Міноборони 2005 року, були і сотні самохідних гаубиць, «Урагани», «Гради», «Волошки».

Згідно доповіді Луценка, озброєння продавалось за заниженими цінами. Зокрема, комплекс БУК збувався за ціною трохи більшою 1 мільйона гривень, тоді як його ринкова вартість – близько 10 мільйонів. Танки Т-72 продавали за 199 тисяч гривень при ринковій ціні у понад 2 мільйони, бойові літаки – в середньому збували за 1,42 мільйона гривень, тоді як їх справжня ціна сягала понад 133 мільйонів.

«Усі ці цифри – ганебні і в десять, інколи в двадцять разів є меншими, ніж ринкова вартість проданого», – зазначив Луценко.

Відтак, на сьогодні у ТСК є декілька крупних блоків, які стосуються дій усіх міністрів оборони та керівників Генштабу, які реалізовували політику роззброєння за недостатніми для потреб реалізації ЗСУ цінами. Окрім того, спостерігалось продовження такої політики і після 2010 року – під час правління Януковича.

«Також керівництво Міноборони та Генштабу часів Януковича зробило усі рішення, щоб фактично унеможливити єдиний центр управління військами. Країна, практично, дійсно була розділеною на три військові зони. Одна із них, в Криму, була так легко окупованою, тому що війська на території півострова не підпорядковувались керівникам видів ЗСУ, а виключно – керівнику ВМС Чорноморського флоту. Друга зона співпадає із тим, що наш супротивник називає «Новоросією». Вона була зачищена від основної кількості військових частин ще в 2005-2009 роках, тож була легкою здобиччю для незаконних збройних формувань, а потім – для регулярних частини РФ. Третя ж зона з базуванням у Рівному охоплювала в основному територію західної України і частини Центральної», – розповів Луценко.

За його словами, слідство планує отримати ще низку експертних висновків, зараз проводяться роботу щодо отримання документів, на підставі яких формувались списки щодо «надлишкового майна» за підписом міністра оборони.

«Тільки в сукупності можна дати оцінку, хто був основним генератором цього бездумного знищення військогов потенціалу ЗСУ. Після цього – оцінити у юридичному плані: від достатньо легкої статті про недбалість, до статті про державну зраду», – підкреслив Юрій Луценко.

Як повідомлялось раніше, Луценко заявив, що Віктор Янукович не лише знав про можливий збройний конфлікт на частині території України, а й створив умови для втрати у подальшому Криму і частини Донецької та Луганської областей.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-24 18:50 :24