Новини » Політика 4 лютого, 2019, 23:08
Айвазовська: Продаючи свій голос, люди неначе карають політиків
ZIK
ZIK

За останні роки українці довели, що здатні зробити чимало заради захисту своїх демократичних прав. Однак, з настанням виборів статистика стверджує, що є відсоток громадян, які готові проголосувати за гроші.

Про це йдеться в сюжеті інформаційного проекту «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Тема продажу свого голосу на виборах – доволі гаряча. Більшість українців запевняють, що на підкуп не спокусилися б. Утім за даними соціологічного опитування, яке провели на замовлення «Опори», кожен десятий учасник не проти продати свій голос. І головна мотивація навіть не фінансова.

«Громадяни зневірилися у всіх політиках. Продаючи свій голос, вони неначе карають їх. Людям здається, якщо вони беруть гроші, то ніби частково забирають тіньові ресурси кандидатів. Ба більше, формуються спеціальні бази даних громадян, в яких складні матеріальні обставини», – пояснює координатор виборчих програм Громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.

Погоджується з цим і політолог Вадим Карасьов. Каже, часто громадяни оцінюють свої голоси з меркантильних поглядів.

«Переважно купують пенсіонерів, людей похилого віку й тих, хто має проблеми з доходами», – розповідає Вадим Карасьов.

Підкупити виборців можна навіть продуктами, твердить політолог. А сучасні технології дозволяють проконтролювати, наскільки сумлінно вони виконають свою частину угоди.

Форм контролю чимало. Декого просто залякують, а хтось має поставити у бюлетенях нетипові позначки, тобто сніжинки, сердечка або зірочки. За підкуп виборця в Україні передбачена кримінальна відповідальність – до двох років обмеження волі.

Показова гучна справа була 2015 року, під час виборів до ОТГ. Тоді Нацполіція і Генпрокуратура направили до суду 75 обвинувальних актів. Після розгляду винесли 81 вирок. Тоді 38 осіб сплатили штрафи, а інших засудили до п’яти років за ґратами.

Та зупиняти порушення, передусім, має моральна відповідальність. Тож щоразу, коли буде спокуса продати голос, варто замислитися, чи справедливо потім вимагати кращого життя.

До слова, за словами координатора виборчих програм Громадянської мережі «Опора» Ольги Айвазовської, серед топ-порушників передвиборчої кампанії Гриценко та Садовий.

Ірина Зімен, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 04:02 :59