На добре здоров’я. Кашель: на що зважати при лікуванні
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

У сезон – про сезонне. І кашель тут акурат у тему.

Відразу ж варто зазначити, що в більшості випадків кашель – не хвороба, а захисний рефлекс організму, завдяки якому дихальні шляхи мають можливість очиститися-звільнитися від слизу, мокротиння, мікробів, також – сторонніх тіл, який, проте, свідчить-таки про наявність хвороби. Трапляється, проблема затягується на кілька тижнів, і це означає, що набуває хворобливих, патологічних, ознак.

Кашель, а особливо сухий і надсадний, і сну повноцінного позбавляє, і може провокувати підйом артеріального тиску. А ще – спричинювати болі у м’язах грудей і живота. Також – нетримання сечі, і передусім – у жінок, що ну дуже неприємно.

Крім того, лікарі говорять, що кашель не завжди виконує захисну функцію: що він сильніший, то вище ймовірність пошкодження покривного епітелію дихальних шляхів та розвитку ускладнень (кровохаркання, пневмотораксу, крововиливу, непритомного стану тощо).

Важливо знати, що кашель може бути проявом не лише респіраторних вірусних інфекцій, а й багатьох інших проблем зі здоров’ям.

Та все ж найчастіше кашель спричинюють захворювання горла і носа (ларингіт, фарингіт, риніт, синусит), органів дихання (бронхіт, трахеїт, пневмонія, астма), кашлюк та туберкульоз. Тому до лікаря треба-таки йти!

Варто пам’ятати й про бронхіт курця та кашель, що його можуть спровокувати деякі медпрепарати (наприклад, для зниження тиску). Також кашляємо і після аспірації (вдихання) стороннього тіла чи потрапляння рідини у дихальні шляхи.

А ще підкашлювання може вказувати на порушення з боку серцево-судинної системи і шлунково-кишкового тракту та психоемоційні розлади. Тому й говорю, що консультація терапевта чи сімейного лікаря не завадить.

Конче звертатися по медичну допомогу, якщо кашель не минає кілька днів, якщо є стійка лихоманка, якщо чути хрипи, якщо у грудях болить, якщо у харкотинні з’явилися кров та гній.

І не кваптеся в аптеку по препарат проти кашлю без консультації лікаря.

Спеціалісти говорять, що пригнічувати процес препаратами проти кашлю має сенс, якщо кашель непродуктивний, тобто сухий (при кашлюку, пневмонії, плевриті або у перші дні від початку ГРВІ). Якщо ж кашель продуктивний (мокрий), а це означає – скерований на видалення надлишку мокротиння з дихальних шляхів, пригнічувати його (позбавлятися) не потрібно. А от препарати, котрі розріджуватимуть і виводитимуть мокротиння (так звані муколітики), – якраз те, що треба. Однак і з ними треба бути уважними, оскільки вони збільшують кількість харкотиння, а отже, іще більше активують кашлевий рефлекс.

Одначе приймати одночасно ліки проти кашлю і муколітики не можна! Чому? Спитаєте в лікаря, коли підете по обстеження. Не варто також відразу приймати й антибіотики.

Принагідно додам, що є природні засоби, котрі можна застосовувати як допоміжну до базової терапію. Я дуже люблю в таких ситуаціях попити калину. Про її цілющі властивості можна прочитати тут.

Не забуваймо й про журавлину, яка має яскраво виражені жарознижувальний та протизапальний ефекти, а особливо згодиться при комплексному лікуванні вірусних захворювань, позаяк посилює дію протизапальних препаратів і зміцнює імунну систему.

Помічна при кашлі й календула. Про приготування настоїв з неї і застосування напишу вже в наступних своїх блогах.

Будьте мені здорові!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу професору Львівського медуніверситету, доктору медичних наук Олені Радченко.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 20:52 :36