Новини » Політика 1 лютого, 2019, 16:00
Напади на жінок-журналісток в Україні є обурливими, – ЄФЖ

Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) стурбована різким зростанням нападів на жінок-працівників медіа в Україні.

Про це йдеться у коментарі Генерального секретаря організації Рікардо Гутієреса, інформує прес-служба НСЖУ.

«Посадовці – головні джерела загроз для журналістів. ЄФЖ знову вимагає, аби державні органи влади гарантувати безпеку журналістів і покінчили із безкарністю за атаки на журналістів», – закликає Гутієрес.

Нагадаємо, що за 2018 рік кількість інцидентів фізичної агресії щодо жінок журналісток збільшилася на 50%. Про це свідчать результати моніторингу Індексу фізичної безпеки журналістів, проведеного Національною спілкою журналістів України (НСЖУ) та партнерськими громадськими організаціями. Спілка вважає таку тенденцію ганебною і обурливою, і переконана, що така динаміка є наслідком системної безкарності агресорів, що застосовують силу проти працівників ЗМІ.

«Таке різке зростання кількості нападів на журналісток пов’язане із неприпустимою безкарністю, якою користуються нападники. Відсутність покарання після нападу на працівників медіа одна з наших найбільших проблем», – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Промовистим прикладом агресії щодо жінок-працівників медіа є атака на фронтову журналістку телеканалу «1+1» Наталію Нагорну, що сталася 6 липня 2017 року і залишається невирішеною і досі. Тоді виник конфлікт між поліцейськими і знімальною групою на блокпості під Мар’їнкою. Через те, що Нагорна фіксувала на відео порушення поліцейських щодо журналістів, її повалили на землю, ображали нецензурною лайкою, намагалися розбити телефон і показово перезаряджали автомат над її головою. Однак слідство затягнулося і ні до чого не привело: правоохоронні органи нібито загубили заяву Наталії і відеоматеріали, на яких було зафіксовано інцидент.

Нагорна має претензії щодо ходу розслідування справи. Журналістка має підстави сумніватися у прозорості слідства і зацікавленості правоохоронців у розв’язанні справи: «Відповідальна за розслідування особа так і не знайшла можливості зустрітися особисто. Більше того, я в цьому розслідуванні ніде не фігурувала як журналіст, хоча НСЖУ вимагала перекваліфікації справи на інцидент з умисного перешкоджання журналістській діяльності, – коментує Наталія Нагорна.

Особливо жахає те, що через системну безкарність агресорів, які застосували силу проти журналістів в Україні працівники медіа втрачають надію на покарання винних».

«Власне, зараз я цією справою і не займаюся, нікуди і не клопочуся – просто втратила віру», – зізнається Наталія Нагорна.

Інший вражаючий інцидент стався із журналісткою телеканалу NewsOne Дариною Білерою. На неї напали у прямому ефірі під час протесту під Генеральною прокуратурою України у вересні 2018 року. Радикали з натовпу викрикували образливу лайку, називали її «кремлівською повією». Потім жінку закидали шматками льоду і курячими яйцями, намагалися вибити з рук мікрофон, після чого вдарили у вухо. Попри те, що особу нападниці встановлено, розгляд справи проходить дуже неоперативно – підготовче засідання суду призначене на 7 березня 2019 року.

«Мені здається, що кількість нападів на жінок-журналістів зростає після першого ж випадку безкарності. Нападники помічають, що жінкам важче захистити себе, що вони фізично не можуть впоратися із агресією. Якщо не покарають і агресора, який атакував мене, то кількість інцидент продовжить збільшуватися, як снігова куля. Після цього випадку я не стала боятися працювати у екстремальних умовах. Однак редакція місяць не відправляла мене працювати на подібні акції, хоча я сама напрошувалася на роботу. Єдине, що змінилося – тепер уникаю заходів із праворадикалами, оскільки розумію, які будуть наслідки», – коментує Дарина Білера.

Національна спілка журналістів України продовжує наголошувати, що фізична агресія і системна безкарність – головні загрози для українських журналістів, і закликає українську владу карати агресорів за атаки на ЗМІ. Зважаючи на кризову ситуацію із безпекою працівників ЗМІ в державі, спілка вимагає невідкладного призначення парламентських слухань щодо питань фізичної безпеки журналістів і свободи слова в Україні. Парламентський Комітет з питань свободи слова підтримав ідею проведення спеціальних слухань з фізичної безпеки журналістів, але керівництво парламенту більше року відмовляється ставити відповідний проект рішення на голосування.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 23:08 :37