live
Новини » Економіка

Землянський: Україна купує газ по спекулятивній ціні

ZIK

НАК «Нафтогаз» не уклав прямих договорів з європейськими газопостачальними компаніями. Тому Україна купує вільні об’єми газу по біржовій ціні.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» говорив енергетичний експерт Валентин Землянський.

«Проблема в тому, що НАК «Нафтогаз» не має прямих договорів з європейськими газопостачальними компаніями. Ми постійно беремо вільні об’єми газу на ринку по спекулятивній, біржовій ціні. Чому ми так робимо? Це питання до голови «Нафтогазу»», – зазначає енергетичний експерт.

Валентин Землянський наголошує: в той момент, коли європейські компанії купують російський газ по 250 доларів, ми платимо 340.

«Приблизно 90 доларів різниця. Тут слід ставити питання до НАБУ та інших правоохоронних органів. Тому що НАК віддав Європі «доньку» – посередника, який займається покупкою газу. На жаль, ми не бачимо договорів. До нас потрапляють лише дані щодо ціни на паливо. Інформацію надає митниця, коли газ заходить до нас», – говорить енергетичний експерт.

Валентин Землянський зазначає: спершу ціну тарифів формуватиме те, що на ми орієнтуватимемося, визначаючи імпортний паритет.

Водночас заступник голови Стратегічної групи радників при Кабміні Павло Кухта має дещо іншу позицію щодо цього питання.

«У нас є українська енергетична біржа, де приватний бізнес продає приватному бізнесу паливо. Там ціни вищі, ніж передбачені постановою. Тому, я переконаний, що важливо, аби запрацювала лібералізація, а не нова формула імпортного паритету з прив’язкою до чогось», – каже експерт.

Заступник голови Стратегічної групи радників при Кабміні вважає, що ми маємо шанс вічно борсатися у проблемі щодо ціни на газ.

«Всі хочуть, щоб ціна була нижчою. Та у цьому випадку у нас може збанкрутувати НАК «Нафтогаз», посиплеться бюджет, прийде МВФ і скаже: «Ні, хлопці, так бути не може. Підіймайте ціну на газ». Ми маємо завершити все виходом в ринок, нормальною конкуренцією, коли ціна буде ринковою», – пояснює Павло Кухта.

Якщо НАК «Нафтогаз» дійсно грається з ринком, то в умовах конкуренції їм більше це не вдасться робити, переконаний заступник голови Стратегічної групи радників при Кабміні.

«Конкуренти НАК «Нафтогазу» просто викуплять дешевше обсяги газу і заберуть споживачів. Нормальний ринок газу – це коли люди мають вибір, існує конкуренція між постачальниками. Так це вже працює для індустріальних споживачів. Ми хочемо те саме для населення», – наголошує Валентин Землянський.

Також заступник голови Стратегічної групи радників при Кабміні звертає увагу на те, що заважає нормально працювати НАК «Нафтогаз».

«По-перше, необхідно встановити стовідсотковий облік. По-друге, треба лібералізувати ціну. Мусить запрацювати ланцюжок поставок, далі потрібно прослідувати, як буде йти газ до людей», – додає Валентин Землянський.

До слова, раніше колишній міністр палива та енергетики України (2005-2006) Іван Плачков пояснив, чому виникає проблема щодо встановлення справжньої норми споживання газу.Loading...
Loading...
Loading...