Новини » Суспільство 31 січня, 2019, 15:12
Експерт: Лише на пострадянському просторі є проблема із документуванням переліку вірян
ZIK
ZIK

Релігійним громадам на пострадянському просторі було дуже вигідно всіх записувати, наприклад, до певної православної юрисдикції і хизуватися якоюсь статистикою. Але зараз, завдяки ухваленому закону про перехід релігійних громад, це, фактично, підштовхне громади до впорядкування списків.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» телеканалу ZIK говорив релігієзнавець В’ячеслав Горшков.

«Справа в тому, що лише на пострадянському просторі у православних церков є проблема з фіксацією своїх членів. Тобто у багатьох парафіях просто немає повноцінного списку осіб, які належать до громади», – сказав Горшков.

За його словами, для інших релігійних громад задокументована приналежність є нормою, так як і для православних закордоном.

«Довгий час подібне питання в Україні не вирішувалось саме з боку самих релігійних громад. Бо дуже вигідно було всіх записувати, наприклад, до православних певної юрисдикції і хизуватися якоюсь статистикою. Тому зараз завдяки ухваленому закону  про перехід релігійних громад, це, фактично, підштовхне людей до впорядкування згідно норм і канонів православної церкви. Бо, якщо ви, наприклад, поїдете закордон, скажімо, у Велику Британію і знайдете там православну громаду, ви побачите, що там є чіткий перелік осіб. Також там є прозора бухгалтерія і не лише. У нас же в цьому питанні трохи є анархія», – зазначив він.

На його думку, саме новий закон вкаже на те, хто визначився із приналежністю до громади, а хто ні.

«Існує певна кількість осіб, яка була зазначена під час реєстрації громади, але ж вони не обмежуються тією кількістю парафіян, бо долучаються і нові члени. Тому якраз приводом для того, щоб зібратися разом, можливо, комусь з кимось познайомитись і скласти список, хто є, а хто не є членом громади. Якраз зараз матимуть можливість це зробити», – прокоментував Горшков.

Він розповів, що у законі дуже демократично прописано, за якої кількості громади можуть ухвалювати рішення.  

«Йдеться не про 50 відсотків, плюс один голос, а про те, що дві третини від кількості громади мають право ухвалювати рішення, що є дуже демократично», – вважає релігієзнавець.

Що ж до тривалості переходу церков в Україні до ПЦУ, на його думку, це справа навіть не місяців, а років.

«Я гадаю, що згодом більшість православних християн України перейдуть до новоствореної церкви, але цей процес може бути розтягнутий навіть не на місяці, а на роки. Ба більше, закон не встановлює терміни, за які громади мають визначитися. Адже це вони вирішують самі», – сказав Горшков.

Також, за його словами, в законі не йдеться саме про перехід  від УПЦ до ПЦУ. Адже він прописаний для всіх.

«Якщо якась громада від ПЦУ захоче перейти до УПЦ, то ніхто в цьому заважати не буде.  Так, закон спонукає до певної дії, наприклад, для УПЦ МП, але ж це не є занадто складними питаннями. Бо коли у нас змінювали законодавство стосовно релігійних спільнот, то перереєстрацію проходили всі. Тобто, це процедура, яка час від часу відбувається. Бо в Україні немає жодної громади, яка була б зареєстрована на початку 90-х і жодного разу не зазнавала змін. Тому це нормальний процес. Тим більше, держава створила єдине вікно і перереєстрація стала набагато простішою», – додав він.

Нагадаємо, сьогодні, 31 січня, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи», що передбачає механізми, які встановлюватимуть, в який саме спосіб релігійна організація може змінити свою підлеглість діючим в Україні та за її межами релігійним центрам.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-23 22:54 :22