Новини » Суспільство 29 січня, 2019, 22:51
Гурт «Антитіла» подав зустрічний позов проти «винахідника», який запатентував базові принципи музики
ZIK
ZIK

Шахраї чи винахідники. Український гурт «Антитіла» став фігурантом незвичного судового процесу. Музикантів звинуватили у крадіжці тональності й темпу, бо підприємець із Волині їх запатентував.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

«Спочатку ми в це не повірили, що це взагалі можливо. Подумали, що це жарт», – розповіли учасники гурту.

Лідер гурту «Антитіла» й досі дивується, як до їхньої концертної діяльності нещодавно додалася ще й судова тяганина. До них позивається луцький підприємець Сергій Лапковський. Мовляв, музики порушили його авторське право. А саме: використовують у своїх композиціях певний набір тональностей і темп, які, як виявилось, запатентував хвацький бізнесмен.

«В Україні кожна шоста, кожна п’ята пісня підпадає під його характеристики, які він запатентував. Це справа в природних речах, які існували до нього й існуватимуть ще сотні років після нього. Це взагалі базові принципи сучасної музики», – прокоментував соліст гурту «Антитіла» Тарас Тополя.

Тепер так званий «винахідник» хоче відсудити у гурту понад мільйон гривень. Адвокат колективу каже: повістки до суду музиканти отримали після того, як відхилили пропозицію Лапковського «владнати» все за певну суму. Крім того вони виявилися не єдиною ціллю здирника.

«Якщо зайти в Реєстр судових рішень, то ви знайдете не один судовий процес, який ініціював пан Лапковський, але вони тим чи іншим способом просто закінчувалися. Або з ним, наскільки я розумію, знаходили спільну мову, або він з якихось інших причин відкликав ці позови», – зазначив адвокат Ярослав Куц.

На зв’язок із нами протягом кількох днів сам підприємець так і не вийшов. Тим часом і музикам, і їхньому захисникові невтямки, як узагалі сталося так, що чоловік заволодів авторським правом на загальновідому річ.

В «Укрпатенті» пояснюють, що є два об’єкти інтелектуальної власності: винахід і так звана корисна модель. І, на відміну від першого, за законодавством корисну модель реєструють без обов’язкової перевірки на новизну та оригінальність. Цим і скористався луцький підприємець.

«Заявок на корисну модель подається в два рази більше, ніж заявок на винаходи. Оскільки це швидкий і дуже дешевий вид патенту», – розповів начальник відділу експертизи Федір Луценко.

Тобто досить лише зібрати і правильно оформити всі необхідні документи, а також сплатити мита – і справу зроблено.

Утім, саме так і з’являються так звані «патентні тролі». Вони реєструють за собою право на неоригінальні зразки, а потім вимагають грошей за користування цими псевдовідкриттями. Так, наприклад, про свої винахідницькі амбіції кілька років тому заявив екс-керівник Південно-Західної залізниці» Олексій Кривопішин. Він запатентував їзду київської електрички по колу.

«Київпастранс», який опікується кільцевою електричкою, згадує про власника патенту: у жовтні 2017 року КП та Кривопішин укладають договір, за яким він щороку отримує чверть мільйона гривень патентних виплат».

Тим часом на перше засідання у справі проти «Антитіл» сам позивач не з’явився. Своєю чергою гурт подав проти Лапковського зустрічний позов про шахрайство та через експертизу домагатиметься скасування патенту.

Нагадаємо, в Україні розпочала роботу Рада з питань інтелектуальної власності, основним завданням якої є координація взаємодії органів виконавчої влади, бізнесу та громадського сектору.

Ганна Безугла, Ганна Мартищук, Артур Коноваленко, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 05:51 :00