Новини » Політика

Айвазовська прокоментувала напад на громадського омбудсмена

ZIK

Напад на омбудсмена Євгена Гурницького мав на меті залякати його. Зловмисники демонстративно побили його біля домівки, аби показати, що знають, де він живе.

Про це в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK заявила координатор виборчих програм громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.

Як повідомлялося раніше, нещодавно у Кропивницькому побили громадського омбудсмена із захисту виборчих прав Громадянської мережі «Опора» у Кіровоградській області Євгена Гурницького.

«Очевидно, напад мав на меті залякати омбудсмена. На щастя, він отримав легкі тілесні ушкодження. Однак інцидент стався біля квартири і будинку, де живе Гурницький. Це означає, що всім відомо, хто де живе», – зазначає Ольга Айвазовська.

Координаторка виборчих програм громадянської мережі «Опора» наголосила також на швидкій реакції поліції.

«Ситуація, безумовно, дуже прикра, але хоча б поліція швидко відреагувала. На розширеній колегії Міністерства внутрішніх справ, міністр Арсен Аваков особисто дав доручення керівнику кіровоградської Національній поліції розслідувати справу, а також відкрити кримінальне провадження», – каже експерт.

Протягом останніх тижнів особа Євгена Гурницького, як заявник або свідок, фігурувала в шести заявах про протиправні дії або порушення виборчого законодавства, підкреслює Ольга Айвазовська.

«Ми пов’язуємо побиття Євгена Гурницького із тим, що він написав заяви про порушення», – коментує координатор виборчих програм.

Також експерт детальніше розповідає про порушення, які фіксують громадські активісти під час виборчої кампанії.

«Найбільш поширене явище – це агітація з порушенням порядку фінансування. Тобто зовнішня реклама не оплачується з виборчого фонду, хоч кандидат вже зареєстрований. Також команди кандидатів збирають персональні дані громадян заради підкупу. Ми помітили, що таким займаються і зареєстровані кандидати в президенти, і ті, які тільки планують віднести документи в ЦВК», – каже Ольга Айвазовська.

Окрім того, координатор виборчих програм громадянської мережі «Опора» звертає увагу на те, як можуть себе захистити спостерігачі на виборах.

«Я переконана, що першою лінією захисту спостерігача має бути належне реагування на виявлені ним порушення. Тобто правоохоронці мусять притягувати до відповідальності тих, хто порушує законодавство. Якщо знайдуть осіб, які здійснили напад на Євгена Гурницького, а потім притягнуть їх до відповідальності, то, очевидно, це зменшить кількість таких сутичок», – пояснює експерт.

Також потрібно вміти себе поводити під час підвищеного інтересу до роботи неурядових активістів, звертає увагу координатор виборчих програм.

«На жаль, в нас нема засобів фізичної безпеки. Але публічність – це наш інструмент», – коментує Ольга Айвазовська.

Вона зазначає: вже у кожній області з’явилися представники неурядової організації «Опора».

«Я вважаю, що їхня присутність – обов’язкова, адже багато громадян немає доступу до інформації, не знає, як реалізувати свої виборчі права, не розуміють, до кого можуть звернутися заради юридичної чи адвокатської консультації», – зазначає експерт.

Можливо, «Опора» братиме справи і звертатиметься до Європейського суду з прав людини, каже координатор виборчих програм громадянської мережі.

«Мати такий юридичний прецедент – це хороша практика для наступних виборчих процесів», – переконана експерт Ольга Айвазовська.

Тому громадські омбудсмени вже працюють в кожному регіоні України. Однак вони не записані в жодній державній організації, наголошує координатор виборчих програм.

«Омбудсмени – представники громадянської мережі «Опора». В нас є меморандум про взаємодію з офісом уповноваженої з прав людини ВРУ. Вони обіцяли реагувати на порушення, про які ми будемо повідомляти», – додає Ольга Айвазовська.

Нагадаємо, що сьогодні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков розповів, як поліція діятиме під час порушень на виборах.

Loading...