У Львові обіцяють за місяць-два демонтувати 30-метрову стелу Монумента слави

Початок робіт з демонтажу аварійної стели Монументу Слави. Фото: Микола Тис/ZIK

У Львові планують за місяць-два демонтувати основному частину 30-метрової стели Монумента бойової слави радянських збройних сил на вул. Стрийській.

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.

Аварійну стелу Монумента слави найближчі місяці демонтують. Роботи виконує ФОП Роман Хома, з яким Галицька районна адміністрація підписала угоду на проведення цих робіт. Підрядник уже встановив риштування і розпочав демонтаж плит із стели.

Цей пам’ятник не підпадає під закон про декомунізацію, але перебуває в аварійному стані. Місту такі протиаварійні роботи коштуватимуть близько 300 тис. грн.

«Коли ми демонтуємо всі гранітні плити і побачимо основну частину, бетонну, то будемо знати, як швидко зможемо рухатися далі. Орієнтуємося до місяця часу, але може затягнутися і до двох. За цей час розберемо гранітні плити і демонтуємо частину стели. Взагалі, за угодою, то у нас часу – до кінця року, щоб виконати всі роботи і демонтувати повністю. Багато залежить від погодних умов. Зима, сніг, вітер, а це робота на висоті, швидко пальці дубіють. Наші хлопці – професійні альпіністи, тому мають досвід різних подібних робіт. Зараз працює п’ять людей. На стелі майже кожна гранітна плита відстає, тобто є аварійною, а на такій висоті, при падінні, може завдати шкоди перехожим. Також спостерігається велика корозія металу, особливо знизу. Тому є вірогідність, що вся стела за деякий час може сама впасти і розсипатися через вагу конструкції. Але нагорі – граніт і бетон твердіші, важче відстають. Загально кажучи, стелу варто демонтувати, бо вона аварійна, і це значно дешевше зробити, ніж її пробувати відновлювати», – повідомив підрядник Роман Хома.

Заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко запевнив, що конструкції зі стели монумента відправлять у львівський меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія терору», а на місці монумента постане новий громадський простір.

«Тут постане громадський простір, але який саме, то дасть відповідь архітектурний конкурс. Протягом кількох тижнів буде оголошений такий конкурс. Якщо буде рішення частину елементів монумента забрати, то, відповідно, їх заберуть. Якщо ж буде рішення залишити ці елементи чи переробити в інші образи – то їх буде залишено чи перероблено в інші образи. Зараз є дуже багато ідей, що зробити. Історики та архітектори мають прийняти рішення, як остаточно виглядатиме цей громадський простір», – сказав Андрій Москаленко.

Андрій Москаленко. Фото: Микола Тис/ZIK
Андрій Москаленко. Фото: Микола Тис/ZIK

 

Нагадаємо, Львівська міськрада збільшила фінансування на знесення Монумента слави. Демонтувати стелу раніше обіцяли до 31 грудня 2018 року, Галицька районна адміністрація після кількох безрезультатних тендерів підписала прямий договір з будівельною компанією «Альтера». Але наприкінці 2018 року голова райадміністрації Андрій Зозуля повідомив, що виконати демонтаж вчасно заважають погодні умови. Через місяць прес-служба ЛМР повідомила, що буде підписана угода з новою фірмою на демонтаж аварійної стели Монумента слави. Угоду з компанією «Альтера» було розірвано, оскільки вони повідомили про вихід з ладу основних засобів, необхідних для виконання цих робіт. 22 січня прес-служба ЛМР повідомила про підписання нової угоди – з ФОП Роман Хома. Підрядник вже розпочав встановлювати риштування для проведення демонтажних робіт.

Loading...