Новини » Суспільство 24 січня, 2019, 9:51
Супрун назвала фрукти, які небезпечно вживати у поєднанні з ліками
Грейпфрут. Фото: pixabay.com
Грейпфрут. Фото: pixabay.com

Коли приймаєте ліки важливо стежити за раціоном.

Про це пише в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун у Facebook.

За її словами, завжди треба збалансовано харчуватися, особливо, коли лікуєтеся.

Деякі продукти впливають на потрапляння препаратів у кров, тобто на їхню біодоступність, і це погано. Передусім йдеться про грейпфрут та його родичів – помело, лайми та гіркі апельсини.

«Ліки, що ми приймаємо перорально, себто ковтаємо, мають пройти довгий шлях крізь кишківник, воротну вену та печінку, і вже звідти потрапити в системний кровообіг. Деякі ліки цей шлях долають погано, бо в клітинах кишківника і в печінці їх руйнують наші ферменти системи знешкодження. Тож в кров, зрештою, потрапляє 10-15% від спожитої дози. Це враховано виробниками, тому в кров потрапляє така, як треба, кількість ліків», – йдеться у дописі чиновниці.

Супрун зазначає, що речовини, які містяться в грейпфрутах та їм подібних, зупиняють на пару днів роботу однієї з ланок системи знешкодження. Тож ліки майже безперешкодно потрапляють в кров, і їх концентрація стає завеликою – немов прийняли не одну пігулку, а три чи навіть сім. Тому деякі ліки в поєднанні із грейпфрутовим соком або навіть грейпфрутом, який ви з’їсте потім, дають побічні ефекти. «Грейпфрути, помело, лайми та гіркі апельсини містять фуранокумарини. Ці сполуки діють на одну із ланок знешкодження деяких ліків – на цитохроми Р450 3А4, або ж CYP3A4. Не лякайтеся назви! Ця інформація стане в пригоді, коли читатимете інструкцію до ліків, щоби збагнути, можна їх приймати водночас із цими фруктами, чи ні», – пише медик.

Крім того, як пише Супрун, цитохроми намагаються знешкодити фуранокумарини – така в цих ферментів робота. Але ця взаємодія знешкоджує їх самих – вони стають неактивними. Нові активні цитохроми з’являться в кишківнику лише через 1-3 доби. Достатньо 200 мл грейпфрутового соку, аби на кілька днів пригнітити цитохроми.

Тим часом, вибиті із гри ферменти не можуть знешкоджувати ліки, тому їх біодоступність зростає з 10% до 30%–70%. Це і викликає побічні ефекти.

«Наразі відомо про щонайменше 85 препаратів, на чию фармакокінетику впливають грейпфрути та їхні родичі. Всіх їх об’єднує пероральний прийом, низька біодоступність та знешкодження цитохромом саме CYP3A4. Цю інформацію можна дізнатися в інструкції до своїх ліків, розділ Фармакокінетика», – наголосила Супрун.

Зокрема, побічні ефекти можуть виникнути під час прийому таких груп ліків: препарати для зниження холестерину (статини), для регуляції тиску, регуляції ритму серцебиття, протиінфекційні препарати, в тому числі еритроміцин, більшість антидепресантів і препаратів для зниження тривожності, антикоагулянти, знеболювальні та ліки для подолання еректильної дисфункції.

«Уважно читайте інструкцію до ліків, і пам’ятайте про цей пост, коли будете купувати фрукти чи сік», – резюмувала Супрун.

Читайте також: Супрун розтлумачила, чому пристібатися в автомобілі повинні усі

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-24 05:36 :06