Новини » Політика 22 січня, 2019, 4:00
Сьогодні українці відзначають День Соборності
День Соборності України. Фото: uainfo.org
День Соборності України. Фото: uainfo.org

22 січня в Україні відзначають День Соборності. Святкують його в річницю проголошення Акту злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної республіки 1919 року.

Оbozrevatel пропонує читачеві дізнатися про історію цього свята.

В січні 1918 року була створена Українська Народна Республіка (УНР), а на тих територіях, які входили до складу Австро-Угорської імперії, утворилася Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Уже у грудні цього ж року ці держави підписали договір про об’єднання.

Акт Злуки/wikipedia.org

Карта Української республіки, представлена українською делегацією на Паризькій мирній конференції, 1919 рік

22 січня 1919 року цей договір, що увійшов у історію як Акт злуки – акт об’єднання українських земель, оприлюднили у Києві на Софійській площі.

Тоді, на одній з головних площ столиці України пролунали такі слова: «Віднині зливаються в одне віками відділені одна від одної частини України – Галичина, Буковина, Закарпаття і наддніпрянська Україна – в одну Велику Україну. Наповнилися відвічні мрії, для яких жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу».

Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім – військовий парад.

Урочисте проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР на Софійській площі у Києві. 22 січня 1919 року/tsdkffa.archives.gov.ua

Офіційний державний статус «День Соборності України» отримав у 1999 році.

На сьогодні День Соборності відзначають створенням «живого ланцюга». У 1990 році в акції взяли участь майже півмільйона людей, які взялися за руки і об’єднали Івано-Франківськ, Львів і Київ.

Живий ланцюг/tsdkffa.archives.gov.ua

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-17 12:49 :33