live
Новини » Суспільство

Без «віртуальних» відділів і з унікальним обладнанням: «Охмадит» пішов на поправку

ZIK

Національну дитячу спеціалізовану лікарню «Охматдит» у Києві почали зводити ще у 2011 році, та не закінчили і до нині. У 2013-му роботи заморозили, а коштовне обладнання, яке було важливим для малих пацієнтів, зберігали, здебільшого, у підвалах. Лише наприкінці 2017-го таки вдалось відкрити першу чергу, процес запуску роботи медзакладу обіцяють завершити до кінця наступного року.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового інформаційно-аналітичного тижневика «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Надважливе обладнання гнило в підвалах

Маленький пацієнт лікарні Артемко готується «полетіти в космос». Так він називає процедуру з опромінення на лінійному прискорювачі. Загалом усе триває до 10 хвилин, під час яких не можна рухатись.

«Він придумав, що літає у космос, ніби це пищать кораблі і він слухає, як вони говорять між собою», – каже мати Артема.

У хлопчика це вже 25 «політ», попереду – ще п’ять. Якби не цей лінійний прискорювач у лікарні «Охматдит», за таку кількість процедур мати Артемка виклала б кругленьку суму закордоном.

Роботи у закинутому довгобуді – одному із корпусів «Охмадиту» – відновили у 2016 році. До того часу дорожезне обладнання стояло закритим у підвалах, замість того, щоб рятувати життя дітей. Після ж відновлення роботи закладу новий керівник держпідприємства «Укрмедпроектбуд», яке є замовником будівництва, Богдан Боруховський розгрібав судові позови, борги і переробляв проектну документацію. За три роки простою незавершена покрівля лікарні повністю зруйнувалася. Тож довелося робити її знову і купувати ліфти, які були лише на папері.

Натомість на початку 2019-го на повну уже працює лінійний прискорювач, від червня минулого року процедури опромінення на ньому пройшли 58 маленьких пацієнтів.

«Це, начебто, невелика цифра, але якщо взяти до уваги, що це може бути від 8 до 35 процедур протягом місяця, то це досить непогано», – каже завідувач центру радіології «Охматдиту» Володимир Пляцек.

Ще два роки тому маленькі пацієнти повинні були чекати по півтора-два місяці, аби лише зробити дослідження МРТ. Тепер ж у лікарні нарешті є власний томограф. Однак, в «Охмадиті» все ще чекають, коли має запрацювати апарат для радіонуклідної діагностики, який використовуватимуть, щоб дізнатись, у якому стані пухлина. Його повернули детективи НАБУ, тож зараз триває налагодження.

«Вводиться фармпрепарат і по його накопиченню у пухлині можна з’ясувати, наскільки активний процес. Вже потім на етапах лікування можна оцінювати, чи воно допомагає», – пояснює Володимир Пляцек.

Унікальність цього обладнання в тому, що там поєднали два методи дослідження, яких, зазвичай, розділено на два апарати. Таких на всю Україну – п’ять, три – у державних клініках.

Більше не «віртуальний» відділ

Загалом, тепер в центрі крові «Охмадиту» – теж чимало унікального обладнання. Зокрема – апарат, що може автоматично виділити із крові три компоненти. Він дуже рідкісний, найближче до Києва місто, де є такий – Вільнюс.

Для потреб центру закупили і холодильники чи шейкери, які постійно перемішували тромбоцити. Їх, за словами завідувачки відділу лабораторного обстеження донорської крові Ганни Бондаренко, катастрофічно не вистачало.

«Відділ існував лише віртуально – не було ані свого приміщення, ані обладнання, ані працівників. Були співробітники інших відділів українського референт-центру. Крім того що вони працювали на всю лікарню в 2-3 зміни, ще обстежували дітей та досліджували донорську кров», – каже Ганна Бондаренко.

Тепер ж лабораторія донорської крові в лікарні «Охмадит» – гордість. У неї своє приміщення, надсучасне обладнання, збільшений штат працівників. Це єдиний на всю країну центр, де роблять унікальні дослідження крові, потрібні пацієнтам онкогематології.

Збільшення потужностей у півтора ризи

Усі ці відділи – діагностичний, центр крові і лабораторія – розташовані у корпусі «Д», який функціонує паралельно із будівельними роботами в інших корпусах. Нині активно працюють у двох блоках – «А» і «Б» – це стаціонар. Там розмістять палати для маленьких пацієнтів.

«Йдеться про збільшення потужності всього «Охматдиту» в півтора рази. У цьому новому корпусі будуть і нові відділення яких раніше не існувало», – каже в.о. голови ДП «Укрмедпроектбуд» Богдан Боруховський.

Кількість операцій ж планують збільшити на 10 тисяч. Наразі хірургічний комплекс – на підготовчому етапі. Його мають завершити наприкінці цього року. В «Укрмедпроектбуді» запевняють: гроші для цього є. Втім, завершення будівництва не означає запуску лікарні. Далі триватиме ще закупівля та встановлення медичного обладнання.

«Лікарям потрібен час на сертифікацію, ліцензування, навчання, тестування. Щоб покласти першу дитину на операційний стіл, все має бути перевірено тисячу разів, все повинно ідеально працювати», – наголошує Боруховський.

Тож цей процес триватиме увесь наступний рік і лише наприкінці 2020-го новий корпус головної дитячої лікарні країни має запрацювати на повну силу.

Як повідомлялось, раніше керівництво «Охматдиту» розпочало внутрішнє службове розслідування щодо раціональності замовлення лікарських засобів, а також їх використання деякими відділеннями медустанови.

Ірина Коваленко, «Перші про головне. Деталі»

 Loading...
Loading...
Loading...