Новини » Світ 17 січня, 2019, 10:09
Тереза Мей витримала ще один вотум недовіри. Що далі?
Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Британський прем’єр-міністр витримала вотум недовіри, проте доля Великобританії і далі залишається невідомою.

Менш ніж через 24 години після історичної поразки у голосуванні за свою угоду про Брекзіт, британський прем’єр-міністр Тереза Мей пережила ще один вотум недовіри, пише The Atlantic.

Проте причин для святкування мало: через більш ніж два роки після голосування за вихід з Європейського Союзу, британські законодавці все ще безнадійно поділені. І надалі залишаються відкритими питання про те, як має відбутися (і чи взагалі має відбутися) цей вихід. Немає парламентської більшості, яка б підтримала угоду про Брекзіт у її нинішньому стані, і немає достатньої кількості депутатів, які хотіли б, щоб країна залишила ЄС без укладення жодної угоди.

Проте, за відсутності альтернативного плану, це не має ніякого значення: якщо 29 березня не буде схвалена перехідна угода з ЄС, або якщо не буде знайдено жодного іншого компромісу, Британія покине блок за замовчуванням.

Для уникнення цього сценарію, британському уряду потрібна нова стратегія. Незалежно від того, якою буде подальша доля Британії, визначитися треба у найближчі декілька місяців. Видання The Atlantic окреслює наступні основні питання:

Якими будуть подальші дії Мей

Після поразки угоди про Брекзіт у вівторок, Тереза Мей повідомила Палаті громад, що планує провести міжпартійні переговори зі старшими законодавцями, щоб дізнатися, чи можуть вони досягти «справжнього компромісу», який підтримає парламент.

І досі не є зрозуміло, наскільки далеко готова зайти прем’єр-міністр. Звертаючись до законодавців у середу, Мей дала знати, що виключає можливість так званого «м’якого Брекзіту».

«У поточній ситуації перспективи знайти своєрідний міжпартійний підхід доволі мізерні, – заявив виданню The Atlantic Джон Спрінгфорд, заступник директора лондонського Центру європейських реформ. – Це вимагає безпрецедентної міжпартійної співпраці, яка, насправді, не притаманна ні Джеремі Корбіну, ні для Терезі Мей».

Навіть, якщо новий британський консенсус і буде схвалений ЄС, він аж ніяк не відновить переговорів щодо перехідної угоди, які завершилися наприкінці минулого року. Найбільше, на що Лондон може сподіватися, є оновлення політичної декларації – необов’язкової частини угоди, яка визначає рамки відносин Сполученого Королівства та ЄС.

Це означає, що деякі з найбільш суперечливих аспектів угоди, залишаться незмінними. Хоча президент Франції Еммануель Макрон заявив у вівторок, що ЄС може «покращити одну чи дві речі», суттєві зміни до угоди малоймовірні. «Ми досягли максимуму того, що могли зробити з угодою, і ми не будемо, лише задля вирішення внутрішніх політичних питань Великобританії, припиняти захист європейських інтересів», – сказав Макрон.

Чи ініціює Корбін другий референдум

Тепер, коли про загальні вибори мова не йде, питання полягає у тому, що збирається далі робити лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін.

Наразі, він чинив опір закликам до того, щоб підтримати «Народне голосування» – кампанію, що виступає за проведення другого референдуму. Запеклий євро скептик, Корбін навряд чи відмовиться від своєї нинішньої позиції лише задля того, щоб піти наперекір уряду.

Проте, оскільки підтримка другого голосування зростає, деякі лейбористи почали виказувати нетерпіння. «Це не час для нерішучості з боку Лейбористської партії», – заявив у вівторок Девід Леммі, парламентар-лейборист та захисник «Народного голосування».

Чи вийде Великобританія з ЄС до 29 березня

Відповідно до Закону про вихід з ЄС, Британія за замовчуванням покине блок 29 березня, з угодою або без неї. Переважна більшість депутатів виступає проти виходу з ЄС без угоди – і продемонструвала свою готовність просити продовження статті 50. (Попри те, що у вівторок Мей заявила про те, що не вважає за потрібне відстрочувати вихід з ЄС, вона також не виключила можливості продовжити Статтю 50).

Хоча продовження терміну виходу Великобританії й вимагало б одностайної згоди усіх 27 країн-членів ЄС, блок вже розглядає цей варіант, як найбільш вірогідний сценарій. «Очевидно, що Мей буде робити усе можливе, що здійснити Брекзіт до 29 березня», – сказала видання The Atlantic Ніна Гілл, депутат Європейського парламенту від лейбористів. «Проте існує реальна можливість продовжити термін до липня».

З продовженням терміну виходу або без нього, Великобританія має декілька варіантів: покинути ЄС з укладеною Мей угодою (або її варіантом), залишити ЄС без угоди або взагалі не покидати ЄС.

«Існує три шляхи, – підсумував в інтерв’ю видання The Atlantic Генрі Ньюман, директор аналітичного центру Open Europe. І всі вони здаються неможливими».

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-23 20:56 :53