Новини » Економіка 10 січня, 2019, 15:20
Таран: Робота із МВФ не має бути єдиним сподіванням будь-якого уряду
ZIK
ZIK

МВФ дає кредити під найвигідніші відсотки та ще й виставляє умови для реформування української економіки. Однак, робота із Фондом не може бути єдиним сподіванням уряду. Потрібно розмірковувати над стратегією виходу з боргової залежності.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» виловив політолог Сергій Таран.

Він наголосив: у МВФ – найкращі кредитні відсотки, до того ж, у порівняні із іншими міжнародними фінустановами, Фонд ще й виставляє свої умови, спрямовані на реформування української економіки.

«Тому нам потрібно працювати із МВФ. Та мусимо розуміти, що така робота не може бути єдиним сподіванням будь-якого уряду. Стратегічно нам, звичайно, потрібно відмовлятись від цього і робити так, щоб ці кредити не були потрібними», – зазначив Таран.

Тож, на його думку, варто говорити і про стратегію, як Україна позбувається боргової залежності.

«Зараз позичається точно менше. Однак, проблема у тому, що це політично невигідно. Адже, якщо не позичатимемо, потрібно вводити ринкову ціну на газ, а це означає – підвищення тарифів. Треба робити й інші заходи, які, можливо, будуть недостатньо популярними», – вважає політолог.

Водночас Таран наголосив: цього року в Україні відбуваються дві виборчі кампанії, які характеризуються приходом політиків, що просто обіцяють знизити ціни та податки.

«Тому будь-яка людина, що починає говорити про зняття залежності від МВФ, буде змушеною пояснювати людям, де візьме гроші. Виходить, що це відбудеться за рахунок українців, які просто віддають борги, що набирали попередні уряди. Тому політично, ця історія – дуже невигідна», – підкреслив Таран.

У свою чергу, політолог Богдан Бондаренко зазначив: вихід із боргової кабали має супроводжуватись візією, яку сформує Кабінет міністрів. Однак, в Україні така практично відсутня.

«У середньостроковій стратегії управління зовнішнім боргом, затвердженій Кабміном, 12 чи 13 слайдів презентації, яка ні про що. Якраз середньострокова стратегія боргової політики України – відсутня», – переконаний Бондаренко.

За його словами, Кабмін говорить про плани покращення роботи із кредиторами, однак, і зараз цим займається. Та питання не лише в уряді – йдеться про серйозний державний механізм комплексної роботи з виконавчою гілкою влади.

Серйозні питання постають і щодо тих кредитів, які Україна бере на ринку приватних запозичень, де виходить із облігаціями зовнішнього державного займу. Там кредити беруться під дуже високі річні відсотки та на короткий строк.

«Тут виникають питання як загальнодержавні, так і управлінські, що, як на мене, є помилками. Адже, за оприлюдненою економістами статистикою, держави із таким ж, як в України кредитним рейтингом, виходячи на цей ринок, умовно, навесні 2018-го, брали на кращих умовах більші кошти, ніж Україна», – розповів Бондаренко.

Як повідомлялось раніше, згідно останнього аналітичного звіту МВФ, нова 14-місячна програма кредитування України передбачає виділення трьох траншів, у тому числі двох – на загальну суму $2,6 млрд – до кінця 2019 року.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-27 12:30 :41