Новини » Економіка 10 січня, 2019, 12:42
Маркарова розповіла про нюанси середньострокового бюджетного планування
ZIK
ZIK

Однорічне бюджетне планування не дозволяло вирішити низку системних проблем, натомість директиви ЄС уже давно зобов’язують країни-члени перейти на середньострокове проектування кошторису країни. Головним документом у цьому процесі стає нова бюджетна декларація, зміст якою суттєво зміниться.

Про це під час засідання Кабміну, яке транслював телеканал ZIK, заявила міністр фінансів України Оксана Маркарова.

Вона розповіла: блоки реформи середньострокового бюджетного планування почали запроваджувати вже протягом останніх років – трирічні прогноз макропоказників чи стратегію управління боргом. Відтак, у 2019-му розпочнеться уже цілісне трирічне бюджетне планування.

«Ми бачили системні проблеми, які однорічне бюджетне планування не дозволяє вирішити – непередбачуваність податкової бюджетної політики, відсутність цілісної системи, сфокусованість виключно на затрати. У той же час директива ЄС уже давно визначає, що усі держави-члени обов’язково мають здійснювати середньострокове бюджетне планування, щонайменше, на наступний рік та ще два, які йдуть після нього», – зазначила Маркарова.

Найпершою новацією такої реформи є узгодження стратегічного та бюджетного планувань. Також – запровадження нової бюджетної декларації, яка, по факту, стає головним документом у кошторисному процесі.

«Окрім того, йдеться і про новий бюджетний календар та розширення бюджетних правил. Що стосується стратегічного планування, ми визначаємо пріоритети для держави та усіх головних розпорядників коштів», – підкреслила міністр фінансів.

Відтак, за її словами, запроваджуються стратегічні плани розвитку та оцінки витрат. Це дуже важливо, зокрема, для секторів, де запроваджують реформи.

«У бюджетній декларації ж зазначатимемо усі фінансові можливості на наступні три роки і, безпосередньо, державний кошторис, який прийматиметься на виконання бюджетної декларації», – розповіла голова Мінфіну.

Зміст самої бюджетної декларації «суттєво змінюється». На додаток до стандартних вимог, як дефіцит, держборг, частка ВВП, з’являться нові – загальні граничні показники усіх трирічних видатків та граничні показники видатків чи надання кредитів для кожного головного розпорядника.

Окрім того, вона підкреслила: бюджетну декларацію на розгляд Кабміну планують подати уже до 15 травня, а ухвалити сам бюджет – до 15 вересня.

«Вводимо і нові бюджетні правила. Зокрема, державний та гарантований борги, не можуть перевищувати 60%, а дефіцит держбюджету – бути більшим, як 3%, граничний ж обсяг дефіциту бюджету не може перевищувати того, який затверджений у бюджетній декларації. Обов’язково вимагаємо оцінку й моніторинг фіскальних ризиків та огляд видатків», – підкреслила міністр.

Також вона наголосила: міністерство вдосконалює і програмно-цільовий метод, зокрема, фокус робитимуть на наданні якісних, публічних послуг, підвищення ефективності використання коштів, відповідно до поставлених цілей, та відповідальність головних розпорядників.

«Тут у нас відбувається дерегуляція. У міністрів та інших розпорядників буде більше прав і документів, які схвалюватимуть самі. Та водночас, це і більша відповідальність», – зауважила Оксана Маркарова.

Як повідомлялось вчора, Президент Петро Порошенко підписав законопроект про правову основу для впровадження середньострокового бюджетного планування.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-25 09:06 :06