Нарис з військового країнознавства
Ярослав Грабовський
полковник запасу

Одним з основоположних елементів, який має аналізуватися військово-політичним керівництвом при вивченні обстановки на тому чи іншому оперативно-стратегічному напрямі (театрі воєнних дій), є воєнно-географічний аналіз, і військове країнознавство є його невід’ємною складовою. Якщо коротко оглянути ситуацію довкола України з точки зору цієї військової науки, то картина, що вимальовується, є доволі невтішною.

На Півночі маємо майже збанкрутілий режим Лукашенка, якому загрожує перспектива добровільно-примусової інтеграції до складу Росії. Реалізація такого сценарію створює для України надзвичайно критичну з воєнної точки зору ситуацію, коли російські війська будуть нависати над Україною вздовж усього майже 1100 кілометрового українсько-білоруського кордону при відстані до Києва близько 130 км.

Вздовж східного кордону України маємо все ту ж таки Росію з її квазіутвореннями у вигляді «ЛДНР». Очікувати звідти «теплого вітру змін» у середньостроковій перспективі не варто.

На Півдні, в Криму та акваторії Чорного моря знов стикаємося з потужним різновидовим угрупованням російських військ, яке здатне до проведення самостійних операцій. Не викликає сумнівів, що з огляду на стратегічні плани Росії з утримання України або її частини у власній геополітичній орбіті мусимо готуватися до нового витка загострення обстановки в Азово-Чорноморському басейні. Це лише питання часу.

На Південному Заході маємо вкрай політично нестабільну Молдову, яка за своєю внутрішньою будовою та характером політичних відносин дуже схожа на Україну, а в зовнішній політиці намагається сповідувати вже знайому своїми наслідками багатовекторність, що ситуативно вигідно провідному олігарху країни Владу Плахотнюку та симпатику Москви президенту Ігорю Додону. Парламентські вибори, які заплановані в цій державі на 24 лютого 2019 року, проходитимуть на тлі зростаючої популярності проросійських сил та розчарування в Молдові з боку Брюсселя. Панівні позиції в релігійному середовищі займає Молдавська православна церква, яка підпорядковується РПЦ та є інституцією, якій найбільш довіряють місцеві мешканці. Що це означає на практиці українцям цілком зрозуміло.

Однак, головним російським плацдармом на території Молдови звісно є Придністров’я, безрезультатні переговори щодо реінтеграції якого до Молдови у форматі «5+2» тривають вже більше двох десятиліть. Угруповання російських військ, яке перебуває на території цієї «республіки», само по собі здатне до самостійного ведення військових дій, однак немає сумнівів, що російське військове керівництво розглядає варіанти його швидкого посилення в необхідний для цього момент. Зазначене може бути реалізовано шляхом проведення двоетапної повітряно-морської десантної операції. На першому етапі може бути здійснено придушення українських засобів ППО системою РЕБ Росії з перекиданням транспортними літаками повітряного десанту безпосередньо на аеродром в Тирасполі, який наразі приведений до працездатного стану і здатен приймати все ті ж таки літаки Іл-76мд. При цьому, час перебування літака безпосередньо в повітряному просторі України буде не більше ніж 7-8 хвилин. Досвід анексії Криму показує, що цього цілком достатньо для успішного приземлення. На другому етапі, з метою створення умов для сталого та надійного забезпечення угруповання військ в Придністров’ї та розвитку успіху може бути проведена морська частина десанту в районах розташування портів Одеської області. Якщо хтось має сумнів відносно можливості таких дій Росії нехай пригадає лютий 2014 року.

Щодо південно-західного кордону з Румунією та західної частини українського кордону, на сьогодні, начебто, передумов для військової небезпеки немає, НАТО в його сучасному вигляді або його окремі члени Україні наразі з військової точки зору не загрожують. Водночас, ситуація, яка складається всередині Європи, невпинна і слабко прогнозована трансформація ЄС, загальносвітова тенденція девальвації правових норм та угод, які гарантують безпеку міжнародних відносин, створюють загрозу появи на Заході абсолютно нового політичного ландшафту, який може не бути таким вже й сприятливим для України.

Рецепт подальших дій України в такому непростому оточенні доволі не складний: українська дипломатія, громадянський сектор, законодавці мають перетворити для світової спільноти «ЛДНР» на «ІДІЛ», а Росію – на його головного спонсора, на сторону конфлікту. Маємо шукати шляхи для укладання надійних воєнно-політичних договорів з тими, хто реально зацікавлений у стримуванні Росії та надає Україні реальну практичну допомогу у протидії агресії. Кожен громадянин України, який вважає себе таким не тільки за формальною ознакою наявності паспорта, мусить усвідомити, що стан де-факто війни з Росією триватиме аж до повної руйнації російської політичної системи, що може затягнутися на десятиліття. Це вимагатиме надзвичайного напруження всіх можливостей задля зміцнення обороноздатності держави, жорсткого викорінення будь-яких паростків «Русского мира», російського бізнесу тощо, впровадження елементів мобілізаційного управління та функціонування вітчизняної економіки та фінансів, змін в системі виховання та освіти.

Це буде тривалий іспит, який ми не маємо права не скласти.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-28 17:03 :46