Стрілецьке Різдво взимку 1919 р. в Києві. Як це було
Юрій Михальчишин
народний депутат України VII скликання,
кандидат політичних наук (2009 р.), радник голови СБУ (2015-2016 рр.)

Стрілецьке Різдво взимку 1919 року в Києві. Фейсбучним релігієзнавцям та етнографам на заміточку.

«Заборонено було улаштовувати бенкети, пиятики – так гармашам-рядовикам, як і старшинам. Була війна, не було так весело, щоб уряджувати бенкети. Заборонені були старшинські кухні. Старшини повинні були дбати, щоб загальні кухні варили добре для рядовиків і для старшин. Зроблено це тому, щоб не дати причин для ворожої агітації.

На Різдво 1919 видано святочні приділи, щоб кожна батерія уладила різдвяну вечерю на традиційний український лад – з борщем, варениками, кутею, голубцями. У кожній батерії були уставлені столи, за які засіли старшини й рядовики. В кожній батерії була прикрашена ялинка, а в куті – сніп-дідух.

Кожна батерія чекала з вечерею на прихід команданта бригади. Полковник Дашкевич заходив до кожної батерії, ламав проскурку з медом. Бажав гармашам – старшинам і рядовикам – добра, щоб оборонити й закріпити Українську Республіку...

Пізно вночі засів до вечері і штаб бригади всі разом – командири батерій, старшини й рядовики. Не засіла до вечері 5-та батерія, бо вона була на фронті під Одесою у групі отамана Григорієва, і 1-ша батерія, яка мала вартову службу в казармах».

До речі.

  1. Святкували Різдво в Корпусі СС Коновальця таки в січні.
  2. Ялинку ставити придумали аж ніяк не волохаті комуністичні комісари, їй місце є паралельно до дідуха.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-26 17:32 :09