Новини » Львів 6 січня, 2019, 10:07
Таємниця каплиці Боїмів
Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк
Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк

Коли я ще працювала в Львівській галереї мистецтв, то любила прийти вранці в каплицю Боїмів і посидіти сама. Погляд мій блукав по стінах, я безкінечно розглядала вівтар й пробувала поговорити з тінями людей, які сиділи колись на оцих лавах і молились.

Потім приходили відвідувачі і я намагалась не завантажувати їх науковою термінологією, датами, але й не повторювала ті бздури, що їх полюбляють інші гіди. Мені хотілось, щоб вони відволіклись від суєти і скинули тягар зі свого серця. Якось, на «польський» як у нас кажуть, Великдень, я принесла свічки і запалила, і тоді відчула, як радіє каплиця, як вона вся бринить, тішиться, наче їй тими свічками повернуто втрачену сакральність. А потім вона віддячила мені, коли я захворіла грипом, тиждень конала сама в хаті, без телефону, без грошей на ліки, на грані між життям і смертю, – і раптом перед очима у мене постав вівтар зі сценою Моління до чаші, в Гетсиманському саду, від нього линуло тепле жовте світло, яке зігріло мене. Я одужала.

Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк
Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк

Ми знаємо досить багато про три покоління Боїмів у Львові, але нічого не знаємо про їхній духовний світ. Вже те, що вони були лікарями і жили в добу розквіту окультизму, свідчить про їх особливе місце в історії Львова. А зовсім не про пиху й марнославство. У побудові й оформленні каплиці змішались готика, ренесанс і бароко. Надворі купол увінчує фігура Ісуса, що зігнувся під важкістю хреста, єдина в світі скульптура в такому місці, але її помічають лише ті, хто тримає голову піднятою і дивиться в небо. Три покоління лікарів, коли бачили смерть в головах недужого, відступали, коли бачили смерть в ногах намагались його врятувати. Вони мусили знати те, чого не знали навіть духовні особи. Онукові Георгія Боїма – Михайлу, місіонеру, який загинув у джунглях Гуансі, ми завдячуємо діагностикою пульсу, першим в світі китайсько-латинським словником лікарських рослин, ботанічними атласами, запровадженням східної медицини в європейський обіг. Цим людям довелось рятувати Львів від чуми, а торгівля була лише побічним заняттям. Георгій Боїм, що прибув сюди з королем Стефаном Баторієм, почав будувати каплицю в 1609 році. То була цвинтарна каплиця серед інших, і якби не її незвичність, її б розібрали. Втім, прах Боїмів перенесли на Личаків у 18 ст, де він і загубився. Син Павло-Юрій, доктор філософії і медицини, після смерті батька у 1617 році взявся за декор фасаду, доповнивши загальну художню концепцію. Він відчував провину перед батьком, який назвав його «слабкодухим». Річ у тім, що Павло-Юрій був сином від першого шлюбу з Катериною Шольц. Коли батько одружився вдруге з Ядвігою Нижньовською, Павлу було вже 20 років. Мачуха спокусила пасерба, і Георгій хотів її прогнати, але то був би великий скандал, та й довелося б віддати невірній дружині великі гроші. Кажуть, що навпроти знаменитої епітафії висіли портрети Ядвіги, де її називали «зрадливою дружиною», і Павла Юрія, де його називали «слабохарактерним». Потім їх прибрали. Старий ніяк не міг змиритись з втратою честі. Але хто про це нині знає... Парні портрети цієї нещасливої подружньої пари ми бачимо зовні з боку вулиці Галицької, повз них проходять щодня тисячі людей. Пані Ядвіга пережила і чоловіка, і пасерба.

Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк
Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк

Всередині каплиця, яку ще називали Садовою, символізує сакральний сад, але не райський, а той, що нагадує нам про те, що в житті потрібно робити вибір, найкращий з яких – хай скаже нам серце. Важливо те, що всередині, а не те, що напоказ. Львівські патриції зневажливо називали каплицю Боїмів «Біблією для бідних», не лише через величезну кількість біблійних сюжетів в її декорі, але й через мотиви покаяння, смирення, жертви. Що ж, вони не були лікарями та людьми, що в душі залишились протестантами, вимушено перейшовши в католицизм. І якою б пишною не була каплиця Кампіанів поруч, в катедрі, є й пишніші, а каплиця Боїмів – єдина і неповторна, бо є не тільки сховком для праху славного роду: вона наділена харизмою зцілення і просвітлення. Звісно, натовпи диких туристів, які атакують святиню Львова в теплу пору року, роблять селфі на тлі престолу, не можуть цього відчути. Як б’ється старе добре серце міста, що руйнується на очах, як занепадає сама каплиця, в якій бодай двічі на рік треба було б відправити месу, а не лише торгувати квитками, запобігаючи перед польськими туристами. А реставраторам слід нагадати, що каплиця колись була з білого каменю. У ці святкові дні її ще й затуляють реклама і плакати на захист Сенцова, через які не можна навіть зазирнути у вікна.

Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк
Каплиця Боїмів у Львові. Фото Галини Пагутяк

Нема у Львові й ерудитів, які розшифрували знаки і символи, і осягнули задум творців каплиці, щоб врешті прокласти міст між 17 і 21 століттям, між якими так багато спільного, що не може не викликати тривоги. Бо хтозна, які пророцтва залишили для нас по собі Боїми, і які перестороги.

Галина Пагутяк,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-26 11:04 :03