Спецоперація «Кір»: як у школах на Львівщині проводитимуть масове щеплення

Уляна Супрун. Фото: Микола Тис/ZIK

Сьогодні, 3 січня, у Львові засідала обласна комісія з надзвичайних ситуацій щодо спалаху захворюваності на кір. Участь у ній взяла і в.о міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. За рішенням комісії на Львівщині проведуть масову довакцинацію нещеплених школярів. Вакцинацію проводитимуть спеціальні мобільні бригади, які протягом двох тижнів їздитимуть від школи до школи.

Уляна Супрун під час брифінгу за результатами засідання комісії такий план назвала «спецоперацією». Її, за словами, міністра, на Львівщині розпочнуть проводити у середині лютого, а вже наступного тижня візьмуться продумувати деталі. 

Львівська область має найвищі показники захворюваності. У 2018 році на кір захворіли 11 873 мешканці. Це майже чверть  усіх випадків кору в Україні (за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, загалом у 2018 році на кір захворіли 54 481 людей (20 204 дорослих та 34 277 дітей).

«Ми передбачаємо, що у Львівській області є 29 тисяч дітей, які свого часу не отримали щеплення. З них 20 тисяч – навчаються в школах. Торік 2 дітей померли. Тобто 1 дитина на 5 тисяч помирає. На жаль, від кору ліків немає. Якщо ми маємо у Львівській області 29 тисяч не вакцинованих дітей,  потенційно можуть померти 5-6 дітей», – зазначив генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Володимир Курпіта.

Як все відбуватиметься

Масову довакцинацію школярів Львівщини Міністерство охорони здоров’я проводитиме у співпраці з ВООЗ та ЮНІСЕФ. На обласному рівні долучать департамент охорони здоров’я та департамент освіти.

«Ми будемо мати мобільні бригади. У Львівській області є 52 вже навчені експерти щодо вакцинації. Вони будуть у складах бригад. Ці мобільні бригади будуть виїжджати до самих шкіл, щоб батьки не мусили іти до своїх лікарів. Мобільні бригади їздитимуть від школи до школи протягом двох тижнів», – пояснила Уляна Супрун.

Згідно з рішенням комісії, має розпочатися також комунікаційна кампанія, в рамках якої батькам, медпрацівникам та освітянам пояснюватимуть важливість вакцинації та будуть розказувати, як перевірити якість вакцини та дотримання умов щеплення.

Згода батьків – обовязкова

Без письмової згоди батьків працівники мобільних лабораторій проводити щеплення дітей не будуть. В МОЗ наголошують, що примусова вакцинація суперечила б чинному законодавству, водночас, у міністерстві нагадують, що не щепленим дітям відвідувати школи та дитсадки заборонено.

«На даний момент опрацьовуються технічні питання, але вакцинація буде здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства, яке передбачає надання письмової згоди від батьків щодо щеплення. Перед проведення вакцинації лікар проводитиме огляд дитини, який включає загальний огляд та вимірювання температури. Єдине в чому буде відмінність, ми будемо здійснювати це не тільки в кабінетах щеплення, а й в пунктах тимчасових щеплень, які будуть розташовані в школах», – пояснив Володимир Курпіта

Водночас, до кампанії вакцинації долучаться і сімейні лікарі. Якщо батьки все ж вважатимуть за краще щепити дитину не в пересувному пункті, який приїде до школи, а в медичному закладі, вакцинацію там можна буде провести в будь-який день.

Володимир Курпіта, генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Фото: Микола Тис/ZIK
Володимир Курпіта, генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Фото: Микола Тис/ZIK

Звідки вакцина?

В Україні щеплення від кору проводять двома вакцинами: бельгійською та американською. Цих препаратів, як запевнила Уляна Супрун, Міністерство охорони здоров’я закупило понад 800 тисяч доз.

«Вакцина від кору закуповується дитячим фондом ЮНІСЕФ для України, має відповідні сертифікати якості і кваліфікована ВООЗ. На даний час ЮНІСЕФ закупив для України вакцину від кору двох виробників. Це вакцина PRIORIX, виробництва Бельгії, і вакцина ММR виробництва США. Інших вакцин проти кору в Україні немає і не може бути використано на даний момент», – заявив Курпіта.

Зараз на Львівщині є 52 тисячі доз вакцини. Втім у разі потреби МОЗ готове подвоїти кількість.

Окрім того, відповідно до сьогоднішнього рішення комісії з надзвичайних ситуацій, усю вакцину, яка вже є в обалсті, додатково перевірять на відповідність умовам зберігання та якість.

Брифінг на тему: «Надзвичайні заходи для захисту від кору». Фото: Микола Тис/ZIK
Брифінг на тему: «Надзвичайні заходи для захисту від кору». Фото: Микола Тис/ZIK

Переконати батьків

Водночас, у міністерстві визнають, головне переконати батьків щодо безпечності та необхідні вакцинації. Тому роз’яснювальні матеріли розсилатимуть поштою, розмови проводитимуть і освітяни під час батьківських зборів.

«Вакцина має бути в холодильнику весь час і на кожному флаконі є маленький квадрат, він має бути іншого кольору, ніж кришка. Батьки можуть самі це перевірити і це буде частина нашої комунікаційної кампанії. Щоб батькам показати, як вони можуть перевірити вакцину. Так само навчатимемо медпрацівників, які надаватимуть вакцину, освітян, вчителів, які будуть присутні, коли діти будуть вакцинуватися, щоб було розуміння, що ця вакцина вироблена в Бельгії, або США, дотримувалася «холодного ланцюга» і є безпечною», – зазначила Уляна Супрун.

Окрім того, у МОЗ заявили, що батьки, які раніше були противниками вакцинації і зробили фальшиву довідку, цьогоріч зможуть без жодних проблем отримати реальну вакцинацію.

«У 2019 році ми не будемо питатися, чому у медичній картці написано, що дитина вакцинована і приходить знову на вакцинацію. Йдіть вакцинуйте своїх дітей. Лікар буде давати вакцину. Наші мобільні бригади будуть вакцинувати дітей, навіть якщо є запис у медичній картці, що вони вже мали вакцинацію. Ми хочемо щоб цього року всі батьки, які купили довідку, це виправили. Бо життя дітей і їхнє здоров’я важливіше ніж те, що було у минулому», – зазначила Супрун.

Мар’яна Білозір,
IA ZIK

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...