Новини » Політика 1 січня, 2019, 13:15
Сьогодні 110-річниця з дня народження Степана Бандери
Фото: ukrnationalism.com
Фото: ukrnationalism.com

Цього року ювілей українського провідника буде відзначатися на офіційному рівні, згідно з постановою Верховної Ради.

Сьогодні Україна святкує 110-річницю з дня народження одного з найвідоміших українських діячів, головного ідеолога і теоретика українського націоналістичного руху XX століття та голови проводу Організації українських націоналістів Степана Бандери, - повідомляє unian.

Цього року ювілей українського провідника буде відзначатися на офіційному рівні, згідно з постановою Верховної Ради від 18 грудня. Зазвичай, 1 січня тисячі націоналістів за традицією влаштовують смолоскипну ходу в багатьох містах по всій Україні.

Треба відзначити, що оцінки Степана Бандери як у Росії, так і в Україні вкрай полярні. Цікаво, що поняття «бандерівці», похідне від його прізвища, у Росії поступово стало загальним і застосовним до всіх українських націоналістів, незалежно від ставлення до Бандери. В Україні він користується популярністю, головним чином, серед жителів західних областей, але для багатьох українців його ім’я стало символом боротьби за незалежність України.

У свою чергу, серед жителів Польщі та Росії більшість таких, що ставляться до нього вкрай негативно. Вони звинувачують його у «фашизмі», «тероризмі», «радикальному націоналізмі», що зокрема виявлялось у начебто фізичній ліквідації лідерів відмінних від ОУН(б) українських націоналістичних течій і колабораціонізмі.

Саме тому пропонуємо згадати, чим відомий українець, ім’я якого для росіян як червоний прапор для бика. А саме: цікаві факти з біографії Бандери, його діяльність в ОУН, захоплення та деталі особистого життя, а також вбивство очільника націоналістів та пам’ять про нього в Україні XXI сторіччя.

Цікаві факти з дитинства та молодості Степана Бандери

 • - В дитинстві Степан був низького росту та мав слабке здоров’я, тому при вступі до «Пласту» йому відмовили і взяли тільки з третьої спроби.
 • - В молодості він був відомий під псевдонімами «Лис», «Степанко», «Сірий», «Малий» та іншими.
 • - Є свідчення, що він готувався до поліцейських тортур: катував себе ланцюгами, голками та щоденно обливався холодною водою.

Діяльність Степана Бандери в ОУН

 • - Бандера став керівником відділу пропаганди в ОУН у 22 роки, в 23 – став заступником крайового провідника, а в 24 – крайовим провідником.
 • - Провідник усе життя був прихильником збройного опору, але особисто він ніколи не був задіяний у збройному протистоянні.
 • - За його ініціативи було створено підпільну друкарню ОУН та хімічну лабораторію.
 • - Степан Бандера і Ярослав Стецько були авторами Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року.

Захоплення та особисте життя Степана Бандери

 • - Бандера любив гру в шахи, співав у хорі та грав на гітарі і мандоліні, займався бігом, плаванням та лижним спортом, не палив і не вживав алкоголю.
 • - Практично всі члени сім’ї Степана Бандери загинули під час війни або побували в концтаборах. Сам Степан мав трьох дітей, а його дружина Ярослава допомагала у боротьбі.

Вбивство Степана Бандери та пам’ять про нього

 • - Вбив Бандеру 15 жовтня 1959 року у Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський зі спеціального пістолета-шприца.
 • - Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року у Мюнхені. Його труну засипали землею з України та покропили водою з Чорного моря, а на могилу поклали 250 вінків.
 • - У проекті «Великі українці» Степан Бандера посів третє місце, набравши більше 260 тис. голосів українців. За деякими даними, він був лідером проекту, але результати голосування сфальсифікували.
 • - В 2010 році йому було посмертно присвоєне звання Героя України, а в 2011році, при режимі Віктора Януковича, рішення про присвоєння відмінене.

Найвідоміші цитати Степана Бандери

 • - Коли поміж хлібом і свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний.
 • - Ні на що не здадуться навіть найкращі нагоди й готовність допомогти, якщо сама нація не виборює й не кує своєї долі власною боротьбою.
 • - Комунізм цілком противний духові української нації.
 • - З москалями нема спільної мови.
 • - Хоч які великі жертви – боротьба конечна.
 • - Віра найбільше скріплює сили душі.
 • - Нашим природним середовищем стало вже змагання, змістом нашого життя – боротьба.
 • - Революційне змагання – це національна боротьба в площині духовності, культури, боротьба суспільно-політична й мілітарна, за повне знищення існуючого стану, його змісту й за побудову цілком нового, під кожним оглядом кращого стану, який відповідає потребам і бажанням українського народу.
 • - В усякій боротьбі і в усякій розумній політиці сенс полягає в тому, щоб, жертвуючи малим, частинними позиціями і вартостями, здобути головну мету. В цьому полягає всяка перемога, виграш. А пожертвувані, втрачені вартості – це ціна перемоги. Що більша мета, що тяжче змагання – то більші бувають жертви.

Смолоскипна хода на честь дня народження Степана Бандери

Смолоскипна хода у Харкові. Фото Укрінформ

У багатьох містах Украни щороку 1 січня проводиться смолоскипна хода на честь дня нарождення Степана Бандери. У Києві вперше така хода пройшла у 2007 році. Подібні акції проводяться і в інших містах України, зокрема у Львові, Луцьку, Івано-Франківську. З 2010 року акції проводяться в Полтаві, з 2014 – у Дніпрі, з 2016 року – у Херсоні і Слов’янську, а 2017 року вперше пройшли у Запоріжжі і Черкасах.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-23 11:38 :48