Новини » Світ 18 грудня, 2018, 16:21
Миколаї світу: Хто приносить подарунки в різних країнах?
Хресна хода Святого Миколая у Фрібурзі. Фото: EPA-EFE
Хресна хода Святого Миколая у Фрібурзі. Фото: EPA-EFE

Новорічно-різдвяна культура Санти Клауса впевнено захоплює світ: куди не кинь оком – вітрини і вулиці заповнені типовим образом доброго дідуся в окулярах та червоному костюмі з ковпаком та чорним паском.

На щастя, Україна не забуває свого «доброго дідуся», і діти пишуть листи чи розповідають віршики саме Святому Миколаю Чудотворцю, а не заокеанському Санті. А які герої радують малечу у інших країнах?

Грузія – Товліс Папа
(Tovlis Papa)

Фото: EPA-EFE
Фото: EPA-EFE

У Грузії подарунки отримують на Новий рік (31 грудня), а приносить їх Товліс Папа (або tovlis babua на західно-грузинських діалектах), що означає «дідусь Сніг». Він, як правило, носить білий одяг – шапку та плащ, який називається «набаді». Плащ важкий і дуже теплий, оскільки зроблений з овечої вовни. Пастухи вдягнені у темні кольори, але Товліс Папа повинен носити білий!

У переддень Нового року він спускається з Кавказьких гір і гуляє країною, щоб доставити ліки та солодощі всім дітям у Грузії. Діти ж залишають для Товліс Папи чурчхелу – кавказький смаколик з настромлених на нитку горіхів у загустілому сиропі з виноградного соку.

Франція – Пер Ноель
(
Pere Noel)

Pere Noel. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Pere Noel. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Прототипом Пер Ноеля є Святий Миколай, день якого традиційно відзначається в багатьох країнах Європи 6 грудня. Пер Ноель, який перекладається як Батько Різдва, має худорляву статуру і довгу пряму бороду. Одягнений у довге пальто темного кольору з капюшоном, зазвичай синього, рідше червоного кольору, а у руках завжди має мішок або кошик, наповнений подарунками.

Фото: wikipedia.org
Фото: wikipedia.org

Пер Ноель з’являється опівночі на віслюку і обдаровує слухняних дітей. Він проникає через димоходи, щоб залишити подарунки в спеціально залишених для такого випадку панчохах або ж черевиках.

Нідерланди – Сінтерклаас
(Sinterklaаs)

Sinterklaаs. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Sinterklaаs. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Голландська традиція говорить, що Сінтерклаас живе у Іспанії, і щороку обирає іншу гавань, щоб прибувати в різні міста Нідерландів. Він подорожує зі своїми слугами Zwarte Pieten (Чорні Пітени) і, коли вони сходять з пароплаву на берег, – дзвонять усі місцеві церковні дзвони.

Дітям розповідають, що слуги Сінтерклааса занотовують у великій книзі усе, що малеча зробили за рік, тому чемні отримають подарунки, але бешкетників покладуть в мішок і відвезуть до Іспанії, щоб протягом року навчити, як треба поводитись.

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Діти знають, що вночі Сінтерклаас катається дахами на коні, а потім один із його помічників підніметься трубою (або через вікно) і поставить подарунки у наперед залишене взуття. Малеча також залишає у своїх черевиках трохи сіна та моркву для коня Сінтерклааса, сподіваючись отримати за це додаткові солодощі або дрібні подарунки.

Великобританія – Отець Різдво
(Father Christmas або Kris Kringle)

Father Christmas або Kris Kringle. Фото: EPA-EFE
Father Christmas або Kris Kringle. Фото: EPA-EFE

Традиційний британський Отець Різдво носить зелений плащ з капюшоном, вінок з гостролисту або плюща, і має при собі посох. Вважається, що Отець Різдво може читати дим, тому часто діти не залишають листи на підвіконнику, а кидають їх у палаючий камін.

Діти вірять, що Отець Різдво залишає подарунки у панчохах або на подушках. Вони, як правило, підвішені над каміном або дитячими ліжками напередодні Різдва. Іноді малеча залишає м’ясні пиріжки і коньяк для Отця Різдва, щоб задобрити його. Жартома, деякі британці зазначають, що Отцю Різдва потрібно залишати безалкогольний напій, адже йому ще їхати.

Фінляндія – Йоулупуккі
(Joulupukki)

Фото: 24smi.org
Фото: 24smi.org

Йоулупуккі, також відомий як козел Юла, пережив значну метаморфозу. Перед тим, як глобалізм поєднав скандинавські звичаї з сучасним Санта-Клаусом, козел Юла був зловмисним духом, пов’язаним з норвезьким богом Одіном. Він стукав у двері і вимагав дарунків та залишків від святкувань. Зараз Йоулупуккі також стукає в кожні двері, але, замість вимагати, сам роздає подарунки.

Фото: EPA-EFE
Фото: EPA-EFE

Він зазвичай носить теплі червоні тулуби, у подорожах користується тростиною і їздить на санях, запряжених кількома оленями, які не вміють літати, на відміну від оленів Санти. Йоулупуккі залишає подарунки під ялинкою, але якщо дитина була неслухняною, то може потрапити до мішка з вугіллям.

Німеччина – Хрісткінд
(Christkind)

Christkind. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Christkind. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

У деяких частинах Німеччини діти просять подарунки у Хрісткінд. Хрісткінд (або Христос-Дитина) – це доброзичливий (зазвичай жіночий) герой, який залишає подарунки для добрих дітей напередодні Різдва. Вона, як правило, з’являється в короні та має довгі біляві кучері.

Ангельський вигляд Хрісткінда походить від самого Ісуса Христа, і з протестантської традиції випливає, що саме Ісус – замість міфологічних істот (як Санта чи Дід Мороз) – залишає подарунки на Різдво.

Іспанія – Три магічні королі
(Los Reyes Magos)

Los Reyes Magos. Фото: EPA-EFE
Los Reyes Magos. Фото: EPA-EFE

У Іспанії 6 січня до чемних дітей приходить не один, а одразу три персонажі, які дарують їм подарунки. «Fiesta de Los tres Reyes Mages», що означає «фестиваль трьох магічних королів», відбувається в честь біблійного моменту, коли три мудреці принесли дари немовляті Ісусу.

Діти пишуть листи Каспару, Мельхіору чи Балтазару і просять у них подарунки.

У цю ніч діти залишають солодощі для трьох царів і сіно для верблюдів, на яких вони їздять. Вважається, що залишене дітьми царі замінять на подарунки.

Італія – Баббо Натале та відьма Бефана
(
Babbo Natale та La Befana)

Babbo Natale та La Befana. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Babbo Natale та La Befana. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Італійський Баббо Натале заходить до будинку через комин, біля якого йому залишають чашечку молока. Подарунки кладе у червоні шкарпетки, підвішені біля каміна.

У Баббо Натале є подруга – відьма Бефана. Зовні схожа на Бабу-Ягу – горбатий ніс, сиве волосся, яке стирчить з-під хустки, одягнена в лахміття і літає на мітлі. Бешкетникам Бефана приносить вуглинку, а слухняним дітям – всілякі солодощі.

Японія – Сегацу-сан і Одзе-сан

Сегацу-сан і Одзе-сан. Фото: nuobovsem.ru
Сегацу-сан і Одзе-сан. Фото: nuobovsem.ru

Сегацу-сан і Одзе-сан – два новорічних персонажі Японії. Сегацу-сан перекладається, як Господар Нового Року, він схожий на Діда Мороза. Одягнений в яскраве блакитне кімоно, і ходить пішки по Японії цілий тиждень. Цей час жителі називають «золотим тижнем». Він заглядає в кожен дім, але без подарунків – їх дітворі вручають самі батьки.

Кілька десятиліть Сегацу-сан змагається з Одзе-саном, який одягнений, як американський Санта Клаус, і останнім часом стає все популярнішим. Тільки Одзе привозить подарунки морем, а не на оленячій упряжці.

На основі матеріалів з відкритих інтернет-джерел.

Підготувала Олена Водвуд,

ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-20 02:17 :22