Новини » Політика 18 грудня, 2018, 17:37
Горбач: За 5-10 років концепцію «русского міра» чекає остаточний занепад
Всеукраїнський Православний Об’єднавчий Собор. Фото: president.gov.ua/Микола Лазаренко
Всеукраїнський Православний Об’єднавчий Собор. Фото: president.gov.ua/Микола Лазаренко

На сьогодні в Україні склалася нова церковна ситуація: замість двох національних, але не визнаних зовнішніми церквами структур створено одну – Православну церкву України, визнану, як мінімум, Вселенським патріархатом. У цьому сенсі Помісний собор 15 грудня справді був об’єднавчим. Але набагато важливіше, що він був установчим.

Про це на своїй сторінці у Facebook написав політичний аналітик у Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

Таким чином, констатував експерт, Україна має цілих три церкви, що апелюють до Київської традиції християнства: Православну церкву України, визнану Константинополем, Греко-Католицьку церкву, визнану Римом, і Українську православну церкву, яку визнає Москва. Це справжній геополітичний вузол.

«І розв’язати його ми зможемо лише у взаємодії з іншими причетними до його створення силами: Константинополем, Римом і Москвою. Це до питання, чому не вдалося на Соборі об’єднати всіх православних ієрархів. Бо це справа не одного собору і не на один рік». Але процес уже пішов», – додав Горбач.

За його словами, з одного боку, в Україні, яка веде справедливу оборонну війну проти Москви, співіснують дві версії православ’я: українська і російська. І це справді різні версії православ’я, а не просто дві різні церковні організації.

«Українське православ’я живитиметься грецькою освітою і культурою, робитиме ставку на молодих священників, а також матиме потужну емоційну підтримку патріотичних громадян, які ще донедавна і не підозрювали, наскільки важливо для них мати власну церкву.

Російська версія православ’я в Україні втратила свою основну «скрепу» – монополію на канонічний статус на цій території і монополію на «благодать». А залишилася, як це не смішно, пережитком Радянського Союзу з усім, що з цього слідує... Москва, звичайно, захищатиме свою версію в Україні, але про жодну експансію чи катехизацію вже не йтиметься, це буде церква у фазі глибокої оборони проти зовнішнього недружнього до Москви світу. Більшість українського суспільства їх або ігноруватиме, або активно бойкотуватиме», – зазначив Горбач.

З іншого боку, додав він, Україні, яка веде справедливу оборонну війну з Москвою, допомагають і допомагатимуть інші центри церковної влади.

«Ми побачили це на прикладі томоса від Константинополя. Побачимо і з Риму. Справа у тому, що дотепер міжцерковний діалог на вищому рівні вели Папа Римський з Патріархом Московським. І Гаванська декларація – цьому доказ. Так відбувалося тому, що у Римі виразником інтересів світового православ’я бачили саме Москву, а не Константинополь. Не з релігійних, а із суто політичних міркувань – через неспівмірну чисельність вірних.

Тепер же ситуація може принципово змінитися, Москва втратила монополію на православ’я! Відтепер у Європі й далі мають розуміти, що православне не означає російське. І якщо підтримати українську версію православ’я, то цієї монополії вже ніколи не буде, а там і лідерство у православному світі перейде... ні, не до України, а до Константинополя. І міжконфесійний діалог старому Римові потрібно вести знову з Новим Римом, а не з якимось «третім», – вважає експерт.

Також він нагадує, що у Гаванській декларації, підписаній 13 лютого Папою Франциском і Патріархом Кирилом, зазначалося, що Унія 1596 року була... помилкою. І хоча це визнання з боку Франциска, на думку Горбача, є його політичною помилкою, цей факт відкриває шлях до об’єднання УГКЦ з новоствореною Київською митрополією. За умови, звісно, доброї волі з боку двох українських церков Київської традиції, а також згоди Риму і Константинополя. І саме це може бути приводом для надання українській церкві статусу Патріархату.

«Отака сподівано-несподівана метаморфоза може нас чекати у перспективі 5-10 років. Ну, і остаточний занепад російської концепції «Русского міра». Так що тема церкви на сьогодні стоїть не як релігійна проблема, а як проблема передусім політична, причому, геополітична», – підсумував експерт.

Нагадаємо, 15 грудня в Києві Об’єднавчий собор обрав першого предстоятеля Української православної церкви. Ним став митрополит Епіфаній (Сергій Думенко).

Вселенський Патріархат привітав Україну із заснуванням нової Православної автокефальної церкви та оголосив дату передачі Томосу.

Раніше у Синоді Вселенського патріархату визнали, що РПЦ незаконно анексувала Київську митрополію.

Також Синод зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української провославної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 16:30 :55