Новини » Суспільство 17 грудня, 2018, 14:47
«Вижити в Україні»: Ситуацію на Молочному лимані рятують активісти
ZIK
ZIK

Приблизно рік тому у Запорізькій області трапилася екологічна катастрофа, через яку масово загинула риба. Втім, місцеві чиновники досі уникають відповідальності за трагічні події у Молочному лимані, а підрядна фірма, яка мала б регулярно розчищати територію, працює у півсили. Схоже, що ситуацію рятують лише громадські активісти.

Про це йдеться в програмі екологічних розслідувань «Вижити в Україні» на телеканалі ZIK з ведучим, співаком Лесиком.

На березі Азовського моря розташоване курортне селище Кирилівка. Біля нього – Молочний лиман, тобто місце поселення багатьох видів водоплавних птахів, а також нересту та нагулу цінних видів морських риб.

Кожної весни тут діє заборона на виловлювання риби задля збереження ресурсів і створення сприятливих умов для нересту. Та понад рік тому  тут трапилося дещо жахливе. У вересні 2017 року у лимані загинуло понад 60 тонн пеленгаса. Це трапилося через невчасні роботи. Адже через хвилі і східні вітри гирло замулюється піском, тож протоку необхідно розчищати.

«Молочний лиман поєднаний з Азовським морем лише однією протокою. Тоді, 2017 року, в період дуже сильного шторму, вода з моря пішла до лиману. Водночас, риба, яка була там на нересті і готувалася до виходу в море, відчула саме цю воду», – пояснює еко-активіст Віктор Шейко.

Такий розвиток подій був передбачуваним, бо ще у липні 2017-го державна Азовська морська екологічна інспекція провела перевірку, після якої надала Приазовському нацпарку припис. У ньому йшлося про те, що треба неодмінно розчистити промивину до 1 вересня цього ж року.

Згодом перевірка з’ясувала, що жодних робіт парк не проводив. Відтак щодо тодішнього виконувача обов’язків директора було складено протокол про адміністративне правопорушення.

Виправляти ситуацію взялася не місцева влада, а волонтери

За словами активістів, проблемі не один рік. Раніше лиман був захищений гідрологічною конструкцією, яка унеможливлювала замулювання піском. Утім із часом цю конструкцію порізала крига.

Тоді до виправлення ситуації долучалися і прості люди. Багато хто допомагав коштами, хтось купував пальне, хтось разом із рибалками і нацгвардією приходив збирати рибу.

«Приїжджала нацгвардія і своїми руками збирала рибу, виносила її до моря. Весною роботи виконувала наша громадська організація. Ми розчистили місце, щоб запустити рибу на нерест», – пригадує еко-активіст Віктор Шейко.

Екологічна катастрофа на понад 92 мільйони

Ця екологічна катастрофа завдала збитки державі, які оцінили у понад 92 мільйони гривень. Усі висновки і підрахунки скерували до Мелітопольської місцевої прокуратури, яка здійснювала слідчі дії за фактами кримінального правопорушення. Нині відповідні матеріали – у суді.

Щоб катастрофа не повторилася, усі відповідальні структури вирішили працювати разом. Був оголошений тендер, через який обрали фірму-підрядника, що має тричі на рік розчищати промивину. Втім активісти кажуть: роботи там виконують неякісно.

«Процеси затягуються. Підрядника обирали ще у березні 2018 року, а призначили лише у серпні», – розповідає еко-активіст Віктор Шейко.

Згідно з документами, обирав фірму-підрядника департамент екології і природних ресурсів Запорізької ОДА. Втім, тутешній активіст запевняє: місцева влада ще на етапі проведення тендера втратила довіру місцевих мешканців.

«Тендер провалили у квітні, потім у травні. Нарешті, у липні вони визначили перших переможців. Лише восени почалися роботи», – переповідає еко-активіст Віктор Шейко.

Вирішити проблему має фірма, яка є відповідачем у 29 справах

Тендер виграло ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв». Керівником компанії є Олексій Буштрук. Фірма має доволі сумнівну репутацію, адже за минулі три роки була відповідачем у 29 справах. До слова, за умовами тендеру, на розчищення протоки між лиманом та морем компанія отримує мільйони.

«На цьогорічні роботи фірма отримала з бюджету три мільйони гривень. Планувалося, що розчистки матимуть три етапи. Втім, з того, що нам відомо – підрядники фірми роботу провели тільки раз, восени. Інші два рази до справи бралася наша громадська організація», – розповідає еко-активіст Віктор Шейко.

Позиція Запорізької ОДА

«Відповідно до закону про публічні закупівлі, ми оголошували проведення торгів в електронній системі. Процедура відбувалася три-чотири рази, після чого ми заключили договір з переможцем», – запевняє заступник керівника департаменту Олег Соболь.

Він визнає, що роботу доводилось кілька разів припиняти, але це не означає, що підрядник взагалі припинив співпрацю.

«Ми мусили коригувати проект. Адже проект розчистки розробили ще в лютому 2018 року», – пояснює Олег Соболь.

Заступник керівника департаменту екології Запорізької області наголошує: розчищення на лимані проводять, це підтверджують акти виконаних робіт, якими звітує фірма-підрядник.

«Ми маємо акти виконаних робіт. Все погоджується, сплачуються кошти», – зазначає Олег Соболь.

Що кажуть про ситуацію в національному парку?

Директор національного парку теж був незадоволений результатами тендеру.

«З того, що мені відомо ТОВ «Техморгідрострой» проводив розчистку раз. Далі виникли фінансові питання», – каже директор нацпарку Дмитро Воловик.

І цього разу для вирішення проблеми об’єднались ледь не всі структури.

«Силами національного парку, обласної адміністрації, небайдужих людей – мінімум двічі на рік ми чистимо місцевість, щоб риба могла потрапити у Молочний лиман і вийти звідти восени», – розповідає директор нацпарку Дмитро Воловик.

«Приазовський національний парк, наша ГО «Еко-корпус» та інші активісти на рівні Міністерства екології активізували проект 2013 року. На нього вже виділили кошти. Сам канал буде розширено із 20 до 140 метрів, крім того він буде захищений кам’яними хвилеломами», – каже активіст Віктор Шейко.

У липні цього року Господарський суд міста Києва своїм рішенням визнав недійсним договір на проведення днопоглиблювальних робіт у портах України вартістю 712 мільйонів гривень.

НАБУ звинуватила фірму-підрядника у розкраданні державних коштів

Цікаво те, що одним із підрядників був той самий «Техморгідрострой Миколаїв». Крім того, детективи НАБУ звинувачують фірму в розкраданні державних коштів та завищенні цін.

«Такі випадки не поодинокі. Довкілля – це дуже багатогранна річ. Мало експертів, які б могли дійсно оцінити чи буде корисним той чи інший захід. До того ж, тут все працює на договірних відносинах, тобто делітних зобов’язаннях. Я вважаю, що у процес треба залучити і Держекоінспекцію, адже це пряме втручання у довкілля», – пояснює юрист Софія Шутяк.

Наразі коштів за роботу фірма-підрядник не отримала. Але активісти не сумніваються, що рано чи пізно департамент екології таки перекаже їй ці гроші. Водночас, вони самі борються не покладаючи рук, поки ще є шанс врятувати лиман і державні кошти.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 01:38 :21