Новини » Суспільство 17 грудня, 2018, 14:25
Любов і урок патріарха Філарета
Патріарх Філарет. Фото: Корпусенко Борис/УНІАН
Патріарх Філарет. Фото: Корпусенко Борис/УНІАН

У суботу, 15 грудня, відбулася подія величезної історичної ваги – українська церква після понад трьох сторіч знову повернула собі незалежність. Впродовж цього часу було кілька різних спроб зробити цей доленосний крок, але лише зараз його підтримали і Вселенський патріарх, і українська влада, і народ. Попри побоювання, об’єднавчий собор відбувся, обрано главу нової церкви, який незабаром отримає очікуваний томос про незалежність Православної церкви України. У момент, коли українці раділи з об’єднання церков, чимало з них згадали і про того, без кого ця епохальна подія, напевно, ніколи б не відбулася – патріарха Філарета.

Нардеп Андрій Іллєнко у соцмережах акцентував на тому, що патріарх Філарет показав, що таке справжня любов до України та почуття відповідальності.

«Говорити можна дуже багато, момент дійсно історичний. Україна боролася за свою духовну незалежність з 1686 року. Але саме в цю мить треба сказати про людину, яка пронесла ідею української помісної Церкви буквально на собі. Про того, хто пройшов через брехливі московські анафеми та зміг створити організаційну основу церкви, без якої про жоден томос сьогодні би не йшлося. Так, він робив це не один – але саме він був духовним лідером та наставником. Патріарх Філарет сьогодні показав, що таке справжня любов до України та почуття відповідальності. Це приклад всім нам, в тому числі політикам, які часто через гординю тягнуть спільну справу на дно. Вітаю всіх із цим знаменним днем. А святіший патріарх Філарет назавжди залишиться в історії творцем відродженої української церкви та великим українцем», – зазначив Андрій Іллєнко.

Журналістка Любов Величко написала, що патріарх Філарет «у черговий раз продемонстрував всій Україні, що значить – мудрість».

«Він зробив для об’єднання церкви чи не найбільше з усіх. Але уступив місце голови помісної церкви 39-річному достойному кандидату. Митрополит Епіфаній, звісно, не такий досвідчений, але, схоже, налаштований абсолютно правильно та рішуче», – підкреслила вона.

Український прозаїк, критик, літературознавець, публіцист, громадський діяч Михайло Слабошпицький акцентував на тому, що крок патріарха Філарета – моральний урок для українського політикуму.

«Патріарх Філарет подав моральний урок нашим політикам-ліліпутам. поставивши українські інтереси понад особисті амбіції. Немає жодного сумніву в тому, що саме він мав стати на чолі помісної церкви і саме його незрівнянна ні з ким заслуга в тому, що ця церква постала. Після всього його моральний авторитет зріс ще більше. Патріарх Філарет – видатна постать національної історії», – написав він у соцмережах.

Священик Іван Сидор, який у 2013 році дзвонами Михайлівського Золотоверхого монастиря сповістив киян про події на Майдані теж згадав про вагому роль патріарха у становленні помісної церкви.

«П’ять років тому, 11 грудня 2013 р., бив у набат у дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря. 15 грудня 2018 р., радісна подія – бив у дзвони святої Софії Київської, сповіщаючи про обрання канонічного предстоятеля Української православної церкви – митрополита Епіфанія. Заслуга всіх: патріарха Філарета, українських архієреїв, народу, духовенства, Президента Петра Порошенка, Уряду, всіх-всіх, хто вболівав і мерз на Софійському майдані. Бог свідок, дзвони не планувались... Це додає впевненості, що на все воля Божа… Скільки сил у цієї людини! В 90 років... Останні 30 років він часто наголошував, що Господь допоможе об’єднати Православ’я в Україні в єдину помісну церкву. Ще рік тому це здавалось неможливим... Воістину Господь усіх нас вів до цього. І ось привів. Згадаймо недільне Євангеліє, яке починається словами: «Не бійся, мале стадо» (Лк., 67 зач., XII, 32 – 40)», – зазначив він.

Український журналіст, громадський та культурний діяч Лариса Івшина підкреслила, що приклад самопожертви патріарха Філарета варто наслідувати усім українцям.

«Ось так вона виглядає – самопожертва і любов до України. І ще... мудрість підготувати наступника, поки нашим політикам недоступна. Треба вчитись. Дякуємо!», – зазначила вона.

Політичний експерт Тарас Чорновіл теж звернув увагу на добровільний відхід патріарха Філарета – крок, який наблизив створення єдиної церкви.

«Акт доброї волі, який зараз відбувся в Українській помісній православній церкві – добровільний відхід патріарха Філарета та обрання молодого й активного предстоятеля Епіфанія, – вже стає традиційним для нашої духовної сфери. Не аж так багато років тому саме так усе відбулося в Українській Греко-католицькій Церкві – добровільно, без примусу чи драматичних обставин від свого церковного уряду відмовився патріарх УГКЦ Любомир Гузар, а новим головою церкви обрали також молодого владику з блискучою освітою та сповненого енергії Святослава Шевчука… Добре, що в українському православ’ї теж переступили через традиції, успадковані церквами на пострадянському просторі ще від ЦК КПСС», – зазначив Тарас Чорновіл.

Історик, директор Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка Василь Кметь порівняв постать патріарха Філарета із старозавітнім пророком Мойсеєм, який вів свій народ до Землі Обітованої, але сам до неї не увійшов.

«Мойсей не увійшов до Землі Обітованої, а святішого патріарха Філарета Господь сподобив побачити та увійти у плід своєї духовної праці. Православна церква України постала звершенням багатостолітньої історії українського християнства саме завдяки його молитвам та невтомній організаційній праці, служінню Богові та людям. Завдяки святішому патріархові Філаретові відновлена наша духовна єдність та гідність у спільноті православних церков», – підкреслив він.

«Місію втілено, маємо зразок самопожертви в ім’я великої мети. Дякуємо, владико, Ви назавжди залишитеся українським патріархом», – підсумував журналіст Ігор Гулик.

Підготував Андрій Павлишин,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-20 06:10 :12