Новини » Світ 17 грудня, 2018, 12:39
Глобальна проблема з кіберзлочинністю і путінська Росія
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Переконати Путіна у тому, що подальші кібератаки автоматично викличуть серйозні наслідки – найкращий вид стримування.

Серія гучних позовів Міністерства юстиції США дає чітко зрозуміти, що Росія є державою, що фінансує, агітує та пропагує кіберзлочинність. Тепер Сполучені Штати потребують надійної системи, щоб дати Росії відсіч. Цю проблему аналізує The Atlantic.

Давайте згадаємо про кримінальні обвинувачення, висунуті минулого місяця Міністерством юстиції проти «головного бухгалтера» так званої «фабрики тролів» Росії – за онлайн-операції, здійснені тролями з Ольгіно. Але й після того, як було оприлюднено обвинувальний висновок, Росія продовжувала поширювати онлайн-пропаганду, публікуючи обвинувачення, висунені Мюллером як з позитивної, так і негативної сторони, тим самим поширюючи та загострюючи політичний розбрат в США. Міністр оборони Джеймс Матіс пізніше сказав, що Володимир Путін «знову намагався втрутитися у наші вибори, і ми постійно спостерігаємо за зусиллями, що ведуться у цих напрямах».

У жовтні обвинувальний висновок, висунутий проти Олени Олексіївни Хусяйнової, яка, як стверджується, брала участь у «Проекті Лахта», профінансованому російськими олігархами і спрямованому на публікацію суперечливої інформації, щоб спонукати до політичних контроверсій. Ці обвинувачення з’явилися внаслідок скоординованих обвинувачень, висунутих цієї осені урядами Великої Британії, Голландії та США проти Росії та її розвідників, які розпочали цькування антидопінгових агентств, чиновників та навіть спортсменів у всьому світі у відповідь на допінг-скандал 2015 року, що вибухнув у Всеросійській федерації легкої атлетики, та, очевидно, з метою залякати тих, хто вимагав, щоб Росія «грала за правилами». Існують також нові докази того, що Росія втручалася в інші закордонні питання, такі як нещодавній референдум у Македонії.

Часом складається таке враження, що цього року не минало й тижня без свіжих новин про Путіна, який веде себе на глобальній Інтернет-арені як негідник. Цієї осені також з’явився новий звіт американської компанії з кібербезпеки FireEye, яка дійшла висновку, що код, який використовувався при атаці на Саудівський нафтохімічний завод, надійшов з державного інституту у Москві.

Окрім того, стало ясно, що «глобальна проблема з кіберзлочинністю» насправді є переважно «російською проблемою», оскільки корумпована Путінська влада та розвідувальні служби покривають та захищають найбільші у світі транснаціональні кіберзлочини, злочинні схеми та шахрайства, які коштують користувачам Інтернету на Заході мільйони доларів. Раніше цього року Департамент юстиції розкрив одну кіберзлочинну схему у Росії, девізом якої було: «Ми віримо у шахрайство». Департамент юстиції висунув обвинувачення 36 особам, багато з яких проживає у Росії, себто за межами досяжності закону, та оприлюднив схему, за якою вони вкрали понад півмільярд доларів. Це навряд чи єдиний цьогорічний приклад; минулого тижня ФБР оголосило про те, що розкрило ще дві кіберзлочинні схеми та винесло обвинувачення 8 людям, сім з яких є росіянами. (Трьох з них вдалося зловити за кордоном, у країнах, які поважають верховенство права: Малайзії, Болгарії та Естонії).

Завчасне виявлення та оприлюднення кримінальних кібероперацій є двома ключовими зусилля трьохскладової стратегії боротьби з ними. Останніми роками Штати досягли значного успіху у перших двох частинах. Хоча протягом багатьох років ці випадки були засекречені, тепер американський уряд регулярно їх оприлюднює. Восени цього року заступник генерального прокурора Род Розенстайн заявив, що Департамент юстиції змінює свій підхід до випадків втручання у виборчі кампанії, і тепер інформація про такі випадки буде оприлюднюватися якомога швидше. Ці зміни збіглися по часу з кримінальним провадженням проти Хусяйнової, що лише засвідчило те, що атаки на американську виборчу систему – це не лише теоретична проблема.

Як пояснив раніше цього року Розенстайн, «розкриття схеми та оприлюднення інформації про неї є важливим способом її нейтралізації». Оприлюднення обвинувачень допомагає бути більш стійкими та більш розважливими споживачами онлайн-контенту, адже атаки Росії у 2016 році частково увінчалися успіхом через те, що ніхто їх не очікував, а також тому, що люди не ставилися скептично до інформації в Інтернеті. Сьогодні, звичайно, ми дуже добре розуміємо, що картинки, світлини та публікації в Інтернеті можуть бути справою іноземних тролів та ботів.

Інформування громадськості про те, що було зроблене – хороший крок до вирішення проблеми, але недостатній. Ключову роль відіграє третя частина стратегії – змусити росіян платити за їхні дії. Сполучені Штати повинні запровадити автоматичні каральні дії, подбавши про те, що у сьогоднішньому швидкоплинному інформаційному середовищі вони не наштовхнуться на вузькопартійний підхід чи бюрократію.

Зрештою, слід пам’ятати, що найбільш важливим важелем впливу є те, що, як би не прагнув Путін підірвати та ослабити Захід, його олігархи, бізнес-партнери та навіть економіка його країни залежить від Заходу. Якщо світ дасть згуртовану відповідь, то ми зможемо зробити його більш безпечним для всіх.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 03:09 :43