Новини » Суспільство 16 грудня, 2018, 10:17
Таємниця фортеці-зірки
Реконструкція як виглядав замок у 1657 році. Фото з відкритих джерел
Реконструкція як виглядав замок у 1657 році. Фото з відкритих джерел

Одразу скажу – замок Ракоці, що на Хмельниччині, не для туристів. Не тому, що моя подорож була екстремальною, бо вирушила я туди пішо під дощем з мокрим снігом. Просто фортеця давно стала привидом, ще у XIX столітті її розтягнули по цеглині селяни, і частинки фортеці присутні в довколишніх селах, у стінах та фундаментах хат і стаєнь.

Дивовижно те, що цю місцевість між селами Раківці та Ставиця, досі називають Башта, а назва самої фортеці неправильна. На той час, коли союзник Хмельницького угорський князь Ракочі влаштував собі там у 1657 році військовий фортеці не існувало вже майже сто років. Військо Ракочі розгромили поляки, і він опинився поблизу Меджибожа в покинутій фортеці, по якій блукали вночі привиди і перегукувались сичі. Але на цій висоті, над Бугом, все ще можна було зайняти вигідні позиції. На короткий час Ракочі зі своїм військом вдихнув життя в занедбану споруду, і її стали пов’язувати з його іменем. Але збудував її на початку XVI ст. великий коронний гетьман Микола Синявський. Простояла вона всього лише 30 років й була зруйнована кримськими татарами 1566 року, про що достеменно відомо з літописів. Якби не було за дві милі Меджибізького замку, то цю фортецю, либонь, відбудували б, і нині туди приїздили б туристи. Зате ми маємо нині чистий, без домішок, фортифікаційний продукт, який можна досліджувати ще багато років і якому наразі нічого не загрожує, бо його внесено до реєстру історичних пам’яток. Хоча жодної таблиці там немає і треба бути людиною з уявою, аби помітити в пагорбі на краю плавнів обриси подільської Трої.

Фото: Галина Пагутяк
Фото: Галина Пагутяк

А з висоти пташиного польоту видно не пагорб, а чотирикутну зірку. Наприкінці двох променів були башти. Певна річ, якби розкопати пагорб, законсервувати руїни, можна увійти в замок, подвір’я якого було вимощене бруківкою, дістатись до пивниць, побачити фундаменти башт, рови, наповнені водою. То було потужне укріплення на той час, і не відомо, чому фортецю захопили і зруйнували. Мабуть, не вистачило залоги для оборони чи навіть знайшлися зрадники. Шкода, що така унікальна фортеця не збереглася донині.

Я лише потім зрозуміла, чому місцеві люди не могли второпати, навіщо мені пертися туди, де нічого немає. Та й сама не знаю, що мене змушувало йти кілька кілометрів з Меджибожа, та ще й довшою дорогою. Пройшло чимало часу, перш ніж я знайшла кодові слова «Раківці» і «Башта» й мені детально розповіли, як туди дійти. І добре, бо після Раківців мені стелилася вже цілком безлюдна дорога через поля і луки. Отож, від Меджибізького замку я вийшла до Єврейської криниці, а потім за електричними стовпами дійшла до другої криниці Баал Шем Това, а звідти до наповненого водою гранітного кар’єру. Очевидно, там була зона відпочинку влітку, але зараз брама у чорній гранітній огорожі була розчахнута, і ніхто,звісно, не смажив шашликів. Як мені оповідали, в цьому озері добре ховати трупи і позбуватись небажаних свідків. Майже навпроти кар’єру через дорогу були рештки старовинного муру, про який ніхто мені не розповідав. Судячи з рельєфу, там теж могла бути невеличка фортеця і бог знає, які там приховані несподіванки для істориків. Власне, її поставили на єдиній дорозі між плавнями і плато. А, може, то була митниця, не менш цікавий об’єкт, бо замками, палацами і храмами не вичерпується спадок минулого.

Фото: Галина Пагутяк
Фото: Галина Пагутяк

Я пішла далі до села Головчинці, де трасою щомиті пролітали вантажівки до нового кар’єру, певно, за тим же чорним зернистим гранітом. Нещасні хати давали тріщини, й село напевно нічого з цього не користало, я маю на увазі, що з ним не ділилися прибутком. Меджибізький замок теж страждає, бо під його мурами проходить дорога з кар’єру,та ще гідроелектростанція псує краєвид і довкілля. Але бізнес то святе в корумпованому українському суспільстві.

За греблею почалися Раківці, і я нарешті отримала точну інформацію: Башта на полі і її видно. Насправді, не було ніякої башти, лише вітер, собачий холод і слизька дорога. Був пагорб, ями і рови. Але пастухи вказали мені шлях до зірки, образно кажучи. Я побачила пастушу хатину на полі і пішла туди, щоб випити кави з термоса, бо вже геть задубіла. Хатина була акурат за замком. Видно було місце розкопів. І в’їзну браму, а далі руді плавні і Буг. Я б теж побудувала тут замок. Його мури захищали б мене від вітру. У збитій з дощок халабуді теж свистів вітер, але трохи менше. Тут, на цьому місці був колись воєнний аеродром під час Другої світової. Щось таки притягує сюди вояків.

Фото: Галина Пагутяк
Фото: Галина Пагутяк

Поверталась я іншою дорогою – через село Ставицю, де в центрі на постаменті стояв кістяк радянського трактора часів Голодомору, помальований на синьо-жовто, а на залізних брамах і на стінах милували око лебеді, лотоси і виноград. У цих краях старі хатини з синіми футринами дверей і вікон стоять окремо від нових будинків. І це дуже добре, бо подільські села не занапащені євро- будівничими так, як галицькі. І вже через кілька сотень метрів переді мною виринув Меджибізький замок, могутній і прекрасний. Я відчула страх маленької простої людини, якій звеліли прийти до замку і вона переживає стрес перед величною брамою.

Фото: Галина Пагутяк
Фото: Галина Пагутяк

Яка ж мораль цієї прогулянки? Одна річ – приїхати в екскурсійному автобусі, послухати гіда, познимкувати і поставити пташку в списку відвіданих історичних пам’яток. Більшість людей так і подорожує. Але коли тебе веде серце, це зовсім інше. Коли ти докладаєш зусиль, вагаєшся, ризикуєш, то розумієш, якою важливою стала для тебе фортеця-зірка з висоти пташиного польоту, і тобі хочеться,щоб ще хтось її побачив.

Як туди дістатись? Пішки з Меджибожа, звісно. Неквапливо, роздивляючись усе довкола, йти дорогою на Ставицю просто від замку. Там буде міст і далі величенький став. А далі вулицею Гірською вийдете на край села і дорогою до Раківців.

Галина Пагутяк,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 03:46 :32