На добре здоров’я. Якщо бере на дрижаки
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Сьогодні намагатимусь розповісти про стан, котрий, переконана, абсолютно для всіх є некомфортним. Йтиметься про раптову мерзлякуватість, а вона точно не додає затишку, тим паче, що колошматити може і в спеку.

Лікарі говорять, що озноб (остуда) – це не захворювання, а реакція організму на різкі перепади температурного режиму (порушення теплообміну) і збої в обміні речовин. Дрижаки беруть, якщо різко спазмують дрібні судини (капіляри). А спровокувати такий стан може багато чого.

Доволі часто «підмерзаємо» на початкових стадіях застудних захворювань чи грипу.

Також часто може підтрушувати «власників» вегетосудинної чи нейроциркуляторної дистонії (дисфункції), бо ті стани супроводжуються зниженням тонусу дрібних судин, наслідком чого стає начебто нічим не спричинена остуда без підняття температури, а ще – зниження артеріального тиску та запаморочення.

Остуду без температури спричинюють й раптові надмірні стресові ситуації, які провокують викид у кров великої кількості гормонів катехоламінів (адреналіну, норадреналіну, серотоніну, мелатоніну, гістаміну).

Озноб може виникати також на тлі загального переохолодження, коли поверхневі судини спазмуються, щоб зменшити віддачу тепла, а дрижання м’язів спричинює його додаткове продукування.

З власного досвіду знаю, що підтрушувати може й на тлі сильного болю. Навіть дуже локального.

Позаяк мерзлякуватість здебільшого все ж спричинена проблемами із системою кровообігу, доволі часто люди, водночас із ознобом, скаржаться й на похолодання кінцівок – і рук, і ніг.

Серед імовірних причин дрижаків також різкі коливання у показниках артеріального тиску. А ще лікарі попереджають, що підтрушувати може і перед гіпертонічним кризом, точніше – на його початку. Тому загальна порада для всіх, хто має цю проблему (я про дрижаки) – регулярно, двічі, а то й тричі на день вимірювати тиск і записувати наміряне у спеціальний зошит (щоденник тиску), щоб пізніше обговорити з лікарем усі виявлені зміни.

А ще візьміть до уваги, що остуда без температурних проявів може бути через потрапляння у їжу алергену. Для прикладу, меду. Чи, припустимо, коров’ячого молока, курячих яєць і морепродуктів. Також – бобових та горіхів, а особливо – арахісу. Серед тригерів алергії – й зернові (пшениця, жито, ячмінь і кукурудза).

До слова, й харчові отруєння на початкових стадіях можуть перебігати без високої лихоманки, але з ознобом, проносами, нудотою, блювотою і запамороченнями.

Добре знають, що таке остуда, й люди з пониженою функцію щитоподібної залози.

Ще одне ендокринне захворювання, котре супроводжується мерзлякуватістю, – цукровий діабет. Також симптоми підвищення рівня глюкози – жага, сухість шкірних покривів, тремор (дрижання) кінцівок. Хоча трусити може й через зниження рівня цукру у крові.

Періодично підтрушує жінок при клімактеричних змінах, що пов’язано з гормональною перебудовою організму.

Отже, як бачите, прояви цього неприємного стану різноманітні і часто начебто виключають одне одного. Тому за наявності ознобу до лікаря таки варто йти, аби обстежитися й отримати терапію. То запишіться – до сімейного, терапевта, ендокринолога чи невролога.

Кажете, нема часу чи настрою? То випийте принаймні добре теплого чаю з лимоном. Тепліше одягніться. Приляжте, якщо є така можливість, і добре вкрийтеся. Може, трохи поспіть.

Також постарайтеся скинути бодай на деякий час тягар стресів. Тут дуже хочеться принагідно сказати «Навчіться нарешті бути мудрими!», ну але… Це вже як у кого вийде.

Головне, будьте мені здорові!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу професору Львівського медичного університету, доктору медичних наук Олені Радченко.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 17:38 :58