Новини » Суспільство 14 грудня, 2018, 22:55
Ліквідатор на ЧАЕС: Навіть шприц у лікарні треба купувати за свої гроші
ZIK
ZIK

Сьогодні, у День ліквідатора аварії на ЧАЕС, рятувальники вшанували пам’ять тих, кого вже немає поруч. Адже це вони врятували Землю від біди і закрили собою киплячий реактор на атомній електростанції. Але досі потерпають від соціальної несправедливості.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Віктор – ліквідатор і щороку в День ліквідатора аварії на ЧАЕС – 14-го грудня разом із друзями вшановує пам’ять товаришів, яких уже немає серед живих. Лише 64 людини залишилося із 850 осіб 731-го батальйону спеціального захисту. Саме вони працювали в Чорнобилі у перші дні аварії і досі тримаються разом. Збирають гроші на операції та ліки. Каже, що влада про них забула.

«Ми закидали реактор сумішшю: пісок, доломіт, свинець. Працювали по 16 годин. А зараз лягаєш в лікарню і навіть шприци купуєш за свій рахунок. Я вже не говорю про ліки», – розповів ліквідатор Віктор Павленко.

Від нестачі соціального забезпечення страждає більшість чорнобильців, каже Катерина. У 1986-му вона координувала евакуацію з міст і сіл нинішньої зони відчуження. Радіація пошкодила її кістковий мозок. Жінка пережила десять операцій та інсульт.

«Лежимо в лікарні кожен рік. Буває, що навіть два рази. Лікарнею ми задоволені, а уваги від держави дуже мало. Дуже мало виділяється засобів допомоги медикам, і вони змушені крутитися з тим, що мають», – прокоментувала ліквідатор Катерина.

На соціальний захист чорнобильців у бюджеті на 2019 рік заклали 1 мільярд 900 мільйонів гривень – так само, як і цьогоріч. Отже, на кожного постраждалого – це приблизно по 2 250 гривень. А ще по 600 гривень компенсації на харчування і відпочинок. Виходить, що на одну людину виділяють майже три тисячі гривень соцвиплат. Додатково ще пенсії. Вони у кожного різні, пояснює голова громадського об’єднання «Пожежники Чорнобиля».

«Розрив пенсійного забезпечення серед інвалідів-чорнобильців становить десять разів. Пенсія в одних – 3000 гривень, а в інших – 20 тисяч гривень», – розповів керівник ГО «Пожежники Чорнобиля» Іван Ковальчук.

Самі чорнобильці пропонують зрівняти виплати, щоби не було такого величезного розриву між їхніми пенсіями. Зараз законопроект перебуває на розгляді у Верховній Раді. Тим часом з дня аварії на ЧАЕС у квітні минає 33 роки. Ліквідатори скаржаться: за цей час тисячі людей так і не отримали ані належного лікування, ані обіцяних квадратних метрів. Декого уже немає серед живих. Інші сподіваються, що, зрештою, таки матимуть гідне соціальне забезпечення.

Нагадаємо, 5 жовтня, в Прип’яті на території Чорнобильської АЕС офіційно відкрили сонячну електростанцію Solar Chernobyl – 1 МВт. У перспективі успішно завершений проект масштабують до 100 МВт.  Електростанція розташована на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС, над 4-м атомним енергоблоком, що вибухнув 26 квітня 1986 року. Річна продуктивність електростанції становить 1024 МВт*год/рік.

Владислав Круглов, Олександр Войтенко, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-16 02:25 :54