Чорноморська «Анаконда» Путіна
Ярослав Грабовський
полковник запасу

Серед версій, які висуваються відносно того, навіщо Путін влаштував провокацію в Керченській протоці, найбільш життєздатною вдається така: Путін тестує Україну та Захід на здатність тримати удар і відповідати на нього. Тестує перед тим, аби здійснити наступний крок: спробувати паралізувати роботу українських чорноморських портів.

Адже ідея, закладена під час Громадянської війни в США у «План Анаконда» генералом Уінфілдом Скоттом з метою економічного придушення Конфедерації, не втратила актуальності й сьогодні. І Путін цілком прагматично взяв її собі на озброєння. Як же може виглядати «Анаконда» по-путінськи?

Почнемо з того, що на прикладі Януковича Путін чудово усвідомив: навіть найвищий рівень формального контролю за українською владою не здатен гарантувати довготривалого збереження контролю над Україною. Тому в майбутніх політичних баталіях ми не побачимо кандидата, якого в чистому вигляді можна буде вважати «пропутінським»: за підсумками українського виборчого періоду Путін буде діяти в залежності від ситуації, але його стратегічної мети – надійного закріплення України або її частини в орбіті Росії це ніяким чином не змінить. Тому вже зараз, незалежно від підсумків виборів, Путін розпочав процес економічного придушення України, в якому зрив нормальної роботи портів в акваторії Чорного моря є тим самим елементом «Анаконди», що і «Північний потік -2».

Одночасно, Росія проводить інтенсивне нарощування сил Чорноморського флоту, перш за все надводними кораблями з крилатими ракетами, які є основою корабельних ударних угруповань. Це свідчить про те, що в якості головних об’єктів ураження на чорноморському театрі російські військово-морські стратеги розглядають перш за все надводні кораблі та берегові цілі в оперативній глибині противника.

Перші результати путінського «тестування» для Росії не можна не назвати успішними: якоїсь конкретної консолідованої реакції Заходу на дії РФ в Керченській протоці не було, а введення на частині території України досить неоднозначного воєнного стану Путіна явно не перелякало. І хай жорстка резолюція Європарламенту, ухвалена 12 грудня, нікого не заспокоює: прямого впливу на санкції Європарламент не має, адже вони затверджуються урядами держав-членів ЄС одностайно, що при нинішньому стані європейської політичної системи виглядає доволі проблематично. Та й на агресивні плани Путіна це ніяким чином не вплине. Отже, наступним кроком, який можна з великою ймовірністю очікувати від Росії в Чорному морі, може бути поступове збільшення кількості доглядів українських та іноземних суден, які прямують до протоки Босфор з українських портів Чорного моря. Такі дії будуть підвищувати загальну напругу в регіоні, збільшувати страхові ризики судновласників, а отже й ціну вантажів, які будуть експортуватися з України, що змушуватиме перевізників поступово змінювати логістичні ланцюги. До яких наслідків це призведе, спрогнозувати не складно: все чорноморське узбережжя України, від дельти Дунаю до Маріуполя опиниться в ситуації економічної кризи, адже залежність місцевих бюджетів, працездатність підприємств та життєдіяльність місцевого населення від нормальної роботи портів величезна.

Що має робити в Україна? По-перше, припинити озвучувати абсолютно нереальні та навіть смішні заклики на кшталт «перекрити для росіян протоку Босфор» чи «заборонити вхід російських суден в порти Європи та США». На ці дії ніхто не піде.

По-друге, націоналізувати нарешті весь без винятку російський бізнес в Україні, від обленерго Бабакова до мереж роздрібної торгівлі. Насправді, спостерігаємо дивну картину, коли у відповідь на конкретні дії агресора, ніяких конкретних дій у відповідь, крім розірвання і так давно не працюючих договорів, Україна не здійснює. Не можна ж вважати серйозною відповіддю на дії Путіна прискорення розробки морської стратегії України, після появи якої він нарешті зрозуміє, що ми налаштовані рішуче. Росія та світова спільнота мають побачити, що Україна здатна жорстко реагувати на такі зухвалі дії, і ціну за них Росії доведеться платити, перш за все, в самій Україні й саме тим людям, які допомагають Путіну реалізовувати його антиукраїнські плани.

По-третє. Вичистити український суспільно-політичний простір від величезної російської присутності в усіх сферах, від спецслужб до ЗМІ. У автора цих строк, та й у більшості громадян, велике здивування викликала б новина, що дружина першого заступника, наприклад, СЗР Росії має український паспорт і веде в Україні бізнес. Чи дружина першого заступника ЦРУ США є громадянкою Китаю і має бізнес там. Погодьтесь, виглядає як нісенітниця, але тільки не в українських реаліях.

По-четверте. Не треба заспокоювати населення пустопорожніми надіями: в осяжному майбутньому Україна не стане членом НАТО, занадто багато розбіжностей всередині альянсу стосовно цього питання. Однак, отримати статус Основного союзника США поза НАТО цілком можливо. І хоча цей статус, який наразі мають 16 країн Світу, не передбачає прямої участі ЗС США у захисті територіальної цілісності тієї чи іншої держави, він розкриває широкі можливості для тісної кооперації у воєнно-політичній, військовій та воєнно-технічній сферах. Зокрема, й щодо отримання значної фінансової допомоги на цілі оборони. Так, програмою воєнного співробітництва США та Ізраїлю на 2019-2028 роки передбачено надання останньому фінансової допомоги на суму 38 млрд доларів. І хоча не всі держави, які мають такий статус, отримують фінансову допомогу на безоплатній основі, це все ж таки значні кошти на досить привабливих умовах.

Однак, тут постає питання: а чи готові США надати такий статус Україні в її сучасному становищі? Відповідь очевидна, і причина цієї неготовності зовсім не в Путіні: допоки в Україні будуть відбуватися речі на кшталт «Справи Насірова» чи «Казуса Семочко» розраховувати на масштабну американську підтримку не варто. І в цьому випадку путінська «Анаконда» має всі шанси задушити свою жертву.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-25 23:10 :03