Новини » Світ 13 грудня, 2018, 11:15
Вотум недовіри у Великобританії: Тереза Мей без бою не здається
Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Навіть намагаючись проштовхнути через парламент свою угоду щодо Брекзіту, Тереза Мей демонструє блискуче вміння залишатися при владі.

Більше двох років британський прем’єр-міністр Тереза Мей балансує між переговорами з Європейським Союзом, протистоянні опозиційній Лейбористській партії, та боротися з десятками бунтівних парламентських колег. Тому, коли вона пообіцяла у середу протистояти вотуму недовіри «усім, що у неї є», це нікого не здивувало.

Про це – в аналізі статті видання The Atlantic.

Мей здобула репутацію людини, яка навіть у найважчі часи не здається та підтримує стабільність не через свою силу волі, а незважаючи на неї.

У середу ввечері така стабільність довела свою стійкість. За підтримки 200 депутатів з її Консервативної партії вона уникла свого «імпічменту» – як лідера партії, так і прем’єр-міністра країни. В результаті Мей здобула перемогу на двох фронтах: вона не лише заручилася підтримкою для того, щоб продовжувати боротьбу за запропоновану нею угоду про Брекзіт, але й забезпечила собі імунітет від подібних викликів у найближчому майбутньому. За правилами Консервативної партії, Мей не може зіткнутися з ще одним вотумом недовіри щонайменше ще один рік.

Своїй здатності утриматися при владі Мей завдячує в основному Брекзіту. Протягом усього переговорного процесу вона продемонструвала себе єдиною людиною, здатною домогтися виконання результатів референдуму, шляхом ведення переговорів про укладення угоди, яка відповідає національним інтересам країни.

Виступаючи з промовою на Даунінг-стріт у середу вранці, Мей попередила, що виклик її лідерству за кілька місяців до того, як Британія має покинути блок, не зможе подолати парламентської безвиході, що виникла цього тижня, та не забезпечить своєчасного виходу Британії з блоку наприкінці березня.

Проте, така витривалість також є символом її неперевершеної стійкості перед лицем того, що, здавалося б, є безперервним періодом кризи. Від втрати її партією позицій на загальних виборах 2017 року – до відставки міністрів й парламентської безвиході, які потрясли її уряд, неймовірна слабкість, проте дивовижна стабільність, стали визначними моментами її прем’єрства.

І хоча її стійкість не обов’язково означає громадську популярність, вона завоювала повагу як серед політичних друзів, так і ворогів. Тоні Блер, колишній прем’єр-міністр країни, назвав Мей «досить розумною людиною, оточеною дурнями». Сара Вайн, оглядач видання Daily Mail, чоловік якої, Майкл Гоув, змагався з Мей за прем’єрське крісло, високо оцінила прем’єр-міністра за її демонстрацію «справжньої наполегливості» перед викликами Брекзіту.

Європейські лідери також з розумінням поставилися до Мей. «Люди недооцінюють стійкості та мужності прем’єр-міністра Мей», – заявив ірландський політик Лео Варадкар минулого місяця. Президент Європейської Ради Дональд Туск, який був одним із найжорсткіших критиків так званого плану Чекерс, заявив, що він, все ж таки, є «справжнім шанувальником» прем’єр-міністра.

«Важко не захоплюватися її впертістю», – сказав Сем Стопп, колишній лейбористський радник. «Погоджуєтеся ви з нею чи ні, я думаю, що більшість людей у країні вважають, що незалежно від її недоліків, вона справді намагається зробити правильно та переймається державною службою. Люди захоплюються цим».

Ентузіазм є не єдиною причиною того, що Мей все ще перебуває при владі. На сьогоднішній день важливим моментом її витривалості є те, що Консервативна партія не має нікого на заміну їй, не кажучи вже про життєздатну альтернативу її пропозиції щодо Брекзіту. Стопп сказав, що навіть якщо б вони мали такого лідера, вони б, ймовірно, не захотіли змагатися з Мей.

Хоча перемога Мей і затвердила її перебування при владі, вона дісталася дорогою ціною: законодавці заявили, що в обмін на їхню підтримку, вона має гарантувати те, що не очолюватиме партію на чергових загальних виборах у 2022 році.

До того часу, Мей стикається із ще один викликом: вона має провести свою угоду щодо Брекзіту через парламент. Хоча вчорашнє голосування забезпечило їй лідерство на наступний рік, воно не розв’язало існуючої політичної безвиході та не гарантувало повторних переговорів з ЄС.

«Мені дуже приємно отримати підтримку моїх колег», – прокоментувала вона результати голосування у середу ввечері, зазначивши, що, хоча вона й вдячна тому, що заручилася необхідною більшістю голосів, «значна кількість колег голосувала проти мене, і я почула їхню точку зору».

Вона почула їхню точку зору, проте питання, вийде Великобританія з ЄС без угоди або з угодою, залежатиме від того, чи зможе вона заручитися їхньою підтримкою.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 09:57 :02