live

«Згода на секс: просто, як чай»: українцям розповіли про сексуальне насильство у шлюбі

facebook.com/pressclublviv/

За місяць – 11 січня 2019 року, набудуть чинності зміни до Кримінального кодексу України щодо зґвалтування та сексуального насильства. З цього приводу сьогодні, 11 грудня, експерти ГО Центр «Жіночі перспективи» психолог Марта Чумало та юрист Галина Федькович провели прес-конференцію, на якій проаналізували ці зміни, представили результати опитування про культуру згоди на секс, а також українську версію культового мультфільму «Згода на секс: просто, як чай».

Секс без згоди визнається зґвалтуванням відповідно до законодавства десяти країн Європи. Рівно за місяць до цих країн долучиться і Україна. Зміни до Кримінального кодексу відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» набирають чинності з 11 грудня 2019 року. Однак багато українців навіть не чули про ці зміни.

«Зміни в Кримінальному законодавстві стосовно сексуального насильства є справді революційними, тому що повністю змінюється ідентифікація дій, які вже визнаються протиправними, і за які особа має нести відповідальність. Сьогодні щодо зґвалтування та сексуального насильства Україна має стародавнє законодавство, за яким притягнути до кримінальної відповідальності можливо тільки у випадку, якщо було застосування погроз, сили, чи зловживання вразливим станом потерпілої особи», – зазначила юрист Галина Федькович.

Як вона підкреслила, практика Європейського суду має значно сучасніші тенденції: при визначенні чи було вчинене сексуальне насильство чи ні, головним моментом стає згода потерпілої сторони на ці дії. І відповідно, якщо такої згоди не було, то такі дії – протиправні. Завдяки цим змінам потерпіла сторона не має доводити, що вона не давала згоди на статевий акт, що проти неї було застосовано силу, погрози або ж використано вразливий стан. Тобто зараз основним моментом стає наявність або відсутність згоди потерпілої особи.

Психолог Марта Чумало зазначила, що особливо часто стається сексуальне насильство у шлюбі. І насправді жінки не говорять про це, не йдуть в поліцію: жінки у шлюбі не ідентифікують примушування до сексу як насильство та порушення їх прав, або ж бояться фізичного, психологічного чи матеріального тиску чоловіка.

«Підписуючи документ про одруження, ви не віддається в рабство. Але, на жаль, багато жінок вважає статевий акт обов’язком, який повинні виконувати, не залежно від власних бажань. На жаль, і поліція не хоче розслідувати такі справи сексуального насильства у шлюбі. Важливо пам’ятати, що незгода – це незгода, відсутність незгоди – це також не є згода, і твої права закінчуються там, де починаються права іншого», – акцентувала психолог.

facebook.com/pressclublviv/
facebook.com/pressclublviv/

Основне питання, яке дискутується у юридичних колах: яким чином довести наявність чи відсутність згоди. Тобто, оскільки за законом вимагається добровільна згода потерпілої особи, то саме ця згода повинна бути доведеною. У законі не достатньо прописано, яким чином ідентифікувати та довести згоду, оскільки стосовно згоди є лише одна примітка, яка не пояснює все те, що потрібно.

Відповідно до онлайн опитування (охоплено 1220 осіб, переважна більшість опитаних жінки – 80%), проведеного ГО «Центр «Жіночі перспективи» – 56 % опитаних не знають про зміни до Кримінального кодексу України щодо зґвалтування та сексуального насильства, тільки 17% осіб повідомили, що їм відомо про ці зміни, 20% – «щось чула/чув», 7% – «не знаю, важко відповісти».

Майже всі охоплені опитуванням (94 %) дали ствердну відповідь на запитання «Чи обов’язково, на вашу думку, отримати згоду іншої людини на секс?».

Водночас, тільки 53% респонденток та респондентів відповіли «НІ» на запитання «Чи доводилося вам ініціювати секс чи продовжувати займатися сексом з особою, котра насправді цього не хотіла?», а 26% – відповіли «так» чи «не знаю, важко відповісти». Це свідчить про існування насильницьких практик у сексуальній активності опитаних.

77% осіб відповіли, що жодні умови не можуть допускати секс без згоди. Однак 10% респонденток та респондентів вважають, що секс без згоди прийнятний, якщо особи перебувають в інтимних стосунках чи тривалий час живуть разом, а також якщо особа на пропозицію сексу не говорить чітко «Ні».

Тільки 24% охоплених опитуванням осіб повідомили, що ніколи не погоджувались на секс, якого не хотіли. Значна частина респонденток та респондентів повідомили, що погоджувалися на секс, якого не хотіли за певних умов:

  • 51% – через почуття обов’язку перед партнером чи партнеркою, з яким/якою перебували у шлюбі чи інтимних стосунках;
  • 23% погоджувались на небажаний секс, щоб уникнути образ та звинувачень від ініціатора чи ініціаторки через відмову;
  • 16% погоджувались на секс через страх втратити партнера чи партнерку;
  • 16% погоджувались з інших причин.

Через застосування ініціатором чи ініціаторкою сили чи погрози її застосування, на секс погоджувались 8%, а через залежність від ініціатора чи ініціаторки сексу погоджувались 7%.

У громадській організації зазначили, що опитування не було репрезентативним, а з його результатів не можна робити узагальнюючих висновків щодо всього населення України, однак висновок про те, що культура згоди поки що не є глибинним переконанням та цінністю для українок та українців і невід’ємною частиною нашого життя, є очевидним.

Крім того, задля покращення ситуації ГО «Центр «Жіночі перспективи» зробив переклад та дубляж українською мовою мультфільму «Згода на секс: просто, як чай!», який використовували поліцейські в Англії для підвищення обізнаності про культуру згоди після прийняття законодавства, за яким секс без згоди – це злочин.


«Ми отримали дозвіл на поширення цього повчального ролика і даємо дозвіл всім, хто хоче використати його у своїй діяльності», – зазначила Федькович.

Loading...
Loading...
Loading...